Jak skutecznie ograniczyć straty ciepła w domu?

Ilość energii, którą zużywamy, aby zachować optymalną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych stanowi lwią część całościowego zapotrzebowania energetycznego w typowym gospodarstwie domowym. W niektórych przypadkach stanowi ona aż 70% zużycia, co w znaczący sposób przekłada się na koszty eksploatacji.

Którędy ucieka ciepło?

Istnieje kilka podstawowych elementów konstrukcyjnych, które stanowią punkty newralgiczne dla zasad termodynamiki. Należą do nich dachy, kominy i ciągi wentylacyjne, ściany, podłogi, drzwi i oczywiście okna. Procentowy rozkład ubytków jest różny, zależy on między innymi od technologii budowlanej, użytej podczas stawiania domu, rodzaju i jakości materiałów, a nawet od położenia i otoczenia budynku. Budynki wolnostojące, umiejscowione w otwartej przestrzeni są znacznie bardziej narażone na silne podmuchy wychładzającego wiatru niż posesje zlokalizowane w gęstej zabudowie, ogrodzone wysokimi parkanami lub otoczone drzewami.

Częstą przyczyną utraty ciepła są tak zwane mostki termiczne. Mogą być one odpowiedzialne za utratę nawet 30% cennego ciepła. Czym jest mostek termiczny? Jest to miejsce, w którym łączą się materiały o różnym współczynniku przewodzenia. Cecha ta powoduje intensywne przenikanie niskich temperatur z zewnątrz budynku do wewnątrz. Przenikanie ma charakter punktowy, zazwyczaj skupione jest na niewielkim obszarze, a duża różnica temperatur niesie za sobą ryzyko przekroczenia punktu rosy. Mostki odpowiadają więc nie tylko za wychłodzenie, ale są też przyczyną szkodliwego zawilgocenia. Miejsca szczególnie narażone na ich powstawanie to połączenia ścian i stropów, wieńce i nadproża, oraz otwory okienne, a dokładniej osadzenia okien.

O czym pamiętać, ocieplając dom?

Prawidłowe ocieplenie już istniejącego budynku nie jest zadaniem łatwym. Z pomocą mogą przyjść badania termowizyjne, które pozwolą na precyzyjne określenie miejsc ucieczki ciepła. Przeprowadzenie badań wymaga spełnienia kilku warunków, dobrze więc by wykonał je doświadczony fachowiec. Wykonanie termogramu to dobry pomysł nie tylko dla właścicieli starszych domów i mieszkań, ale też dla osób odbierających nowy lokal wprost od dewelopera, w tym wypadku znacznie ułatwią one przeprowadzenie ewentualnego procesu reklamacyjnego. Prace ociepleniowe powinny być przeprowadzane kompleksowo, a dla osiągnięcia maksymalnego efektu winny objąć wszystkie pomieszczenia od piwnic aż po strych.

Likwidacja mostków termicznych to ingerencja niemal we wszystkie elementy konstrukcyjne budynku. Podstawowym warunkiem jest zachowanie ciągłości izolacji. Zabezpieczenia wymagają więc zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne ściany piwnicy, stropy, stropodachy i dachy właściwe. Szczególnej staranności wymagają prace związane z osadzeniem okien. Ciepłe parapety zapewnią skuteczne odseparowanie ramy od muru, dzięki czemu unikniemy przemarzania ściany, a okna zachowają dobrą izolacyjność cieplną. Pracy jest dużo, ale inwestycja zwróci się szybko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here