Styl nowoczesny to jeden z bardziej lubianych i najczęściej wykorzystywanych przy aranżacji wnętrz. Jednym zdaniem można go opisać jako prosty, minimalistyczny, niekiedy designerski, lubiący dużą ilość wolnej przestrzeni. Chcesz wiedzieć jakie są jego główne cechy charakterystyczne oraz zalety? Zapraszamy dalej!

Nowocześnie czyli jak?

Kupiłaś mieszkanie i marzysz o tym aby wnętrza miały charakter nowoczesny? Zatrudnienie profesjonalnego projektanta wiąże się z wydatkiem nawet kilkunasty tysięcy złotych więc postanowiłaś wziąć sprawy we własne ręce i w związku z tym chcesz samodzielnie zaprojektować wystrój swojego nowego mieszkania ? Uwierz nam, że lepszej decyzji nie mogłaś podjąć! Chętnie Ci pomożemy, przybliżając pokrótce charakterystykę stylu nowoczesnego.

Krótka lekcja historii

Na początku trochę historii. Czy wiesz, że styl nowoczesny pojawił się już na początku dwudziestego wieku, wtedy to też projektanci zrezygnowali z luksusowego przepychu i elegancji na rzecz prostoty i pewnego rodzaju umiaru.
Pomimo upływu czasu styl nowoczesny nadal jest mile widziany w naszych mieszkaniach oraz domach. Najczęściej na tego typu aranżacje decydują się osoby młode, posiadające niewielkie nieruchomości w bolkach. I nie ma w tym nic dziwnego, na małych przestrzeniach sprawdza się szczególnie rewelacyjnie.

Cechy charakterystyczne

Jedną z cech charakterystycznych tego stylu są proste meble, choć pozbawione są wszelkich elementów dekoracyjnych to w dalszym ciągu intrygują nieco designerskim wyglądem. Spójrz tylko na zdjęcie znajdujące się poniżej. Wszystkie elementy tego wystroju posiadają klasyczny, geometryczny kształt – przez co nie rzucają się w oczy ani nie przytłaczają przestrzeni wnętrza.


Po zdjęciu łatwo również stwierdzić, że styl nowoczesny kocha jasne, stonowane kolory. Mocniejsze akcenty kolorystyczne można dostrzec jedynie w dodatkach, których ilość jest także znacznie ograniczona. Wydaje Ci się, że proste meble i neutralne kolory są nudne! To zabieg celowy stylizacji nowoczesnej, w tym wypadku minimalizm jest tłem dla jego innej cechy, którą jest zastosowanie innowacyjnego oświetlenia – w całkiem sporej ilości, zwróć uwagę na główną fotografię, która przedstawia salon urządzony w stylu nowoczesnym. Widzisz, że oprócz designerskiego żyrandolu, wokół znajduje się całe mnóstwo opraw ściennych.

Czy jeszcze cechuje się nowoczesność wykorzystywana we wnętrzach? Oprócz światła sztucznego niezwykle istotne jest oświetlenie naturalne, dzienne. Dlatego też aranżacja wyklucza wykorzystanie grubych i ciemnych zasłon, zastąpić je powinny cienkie, zwiewne firanki. Oczywiście najlepiej gdyby okna pozbawione zostały rolet, przez co do pomieszczeń mogłaby wpadać znacznie większa ilość promieni słonecznych ale żyjąc w dużym mieście, gdzie bolki mieszkalne ustawione są jeden przy drugim, każdy z nas marzy o tym aby zachować dla siebie odrobinę prywatności. Jeżeli natomiast mieszkasz w domku jednorodzinnym a Twoi sąsiedzi mieszkają w znacznej odległości od Ciebie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozbyć się wszystkich rolet!

Im mniej tym lepiej!

Główną ideologią stylu nowoczesnego jest doktryna – “mniej znaczy więcej”. Po tym najłatwiej poznać, że wnętrze zostało w nowoczesny sposób zaaranżowane. Dotyczy to nie tylko wyglądu poszczególnych elementów wyposażenia oraz dodatków ale także ilości w jakiej zostaną użyte. Jak się okazuje w tym wypadku nowoczesność ma wiele wspólnego z minimalizmem, który mówi, że należy otaczać się tylko i wyłącznie przedmiotami niezbędnymi do codziennego funkcjonowania.
Nowoczesność to mądre zagospodarowanie wnętrza przedmiotami podstawowymi, skromnymi z wyglądu ale jednocześnie niezwykle funkcjonalnymi. W każdym pomieszczeniu powinno się znaleźć tylko to co potrzebne, czyli tzw. wyposażenie podstawowe. Dajmy na ten przykład salon – w każdym nowoczesnym salonie powinna stać sofa, fotel, lampa podłogowa, stolik kawowy oraz dywan, w sypialni natomiast – łóżko, szafki nocne wraz z lampkami, pojemna szafa oraz miękka wykładzina lub dywan. W nowoczesnych wnętrzach nie znajdziesz zbędnych szafeczek, półeczek, komódek jeżeli już to będą to nowoczesne systemy do zabudowy.

Nowoczesność lubi ludzi odważnych, którzy nie boją się przełamywać określonych stereotypów. Nierzadko w pomieszczeniach urządzanych według tego stylu można napotkać coś naprawdę godnego uwagi, niezwykłego i fascynującego. Są to najczęściej pojedyncze elementy dekoracyjne, które zachwycają swoją oryginalnością, z racji tego, że wyróżniają się na tle prostoty i skromności, są szybko zauważalne przez otoczenie ale przede wszystkim uzupełniają całość wystroju. Może to być np. obraz , wazon o dziwnym kształcie i w intensywnym odcieniu, lub designerski fotel-pufa tak jak ten ze zdjęcia.

Teraz. kiedy już wiesz jakie cechy powinno posiadać wnętrze nowoczesne, urządzenie mieszkania wyda Ci się znacznie prostsze niż przedtem. Pamiętaj, że to mieszkanie jest dla Ciebie a nie na odwrót, jeżeli coś Ci nie odpowiada – nie musisz się do tego przystosowywać. Wnętrze nowoczesne ma być nowoczesne ale urządzone według Twojego stylu!

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here