Jak wycenić mieszkanie?- 2 sprawdzone sposoby

W codziennym życiu bardzo niewiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje jego dom lub mieszkanie. Ustalenie jego precyzyjnej wartości, jest jednak konieczne, gdy na przykład potrzebujesz zmienić mieszkanie na większe, bo planujesz powiększyć rodzinę. Jest to tylko jedna z wielu sytuacji, w których niezbędna jest wycena posiadanej nieruchomości.

W jaki sposób wycenić mieszkanie?

Często określenie jego wartości jest niezbędne do celów podatkowych, na przykład spadki, darowizny, amortyzacja mieszkania, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza lub do celów kredytowych (zabezpieczenie długu na nieruchomości). Obowiązek wyceny swojego majątku ciąży również na politykach, członkach samorządu lub urzędnikach samorządowych, którzy sporządzają zeznania majątkowe.

Zanim zdecydujesz się na wycenę mieszkania

Myśląc o kolejnej inwestycji mieszkaniowej, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do sprzedaży własnego mieszkania. W tej sytuacji dokładne oszacowanie jego wartości jest bardzo ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na czas sprzedaży mieszkania oraz realizację planów. W jaki sposób można, choćby wstępnie wycenić nieruchomość?

Podstawą są ogłoszenia

Dostępnym dla każdego oraz darmowym źródłem danych o cenach są ogłoszenia, które zamieszcza się w prasie albo na portalach internetowych. Setki albo nawet tysiące nieruchomości, które są tam oferowane ma opisy, zdjęcia oraz, co dla Ciebie najbardziej istotne, cenę. Jest to jednak wyłącznie cena ofertowa, to znaczy kwota, od której sprzedający oraz kupujący rozpoczynają rozmowę. Trzeba pamiętać o tym, że wiele mieszkań, które są wystawione na sprzedaż ma mocno zawyżoną cenę. W związku z tym, średnia cena transakcyjna mieszkania w dużym mieście różni się od ceny ofertowej mniej więcej o kilkanaście procent.

Ogłoszenia pozwalają poznać sytuację na rynku

Duża dostępność ogłoszeń oraz brak kosztów dotyczących korzystania z tego źródła, to argumenty za tym, aby wykorzystywać je, aby uzyskać przybliżone informacje o sytuacji na rynku. Jest to bardzo dobry sposób, aby określić wartość nieruchomości szybko oraz z dużym przybliżeniem. Gdy porównujemy nasze mieszkanie z innymi z ogłoszeń, to musimy wziąć pod uwagę, że na cenę ma wpływ nie tylko lokalizacja, standard budynku, stan lokalu, ale również piętro. Te wszystkie informacje najczęściej znajdują się w ogłoszeniach.

wycena mieszkania

Prosta wycena mieszkania

Kolejną możliwością jest uzyskanie przybliżonej wyceny nieruchomości przez Internet. Można to zrobić za pomocą specjalnych portali przez wypełnienie ankiet, o różnym poziomie zaawansowania. Na szczególną uwagę zasługuje portal: Sonarhome.pl. Narzędzie do wyceny nieruchomości w Warszawie, znajdziesz na tej stronie internetowej: https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania/warszawa. Istnieje również możliwość wyceny mieszkań w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Zasada działania tej wyceniarki jest banalnie prosta i każdy sobie z tym poradzi. Wystarczy podać: miasto, numer mieszkania, numer budynku, rozmiar w m2, piętro, rok budowy i liczbę pokoi. Trzeba również zaznaczyć, jaki jest powód przeprowadzenia wyceny. Do wyboru są następujące opcje: chcę sprzedać, chcę kupić lub sprawdzam z ciekawości. Po zapoznaniu się z regulaminem serwisu, to dosłownie paru sekundach otrzymujesz dokładną wycenę swojego mieszkania. Warto również podkreślić, że w tym przypadku jest to narzędzie całkowicie darmowe. Nie ma tu również niebezpieczeństwa, że właściciel opisze swoją nieruchomość bardziej korzystnie, a tym samym wycena będzie wyższa, bo podaje się same konkretne dane, z którymi nie można dyskutować. Są to po prostu suche fakty. Kalkulator wyceny nieruchomości, dostępny na stronie Sonarhome.pl zbiera oraz analizuje setki tysięcy ogłoszeń z portali nieruchomości, aby wycena była jak najbardziej rzetelna. Porównywane są w niej mieszkania o podobnych parametrach. Dzięki niemu, wpisując konkretne adresy, możesz sprawdzić, w jakich dzielnicach Warszawy lub innych wymienionych wcześniej miast mieszkania są najtańsze. Naprawdę warto jest skorzystać z tego narzędzia, gdy planujesz sprzedać lub kupić nieruchomość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here