Jakie lampy sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu?

0
1966

Sposób, w jaki zostało zaplanowane wnętrze, wpływa w ogromnym stopniu na jego funkcjonalność i wygodę użytkowania. Z kolei zastosowane materiały, kolorystyka i forma oddziałują na nasze poczucie estetyki. Łącząc gustowny wystrój z praktycznym podejściem do urządzania wnętrz, można osiągnąć kompromis pomiędzy tym, co efektowne pod względem wizualnym i wygodne pod względem użytkowym.

Nowoczesne aranżacje nie lubią przepychu i nadmiernego bogactwa. Natomiast doskonale sprawdzają się w nich proste, a często nawet minimalistyczne rozwiązania. Bardzo dobrze widać to na przykładzie oświetlenia. Nowoczesne oprawy oświetleniowe są proste w formie, skromne i często pełnią drugorzędową funkcję. Pierwsze skrzypce gra natomiast emitowane przez nie światło, którego zadaniem jest zapewnić funkcjonalność wnętrza.

Nowoczesne, nie zawsze znaczy proste

Plafony natynkowe w kształcie tuby albo proste lampy wpustowe określane jako oczka sufitowe doskonale wpisują się w powyższą charakterystykę. Jednak nowoczesne oświetlenie to coraz częściej również oprawy nieco bardziej skomplikowane, choć w gruncie rzeczy oparte na prostych formach. Przykładem są lampy wiszące w kształcie figur geometrycznych. Okręgi, kwadraty i prostokąty występujące pojedynczo albo zestawione ze sobą po kilka elementów w jednej oprawie. Ciekawy design otrzymują projektanci oświetlenia dzięki połączeniu kilku figur o tym samym kształcie, ale różniących się gabarytem. Przykłady takich opraw można znaleźć na stronie polskiego producenta oświetlenia Azzardo.com.pl.

Jeśli nie geometria to co?

Figury geometryczne to tylko jedna z możliwości, z jaką zetkniemy się, przeglądając ofertę nowoczesnych opraw oświetleniowych. Przekonamy się przy tej okazji, że do tworzenia niezwykłych opraw o niebanalnych kształtach nie potrzeba wyszukanych materiałów. Zadziwiające formy powstają dzięki inspiracjom, jakich dostarcza otaczający nas świat. Czasem nawiązują do kształtów znanych nam ze świata roślin i zwierząt, innym razem przypominają ciała niebieskie, a nawet dziecięcą zabawkę. Tak duża różnorodność daje architektom wnętrz szerokie pole do popisu. Pozwala budować nastrojowy klimat i dekorować wnętrze zarówno światłem, jak i formą. Przede wszystkim jednak nowoczesna oprawa stanowi funkcjonalne oświetlenie, które umożliwia wygodne użytkowanie pomieszczenia.

Nowocześnie, nie znaczy nudno…

Nowoczesne oświetlenie to najczęściej stonowane kolorystycznie oprawy, które zdobią wnętrze formą i światłem. Dominująca kolorystyka to biel, czerń i chrom. Zdarzają się jednak wyjątki tak wielobarwne, że można by się zastanawiać nad zasadnością wprowadzania ich do nowoczesnych aranżacji, które z zasady są przecież skromne i minimalistyczne. Niemniej jednak również takie oprawy doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Stanowią przełamanie stonowanej, monochromatycznej kolorystyki i mocny akcent dekoracyjny.

Oświetlenie z podziałem na role

Styl nowoczesny stawia przede wszystkim na funkcjonalność. Nie powinno zatem dziwić, że w jednym pomieszczeniu może znaleźć się kilka opraw, z których każdej zostanie przydzielona inna funkcja. Takie rozwiązanie obecnie powszechnie stosuje się w otwartych wnętrzach, w których salon łączy się z kuchnią i jadalnią, a niejednokrotnie również przedpokojem. Wprowadzenie kilku opraw pozwala na wygodne użytkowanie wnętrza i stwarza komfortowe warunki do mieszkania.

Nowoczesne lampy mogą mieć różne formy. To zróżnicowanie nie wpływa jednak negatywnie na ich funkcjonalność, która – bądź co bądź – jest tu najistotniejsza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here