Śruby nierdzewne to popularne elementy złączne, które znajdują zastosowanie nie tylko w różnych gałęziach przemysłu. Bardzo często posługują się nimi również domowi majsterkowicze. I to właśnie na wykorzystaniu śrub ze stali nierdzewnych skupiamy się w tym artykule.
Czym się charakteryzują? Jakie rodzaje tych elementów są najczęściej stosowane? A także: gdzie to ma miejsce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zainteresowany? Zainteresowana? W takim razie czytaj dalej!
Śruby ze stali nierdzewnych – charakterystyka
Śruby ze stali nierdzewnych mają specyficzny skład chemiczny. Zawierają co najmniej 10,5 procent chromu i maksymalnie 1,2 procent węgla. Właśnie dzięki temu są odporne na korozję.
Na tym jednak nie koniec, bo wśród podstawowych właściwości śrub nierdzewnych należy wyróżnić również żarowytrzymałość, możliwość recyklingu, stylowy wygląd, korzystny stosunek wytrzymałości do wagi, a także łatwość w czyszczeniu oraz w obróbce.
Gdzie sprawdzają się śruby ze stali nierdzewnych?
Ze śrubami ze stali nierdzewnej mamy do czynienia na co dzień. I to nie tylko wtedy, gdy trzeba zamontować na ścianie zegar albo zawiesić obraz. Te elementy złączne wykorzystywane są także na przykład do tworzenia sprzętu AGD i RTV – od suszarek do włosów czy lokówek, przez zmywarki, telewizory i lodówki, po pompy ciepła oraz pralki.
Na tym nie koniec, bo śruby nierdzewne doskonale sprawdzają się również w przemyśle chemicznym, przemyśle spożywczym, przemyśle motoryzacyjnym oraz w branży budowlanej.
Przeczytaj także: https://www.nadwisla.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/
Jakie śruby ze stali nierdzewnych są stosowane?
Jeśli spojrzymy na śruby ze stali nierdzewnych pod kątem ich gatunków, to możemy wyróżnić przede wszystkim śruby austenityczne, ferrytyczne i martenzytyczne. Te austenityczne (oznaczone literą „A”) są zazwyczaj pozbawione właściwości magnetycznych, a także hartowane. W przypadku śrub ferrytycznych (oznakowanych literą „F”) mówimy o produkcie niehartowanym, który dodatkowo charakteryzuje się właściwościami magnetycznymi. Z kolei oznaczeniem, które przypisano śrubom martenzytycznym, jest litera „C” i mówimy tu o cechach magnetycznych oraz intensywnym hartowaniu.
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl. Może zainteresują Cię także elementy mocujące do fotowoltaiki? Sprawdź w takim wypadku ofertę dostępną na mafot.pl.