kupno mieszkania

Inwestycje w nieruchomości zyskują na popularności, jednak jak ze wszystkimi inwestycjami, tak i na rynku nieruchomości trzeba inwestować z głową. Rozsądek podpowiada, że im więcej wiemy o rynku i przedmiocie naszej inwestycji, im lepiej jesteśmy zorientowani, tym lepiej jesteśmy w stanie ulokować nasze pieniądze. Rynek nieruchomości zmienia się niezwykle dynamicznie – jeśli spojrzymy na plany Warszawy sprzed roku, dziesięciu i dwudziestu lat, od razu zauważymy znaczne zmiany. Wiele dzielnic znacznie się rozrosło, a tereny kilkanaście lat temu wręcz dzikie dziś są centrami blokowisk.

Jednak wiedza o historii to nie wszystko – z danych, które już mamy musimy umieć wyciągnąć wnioski, które sprawią, że podejmujemy dobre decyzje. Przewidzenie rozwoju miasta to jedno, jednak sam rynek mieszkaniowy też się zmienia – to, co było popularne kilkanaście lat temu teraz popularność traci. Z drugiej strony coraz chętniej sięgamy po nowoczesne modele mieszkalnictw funkcjonujące już od lat na zachodzie i w formie eksperymentów społecznych wprowadzamy je w Polsce.

Miasto takie jak Warszawa jest fenomenalną przestrzenią dla wszelakich eksperymentów z zakresu mieszkalnictwa. Bliżej centrum mieszkają ludzie młodzi, bardziej mobilni, ale jednocześnie gotowi zamieszkać z przyjaciółmi, współlokatorami czy obcymi ludźmi. Na przedmieściach natomiast osiedlają się rodziny, którym zależy na ciszy i spokoju, a jednocześnie na dobrym dojeździe do miejsc pracy usytuowanych bliżej centrum. Sprawdź, gdzie w tej chwili budują wiodący deweloperzy.

Analiza rynku nieruchomości jest ważna, gdy mówimy o inwestycjach mieszkaniowych. Na początku trzeba poznać pole, w którym działamy, wszystkie warunki i okoliczności, które wpłyną na naszą potencjalną inwestycję. Wszak mieszkania nie kupujemy w próżni – kupujemy je w konkretnym momencie w czasie, a samo mieszkanie położone jest w konkretnym miejscu w przestrzeni. Odpowiedni wybór momentu i miejsca jest kluczem do rentownej inwestycji.

Kupno mieszkania jest inwestycją, jeśli chcemy je przeznaczyć na sprzedaż lub wynajem. Jako że spekulacje nieruchomościami są domeną funduszy inwestycyjnych, a także zjawiskiem wysoce niekorzystnym dla funkcjonowania miast, nie będziemy się tu nimi zajmować. Prywatni inwestorzy raczej kupują mieszkania, by przeznaczyć je na wynajem: od razu lub po pewnym czasie mieszkania w lokalu.

Jeśli szukasz mieszkania dla siebie, ale jednocześnie ma być ono inwestycją, bo za kilka lat planujesz przeprowadzkę i wynajmowanie mieszkania pamiętaj o tym, by wykańczać i urządzać mieszkanie jak najbardziej uniwersalnie – nie eksperymentuj z jaskrawymi płytkami czy dziwnymi drzwiami. Zauważ, że inni lokatorzy mogą mieć nieco inne potrzeby, a także swoje meble, zadbaj więc o to, by wyposażenie było jak najbardziej mobilne.

Jeśli natomiast mieszkanie chcesz od razu przeznaczyć na wynajem, pomyśl o tym, komu chcesz je wynajmować. Inaczej urządzisz lokal dla kilkorga studentów, inaczej dla biznesmena, który raz na jakiś czas musi przenocować w mieście, a inaczej dla rodziny z dziećmi. Są to trzy najpopularniejsze typy lokatorów, a jednocześnie bardzo różne – ustalenie więc, dla kogo urządzasz mieszkanie pozwoli ci nie zmarnować pieniędzy na dodatkowe zmiany przed wynajęciem go.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here