Otwarto- czy zamkniętokomórkowa pianka – różnice i zastosowanie w izolacji

0
935

Ocieplanie pianką od lat znajduje zastosowanie przede wszystkim do ocieplania budynków mieszkalnych, każdy kto wybiera właściwy dla siebie rodzaj ocieplania prędzej czy później spotka się z określeniami: pianka lekka i ciężka. Jakie są różnice i rekomendowane zastosowanie obu rodzajów? Pianka poliuretanowa, mimo iż wchodziła na budowniczy rynek długo, w końcu znajduje się wśród topowych sposobów na skuteczną izolację poddaszy, podłóg, a także pomieszczeń w gospodarstwach rolnych. Zależnie od pożądanych efektów należy wybrać jednak jej odpowiedni rodzaj, ściśle związany z możliwościami konstrukcji oraz oczekiwanym poziomem komfortu. 

Pianka otwartokomórkowa idealna na poddasze i nie tylko 

W przypadku docieplania poddasza poza właściwościami izolacyjnymi bardzo liczy się waga materiału do ociepleń. Właśnie dlatego wielu inwestorów przez lata decydowało się na ocieplanie poddaszy styropianem. To rozwiązanie tanie, ale nie tak skuteczne i trwałe jak wybór pianki otwartokomórkowej, która charakteryzuje się nie tylko niską wagą, ale także porowatą strukturą i doskonałymi właściwościami, jeśli idzie o izolację akustyczną. To właśnie ona odcina wnętrze domu od hałasów z zewnątrz i zapewnia komfort termiczny mieszkańców zarówno w zimie, jak i w trakcie upalnego lata. Otwarto komórkowa pianka nie traci swoich właściwości z upływem lat, a dodatkowo nie utlenia się i nie kurczy, co znacznie wydłuża jej żywotność zwłaszcza w miejscach narażonych na duże zmiany temperatur. Pianka ta też bardzo dynamicznie rozszerza swoją objętość, co umożliwia jej wniknięcie w szczeliny, a to zwiększa jej efektywność jako izolatora. Z uwagi na powyższe cechy szczególnie często wybierana jest właśnie do izolacji poddaszy, zwłaszcza tych użytkowych. Dodatkowo można ją pokrywać płytami kartonowo-gipsowymi, zaś jej wpływ na alergików jest pozytywny. Pianka lekka idealnie nadaje się nie tylko na dachy skośne, ale również do izolacji ścian szkieletowych czy stropów belkowych.

Pianka ciężka, czyli zamkniętokomórkowa 

Inaczej niż w przypadku pianki o komórkach otwartych, ta, która zyskała miano ciężkiej, składa się w około 80% z zamkniętych komórek wypełnionych gazem lub powietrzem. Jej gęstość waha się pomiędzy 30 a 60kg/m³. Charakteryzuje się niską paroprzepuszczalnością i wysoką odpornością na zgniatanie, stąd doskonale sprawdza się do izolacji m.in. posadzek i fundamentów. Jest doskonałą alternatywą dla styropianu i wciąż świetną konkurencją dla płyt poliuretanowych. Można ją z powodzeniem stosować na płaskich dachach, podłogach na gruncie, stropodachach wentylowanych czy stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami. Tylko w niektórych przypadkach pianka zamkniętokomórkowa nadawać się będzie do izolacji stropów belkowych czy ścian szkieletowych.

Więcej informacji na temat zastosowania tych rodzajów pianek z powodzeniem znaleźć można pod adresem – https://cels.pl/ocieplanie-piana/ czyli na stronie jednej z wiodących w ociepleniach piankami firm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here