Rekordowe ceny, tak wygląda rynek nieruchomości w Gdańsku pod koniec 2019

Czy mamy już do czynienia z bańką cenową? Takie pytanie możemy sobie zadać przeglądając oferty nieruchomości w Gdańsku – ich ceny powoli zaczynają zahaczać o absurd. Skokowy wzrost, który nastąpił w 2018 roku, zwłaszcza w odniesieniu do mieszkań, według analityków ma się utrzymać także w najbliższym czasie. Co ciekawe, droższe nieruchomości są już tylko w Warszawie.

Dlaczego jest aż tak drogo?

Średnie ceny mieszkań wskazują, że całe Trójmiasto plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najdroższego rynku nieruchomości w Polsce. Decyduje o tym co najmniej kilka czynników. Na ceny na pewno wpływa rozwój gospodarki oraz ciągłe zapotrzebowanie na mieszkania. Warto podkreślić, że wiele osób decyduje się na zakup mieszkania, które jest inwestycją stricte biznesową. Nadal opłacalne jest zainwestowanie gotówki w lokal przeznaczony na wynajem. A jak pokazują dane z poprzedniego roku przeanalizowane przez Departament Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego naszym rodakom gotówki nie brakuje. 

W ostatnich miesiącach roku 2018 aż 60% mieszkań została zakupiona w wyniku transakcji gotówkowej. O kredyt w bankach wcale nie jest tak łatwo, dzięki czemu udaje się nam uniknąć sytuacji bańki cenowej. Mieszkania kupowane są głównie w dużych miastach, gdzie zawsze będzie na nie popyt. Warte podkreślenia jest też na pewno to, że to właśnie w Gdańsku, mimo wysokich cen, mieszkania sprzedają się najszybciej w całej Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego od połowy roku 2018 do połowy 2019 liczba ludności stolicy Pomorza wzrosła o ponad 2 000 osób. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest migracja. Gdańsk jest bardzo atrakcyjnym miastem, szczególnie dla młodych.Cały czas rośnie również zainteresowanie nowymi lokalami w wynajmie instytucjonalnym, jak na przykład inwestycją od R4R. Młodzi preferują małe mieszkania ze względu na cenę, ale biorąc pod uwagę średnie wartości za m², to właśnie te lokale są najdroższe.

Aktualne ceny mieszkań w Gdańsku

Początek roku 2019 w Gdańsku w kwestii średnich cen nieruchomości na rynku pierwotnym, zgodnie z analizą ogłoszeń na stronach z nieruchomościami, zaczynaliśmy jeszcze z pułapu poniżej 7 000 zł za m². Rynek wtórny już wtedy zahaczał o kwotę prawie 8 000 zł. Od tego momentu notujemy praktycznie ciągłą tendencję zwyżkową. Co prawda, czerwiec i lipiec okazały się miesiącami, kiedy ceny odrobinę spadły, ale już od sierpnia obserwujemy kolejne podwyżki. We wrześniu 2019 średnie ceny nieruchomości w Gdańsku w przypadku rynku wtórnego osiągnęły kwotę ponad 8 900 zł za m², a rynku pierwotnego ponad 8 100 zł. Analitycy zapowiadają, że tendencja ta może utrzymywać się nawet przez najbliższe lata.

Nieruchomości o wyższym standardzie

Wielu fachowców przekonuje, że wysoka pozycja Gdańska w rankingu najwyższych cen, wynika z faktu, iż zlokalizowanych jest tam wiele budynków o wyższym standardzie, a co za tym idzie – droższych. Co roku szacuje się w jakim mieście wystawionych jest najwięcej luksusowych nieruchomości. W 2016 roku pierwsze miejsce na podium zajmował Kraków, gdzie ponad 2% lokali miało cenę za m² o 150 – 200% wyższą od średniej ceny ofertowej nowego mieszkania. Już wtedy Gdańsk wraz z Wrocławiem zajmował trzecie miejsce. W ubiegłym roku luksusowe apartamenty stanowiły aż 7% nieruchomości wystawionych na sprzedaż w stolicy Pomorza, co dało jej pierwsze miejsce w tym rankingu. Jaki ma to wpływ na ceny pozostałych mieszkań i domów? Średnie ceny nowych lokali są jednym z wyznaczników, które sprzedający na rynku wtórnym biorą pod uwagę wystawiając na sprzedaż swoją nieruchomość. Dlatego też ceny na całym rynku nieruchomości w Gdańsku kształtują się tak, a nie inaczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here