Zakup mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Najtrudniej jest osobom młodym – zaraz po studiach, oraz młodym małżeństwom rozpoczynającym nowy etap w swoim życiu. Na szczęście Państwo postanowiło wesprzeć tę grupę, wprowadzając w życie projekt o wdzięcznej nazwie “Mieszkanie dla Młodych”. Zastanawiasz się jakie warunki musisz spełniać aby z niego skorzystać? Zapraszamy, do dalszej części artykułu.

“MdM” – projekt warty uwagi!

Na początku kilka słów o samej inicjatywie rządowej. Projekt “Mieszkanie dla Młodych” obowiązuje już od stycznia 2014 roku a jego zakończenie przewidziano na końcówkę września roku 2018, na dofinansowanie Państwo przeznaczyło ok.3,5 miliarda złotych.
Od początku jego trwania do dnia dzisiejszego kilkaset tysięcy młodych osób stało się nabywcami swoich pierwszych nieruchomości.

Jakie warunki należy spełnić?

Postanowiłeś w końcu iść na swoje? Przerażają Cię koszty z przeprowadzką? Jeżeli nie skończyłeś jeszcze 35 lat oraz na chwilę obecną nie jesteś właścicielem ani współwłaścicielem żadnego innego lokalu użytkowego możesz skorzystać z projektu “Mieszkanie dla Młodych” (w skrócie “MdM”). W jaką grupę docelową nakierowany jest projekt? Jak sama nazwa wskazuje są to wyłącznie osoby młode – będące w związku małżeńskim lub partnerskim a także osoby samotne. W przypadku osób w związkach pod uwagę brany jest wiek młodszego partnera.
Wynajmujesz mieszkanie a może posiadasz spółdzielcze prawo lokatorskie do danego lokalu? Aby móc ubiegać się o wsparcie Państwa konieczne będzie zniesienie prawa własności lub rozwiązanie umowy wynajmu – pamiętaj, czynność tę musisz wykonać w przeciągu sześciu miesięcy od dnia podpisania stosownych dokumentów.

Nowe lub stare, mieszkanie lub dom

Jaką nieruchomość można kupić za uzyskane dofinansowanie? Tutaj miła niespodzianka – projekt przewiduje zakup zarówno mieszkania z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Wszystko zależy od indywidualnej potrzeby osoby składającej wniosek. Wnioskodawcy mogą ubiegać się nie tylko o dodatek do mieszkania – projekt uwzględnia także zapomogę pieniężną na nabycie gotowych domków jednorodzinnych lub ich budowę.

Więcej o projekcie…

Jak to działa ? Kredyt hipoteczny o jaki zapewne się starasz, musi być zawarty w walucie polskiej na okres co najmniej piętnastu lat. Wysokość udzielonego kredytu powinna wynieść tyle aby Twój wkład w mieszkanie wynosił 50% jego całkowitej wartości.
“MdM” nie pozbawia marzeń również tych obywateli, których zdolność kredytowa jest znacznie ograniczona – wzbudzający tym samym wątpliwości instytucji udzielającej pożyczki. W takiej sytuacji niezwykle pomocne może okazać się być wsparcie najbliższej rodziny bowiem umowę kredytową poświadczyć mogą Twoi rodzice biologiczni lub zastępczy, współmałżonek a nawet teściowie.
“MdM” nie przewiduje jednej stałej kwoty dofinansowania, każdy wniosek rozpatrywany jest w sposób indywidualny, na decyzję mają wpływ różne czynniki.

Zastanawiasz się na jaką pomoc możesz liczyć? Jak wysokie będą fundusze otrzymane od Państwa? Oczywiście wszystko zależy od ceny nieruchomości jednak rząd postanowił większą sumą wesprzeć tych, którzy potrzebują tego najbardziej.
– 10 % otrzymają osoby młode samotne lub będące w związkach formalnych i nieformalnych, nie posiadające dzieci;
– 15% otrzymają małżeństwa oraz osoby pozostające w związkach nieformalnych posiadające jedno dziecko;
– 20 % otrzymają małżeństwa oraz osoby pozostające w związkach nieformalnych posiadające dwoje dzieci;
– 30% otrzymają małżeństwa oraz osoby pozostające w związkach nieformalnych posiadające trójkę dzieci;

Dodatkowo kiedy w trakcie spłaty kredytu w rodzinie pojawi się dziecko (pierwsze lub kolejne, biologiczne lub adoptowane) wnioskodawcom przysługuje 5% dopłaty na spłatę kredytu – warto zwrócić uwagę, że jest to dodatek jednorazowy!

Ograniczona powierzchnia!

Jakie mieszkania oraz domu należy wziąć pod uwagę chcąc skorzystać z programu “Mieszkanie dla Młodych”? Dla wielu jest to jeden z minusów projektu, bowiem powierzchnia całkowita nieruchomości w przypadku mieszkania nie może przekroczyć 75 metrów kwadratowych a domu jednorodzinnego 100 metrów kwadratowych. Oczywiście rząd przewidział sytuację kiedy to wnioskodawca jest rodzicem trójki (i więcej) dzieci – wtedy w obu przypadkach lokale mogą być większe o 10 metrów kwadratowych.

Uważaj! – złamanie jakiejkolwiek z zasad zawartych w umowie może pozbawić Cię dofinansowania, narażając tym samym na poniesienie dodatkowych kosztów! O czym należy zatem pamiętać? W przeciągu pięciu lat od chwili podpisania stosownych dokumentów, które uprawniają Cię do pobierania dodatkowych funduszy nie możesz zrzec się prawa do własności lub współwłasności mieszkania, nie możesz nabyć kolejnej nieruchomości stając się tym samym jej właścicielem, zmienić przeznaczenia mieszkania np. prowadząc działalność gospodarczą w lokalu, także wcześniejsza spłata kredytu grozi rozwiązaniem umowy czego efektem jest oddanie łącznej kwoty pozyskanego dodatku na zakup nowego mieszkania.

Na chwilę obecną Rząd nie planuje przedłużyć terminu udzielania dotacji więc jeżeli masz ochotę skorzystać z projektu “MdM” spiesz się, na złożenie wniosku masz czas do końca września bieżącego roku. My trzymamy za Ciebie kciuki i życzymy powodzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here