Kolory odgrywają niezwykle ważną rolę w projektowaniu wnętrz. Od tego w jaki sposób je ze sobą zestawimy zależy efekt końcowy całej aranżacji. Jak je łączyć aby mieszkanie wyglądało świeżo i estetycznie? Dzisiaj udzielimy Ci kilku cennych wskazówek z zakresu prawidłowego dobierania kolorów do wnętrz.

Kolory i ich ważna rola w aranżacji wnętrz

Jeżeli pasjonujesz się aranżacją wnętrz to z pewnością wiesz jak wiele zależy od kolorów. To dzięki nim możemy w prosty sposób optycznie powiększyć lub pomniejszyć dane pomieszczenie, wyeksponować dodatki, ukryć mankamenty a nawet poprawić sobie humor.
Każde poszczególne pomieszczenie możemy podzielić na cztery sekcje: podłogę, ściany, okna i sufit. Urządzając wnętrza należy pamiętać o tym, aby uwydatnić każdą z tych sekcji, w przeciwnym wypadku pomieszczenie będzie wyglądało jak nie wykończone, a w aranżacji przecież nie o to chodzi. Zatem jak połączyć ze sobą kolory aby wszystko ze sobą idealnie współgrało?

Podział kolorów

Na początku trochę teorii. Aby nabyć zdolności umiejętnego łączenia ze sobą barw, trzeba umieć je od siebie odróżniać. Kolory dzielimy na jasne i ciemne, o tonacji ciepłej lub zimnej. To znaczy, że każdy jasny kolor może mieć odcień zimny lub ciepły, tak samo jest z ciemnymi kolorami.
Ważne jest aby spośród całej palety barw, wybrać ten jeden kolor, który będzie kolorem dominującym tzn. znajdzie się w większej części pomieszczenia np. na ścianach. Potem mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza jest taka, że do wybranego koloru dominującego będziemy dobierać jego odcienie – czyli kolory w zbliżonej tonacji (biel-beż) lub wręcz przeciwnie, skupimy się na szukaniu kolorów kontrastowych (biel-czerń).

A jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że idąc za bieżącymi trendami postawimy na nowoczesność, wybierając ten styl decydujemy się na to aby nasze ściany były białe – i to będzie właśnie nasz kolor dominujący. Teraz od Ciebie zależy czy zdecydujesz się na to aby dodatki i meble były w kolorach odcieni z domieszką bieli np. rozbielona szarość, rozbielony beż itp., czy też może jednak w nieco mocniejszych takich jak: czerwień, turkus, fuksja itp.

Zastanawiasz się czy istnieją kolory praktyczne i uniwersalne, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu? Pewnie, że tak. Należą do nich właśnie biel i szarość, są to barwy niezwykle bezpieczne i dobrze wyglądające w każdym pokoju, niezależnie od jego wielkości.

Większe czy przytulne?

Skoro jesteśmy przy temacie wpływu kolorów na przestrzeń pomieszczenia, to tak jak wspominaliśmy wcześniej jasne – powiększają, ciemne – zmniejszają ale to nie wszystko każdy kolor ma swój odcień, który może być ciepły lub zimny. Ciepłe barwy – przyciągają ściany do wewnątrz, dzięki czemu wnętrze wyda się zdecydowanie bardziej przytulne; zimne – oddalają czyli tym samym powiększają wnętrze. Teraz wiesz, że mając małe mieszkanie wybranie jasnego koloru nie wystarczy, musisz jeszcze podjąć decyzję czy wnętrza mają być powiększone maksymalnie czy może jednak ma panować w nich miły i przyjemy klimat.

Kolor ścian, podłóg, mebli…

Wspominaliśmy o tym, że każde pomieszczenie łączy się na sekcje ale to dwie z nich mają duży wpływ na postrzeganie przestrzeni w pokoju. Mowa tutaj o ścianach i podłodze. W małych pomieszczeniach podłoga powinna zostać utrzymana w tonacji jasnej, w dużych natomiast dużo lepiej będzie wyglądały np. ciemne panele.
Teraz pewnie zastanawiasz się co z kolorem mebli – tutaj również należy pamiętać o zasadzie gry kolorem ale w tym wypadku mamy nieco więcej swobody.
Jeżeli w salonie na podłodze masz ciemne drewno a ściany są beżowe to oczywiście meble w zbliżonym odcieniu do koloru podłogi będą najlepszym rozwiązaniem, w pokojach gdzie podłoga jest jasna możesz zdecydować się na ciemne kontrastowe meble lub wręcz przeciwnie.

Skorzystaj z koła barw!

Nadal nie jesteś pewien swoich decyzji? Spokojnie, z pomocą przyjdzie Ci niewielki gadżet, który jest narzędziem pracy projektantów – chodzi tutaj oczywiście o koło barw. Ułatwi Ci ono pogląd na to, które kolory najlepiej ze sobą współpracują, czyli łączą się. Koło barw dostaniesz w sklepach z wyposażeniem i akcesoriami plastycznymi, jeżeli masz możliwość możesz je np. wydrukować z internetu. Widząc je pewnie zaczniesz zastanawiać się czemu nie ma na nim bieli oraz czerni – otóż są to kolory podstawowe, które świetnie łączą się zarówno ze sobą na wzajem jak i z całą resztą z palety barw.
Obsługa tego gadżetu jest banalnie prosta, nie potrzebujesz do tego żadnej instrukcji obsługi ani kursów szkoleniowych.

Wystarczy, że zapamiętasz, że barwy uzupełniające się to te znajdujące się na kole naprzeciwko siebie jest to tzw. harmonia komplementarna, którą najczęściej wykorzystuje się przy aranżacji wnętrz.
Oprócz tej wyróżnić można jeszcze harmonię monochromatyczną (ogranicza się do trzech odcieni jednego koloru), harmonię trójkątna (trzy kolory znajdujące się na trójkącie wpisanym w koło barw, umiejscowione na szczycie) oraz harmonię analogiczną (pod uwagę bierze się trzy kolory sąsiadujące ze sobą).

Widzisz, dobór odpowiednich barw do wnętrza nie jest wcale taki trudny jakby się mogło wydawać. Teraz kiedy znasz już podstawowy podział kolorów i wiesz na czym należy skupić się najbardziej przy ich łączeniu – odświeżenie wyglądu mieszkania pójdzie Ci jak z płatka. Wnętrza będą zachwycać swoim harmonijnym lub oryginalnych wystrojem!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here