Jak urządzić pokój dla rodzeństwa

Dwójka rodzeństwa i jeden, wspólny pokój. Ten scenariusz jest doskonale znany tysiącom rodzin. Niezależnie od płci i wieku dzieci, próba stworzenia wspólnej przestrzeni, która będzie stanowiła miejsce spędzania przez nich większości czasu, nie jest zadaniem łatwym i potrafi skutecznie spędzić sen z powiek rodziców. Przyjrzyjmy się kilku pomysłom, które mogą okazać się przydatne

Podział na strefy

Podział na strefy funkcjonalne to jeden z podstawowych elementów, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania każdej aranżacji. W przypadku pokoju dla dzieci ma on szczególne znaczenie, dobrze jest więc starannie przemyśleć potrzeby i skonfrontować je z dostępnymi możliwościami. Jeżeli urządzamy pokój dla jednego dziecka sprawa jest stosunkowo prosta – musimy zadbać o organizację miejsca do nauki, zabawy i odpoczynku. W przypadku dwójki pociech potrzeby są zdublowane. Teoretycznie część przeznaczona na zabawę mogłaby być wspólna, jednak praktyka jasno pokazuje, że to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza, często zatem stanowi zarzewie konfliktów. 

Przede wszystkim jednak musimy zadbać o zapewnienie dzieciom poczucia intymności i prywatności. Sposób, w jaki to zrobimy, jest ściśle powiązany z wielkością powierzchni, którą mamy do dyspozycji. Duży metraż to oczywiście większa swoboda aranżacyjna i większa wygoda. W takiej sytuacji możemy pokusić się o ustawienie mebli, które będzie stanowiło swoiste rozgraniczenie terytoriów i w ten sposób jeden wspólny pokój może zamienić się w dwa niemal niezależne pomieszczenia o charakterystyce dostosowanej do potrzeb małych mieszkańców. Komfort dysponowania tak dużą powierzchnią jest jednak domeną nielicznych rodziców, w większości wypadków musimy więc sobie radzić w inny sposób.

Kolory i meble

Dobrym sposobem na rozdział przestrzeni i wytyczenie poszczególnych stref jest zabawa kolorami. Możemy oczywiście skorzystać z nieco wyeksploatowanego już schematu  – część przeznaczona dla dziewczynki będzie różowa, natomiast ta, w której zamieszka chłopiec zyska kolor niebieski, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by puścić wodzę fantazji i sięgnąć po inne barwy z szerokiej palety kolorów. Zyskamy możliwość stworzenia niestandardowych kompozycji, jednak przed ujęciem pędzla w dłoń, warto zamysł artystyczny skonsultować z dziećmi – ostatecznie to one będą spędzały czas w przygotowanych przez nas wnętrzach.

Mówiąc o wystroju, nie sposób pominąć kwestii umeblowania. Zwróćmy szczególną uwagę na łóżka piętrowe. Są rozwiązaniem, które w kompaktowej formie łączy niemały zestaw zalet. Pozwalają na znaczne zaoszczędzenie powierzchni, co już samo w sobie jest wartością trudną do przecenienia. Dzieci je uwielbiają, mogą bowiem stanowić punkt wyjścia do budowy kryjówek i stanowić tło niezliczonych zabaw. Zaglądając pod adres https://meblerajo.pl/lozka-pietrowe-2-osobowe,c89.html, przekonamy się, że współczesne łóżka piętrowe dostępne są w szerokiej i atrakcyjnej gamie wzorniczej. Warto docenić tak udane połączenie funkcjonalności z estetyką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here