Remont kuchni nie należy do prostych przedsięwzięć, dlatego też w trakcie prac wykończeniowych całego mieszkania to właśnie jej poświęcamy najwięcej swojej uwagi i czasu, ponieważ chcemy cieszyć się przestronnym i stylowym pomieszczeniem, które ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Przed Tobą przygotowanie projektu? Sprawdź na co należy zwrócić uwagę aby kuchnia była nie tylko ładna ale przede wszystkim praktyczna.

Co na początku?

W kuchni zazwyczaj dużo i szybko się dzieje, urządzając ją mamy w głowie pewną wizję, którą chcemy następnie zrealizować. Jednak nie zawsze nasze pomysły okazują się być strzałem w dziesiątkę, co stwierdzamy już po zakończeniu prac remontowych. Dzisiaj podpowiemy Ci co powinieneś wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, co jest ważne a co nieco mniej istotne. Gotowy? W takim razie zaczynamy.

Stwórz projekt swojej nowej kuchni

Przygotowując projekt, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – na szkicu powinny pojawić się dokładne informacje na temat rzeczywistych wymiarów całego pomieszczenia. Jeżeli wprowadziłeś się do nowego mieszkania to od inwestora z pewnością otrzymałeś dokładny plan całego mieszkania, w sytuacji kiedy postanowiłeś odnowić swoją starą kuchnię – to na Twoich barkach spoczywa dokładne wymierzenie wszystkich ścian, wnęk, parapetów itp. Ważne aby wymiary zgadzały się co do jednego centymetra w przeciwnym razie wybrane meble mogą nie do końca być tymi idealnymi.

Pierwszym elementem, który znajdzie się na planie kuchni będą z pewnością meble. W końcu to one w znacznym stopniu wpływają na funkcjonalność tego pomieszczenia. Wybierając musisz pamiętać o dwóch niezwykle istotnych aspektach, a mianowicie o swoich potrzebach oraz o tym, ile z całej wolnej przestrzeni zagospodarujesz właśnie na meble. Duża ilość szafek w kuchni jest jak najbardziej mile widziana i przydatna, szczególnie jeżeli masz liczną rodzinę. Wśród młodych osób panuje moda na zakup tylko i wyłącznie szafek dolnych, ale kiedy masz dużą ilość garnków, naczyń, sprzętów itp. duża ilość miejsca do przechowywania przyda Ci się na pewno.

Szafki w kuchni mogą zastać zamontowane w linii prostej lub układzie o kształcie litery “L”, o czym już pewnie słyszałeś.Zwróć uwagę na załączone zdjęcia – obie kuchnie są równie praktyczne, rozkład został dopasowany do kształtu i wielkości całego pomieszczenia.

Skoro są meble to musi być i blat, im go więcej tym lepiej, w końcu to własnie na nim będziesz przygotowywać posiłki. Koniecznie zwróć także uwagę na materiał, z którego został wykonany, powinien on być odporny na różnego rodzaju uszkodzenia a także łatwy w utrzymaniu w czystości. Nasza rada – najpraktyczniejszy będzie ten w ciemnym kolorze, jasne lub co gorsza białe blaty w kuchni niestety ale nie zdadzą egzaminu, chłoną zabrudzenia, które później trudno usunąć…

Dekoracja ścienna

Zastanów się nad tym jak chcesz zagospodarować przestrzeń pomiędzy szafkami. Nie patrz na to jak kafelki czy panele będą się prezentowały, pomyśl o tym, czy łatwo je doczyścisz kiedy pryśnie na nie gorący tłuszcz z patelni, wykipi zupa z garnka itp. Niektóre elementy ścienne prezentują się przepięknie ale w większości przypadków są one mało praktyczne. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie ściany pokrytej farbą, fototapetą lub inną grafiką będzie użycie szkła hartowanego.

Sprzęty kuchenne

Teraz zajmiemy się sprzętami takimi jak lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka, okap itp. W zależności od ilości wolnych środków jakie przeznaczyłeś na remont i wielkość samej kuchni możesz zadecydować o tym, czy sprzęt zostanie zabudowany czy też nie. Oczywiście korzystniej dla całego pomieszczenia było wybrać opcję pierwszą, jeżeli jednak z jakiś powodów jest to nie możliwe to pamiętaj o tym aby zachować prawidłowy ciąg kuchenny – dla przykładu lodówka powinna znajdować się na końcu układu a kuchenka bezpośrednio pod okapem.

Modna wyspa kuchenna

Jeżeli Twoja nowa kuchnia jest dosyć sporym pomieszczeniem lub jest otwarta na salon, warto byłby zastanowić się nad dodatkowym miejscem do przygotowywania potraw lub spożywania posiłków. Mowa tutaj o wyspie kuchennej lub jak kto woli aneksie. Dla małych kuchni również mamy świetne rozwiązanie – można pokusić się o przedłużenie jednego blatu, który będzie pełnił funkcję mini barku. Do tego wystarczy dokupić tylko dwa, trzy wysokie krzesła.

Dodatkowe oświetlenie

Zadbaj o dobre oświetlenie swojej kuchni. Ułatwi Ci ono nie tylko pracę ale także będzie jednym z praktycznych elementów dekoracji. Oprócz światła głównego, w kuchni obowiązkowo powinno znaleźć się oświetlenie dodatkowe w postaci lampek LED zamontowanych do szafek górnych, które oświetlać będą blaty. Jeśli chcesz aby kuchnia była bardziej nowoczesna możesz rozważyć również montaż taśm LED do dolnych szafek, które oświetlą podłogę.

Jesteśmy przekonani, że o przynajmniej jednej z naszych wskazówek, nawet nie pomyślałeś przygotowując projekt kuchni. Teraz kiedy już wiesz od czego zacząć i na czym skończyć, urządzenie wymarzonego miejsca do gotowania, w pełni przebiegnie po Twojej myśli a efekt końcowy przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here