Ulgi i dofinansowania na zakup paneli solarnych – na co może liczyć prywatny inwestor

Coraz więcej osób decydujących się na budowę domu jednorodzinnego rozważa również zainwestowanie w panele solarne. Wybierając takie rozwiązanie, można liczyć na zmniejszenie kosztów inwestycji, korzystając m.in. z dofinansowań. Na jaką pomoc w finansowaniu paneli słonecznych mogą liczyć osoby prywatne?

Dofinansowanie zakupu paneli słonecznych – jakie programy są obecnie realizowane?

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza, dlatego ceny instalacji są już nieco niższe niż jeszcze kilka lat temu. Mimo to warto postarać się o dofinansowanie zakupu. Jedną z nowości w tej dziedzinie jest rządowy program „Mój prąd”. Został on uruchomiony w 2019 roku. Do jego głównych założeń należy to, że każdy, kto zdecyduje się na mikroinstalację fotowoltaiczną, będzie mógł liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 5000 zł. Projekt skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych. Trzeba pamiętać, że aby móc wziąć udział w tym programie, nie można mieć instalacji fotowoltaicznej większej niż 10 kW.

Kolejnym programem, z jakiego mogą skorzystać osoby zainteresowane dofinansowaniem zakupu instalacji fotowoltaicznej, jest „Prosument 2”. Objęte są nim m.in. systemy fotowoltaiczne, których moc nie przekracza 40 kW. Dotacja ma w tym przypadku formę kredytu z dofinansowaniem. Warto mieć na uwadze, że kwota dofinansowania to 15% lub 30% całej inwestycji. Taki kredyt jest też udzielany inwestorowi na preferencyjnych warunkach. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby o kredyt ubiegać się w jednym z banków, które współpracują z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach tego projektu. Program „Prosument 2” ma trwać do 2022 roku.

Nieco dłużej, bo do 2029 roku, można skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”. Również tutaj ma formę pożyczki i jest prowadzony przez NFOŚiGW.

Należy zwrócić uwagę na to, że zarówno program „Czyste powietrze”, jak i „Prosument 2” pozwala na skorzystanie z dofinansowania także na inne instalacje, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Inwestujesz w fotowoltaikę? Odlicz to od podatku!

Program „Mój prąd” to nie jedyna nowość dla osób, które planują zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy wskazane w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. Dzięki nim inwestorzy prywatni mogą odliczyć od podstawy podatku dochodowego koszt zakupu i montażu ogniw fotowoltaicznych. Trzeba zwrócić uwagę, że w sumie odliczenia związane z tą kwestią nie mogą przekroczyć 53000 zł. Kwota ta może być rozliczona w ciągu 6 lat, jeśli nie da się jej całkowicie rozliczyć jednorazowo. Czas ten liczy się od zakończenia roku podatkowego, w którym poniesiono pierwsze wydatki związane z tą instalacją. Z ulgi mogą też skorzystać osoby, które planują termoizolację domu oraz zakup folii grzewczych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here