Kupno domu to decyzja mająca wpływ na wiele lat życia całej rodziny, a ponadto wiąże się ona z niemałym wydatkiem. Warto więc dobrze zastanowić się przed sfinalizowaniem transakcji i rozsądnie wybrać samą nieruchomość. O czym należy pamiętać?
Nowe czy stare?
Analizy portalu Metrohouse wykazały, że Polacy na rynku wtórnym najchętniej kupują domy wybudowane po 2010 roku – tego typu transakcje stanowią 55% całej sprzedaży pośredników tej agencji. Na drugim miejscu uplasowały się domy, które powstały pomiędzy 1980, a 2010 rokiem (22% transakcji), zaś najmniejszą popularnością cieszą się te starsze. Taki wynik nie powinien dziwić biorąc pod uwagę fakt, że nowsze domy wymagają mniejszych nakładów finansowych w celu ich odświeżenia. W przypadku starszych budynków zazwyczaj konieczna jest wymiana instalacji oraz okien. Eksperci zauważają też niewielką tendencję wzrostową, jeśli chodzi o sprzedaż domów jednorodzinnych od deweloperów – w ciągu kilku ostatnich lat w największych miastach w Polsce liczba tego typu inwestycji wzrosła średnio o ponad połowę. Na rynku pierwotnym zazwyczaj budowane są bliźniaki i szeregowce – zajmują one ponad 80% całkowitej oferty deweloperskiej, jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne. Wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym w dużej mierze zależy od lokalizacji wybranej nieruchomości, a także oczekiwań inwestora, jeśli chodzi o zastosowane materiały czy sam wygląd budynku.
Cena i lokalizacja
To z pewnością dwa najbardziej istotne czynniki, jakie są brane pod uwagę podczas kupowania nieruchomości. W przypadku osób chcących zamieszkać bliżej centrum jedynym rozwiązaniem bywa nabycie domu z rynku wtórnego, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem, że taka transakcja wymagać będzie dodatkowych nakładów finansowych na remont. Jeśli chodzi o domy od dewelopera, według portalu RynekPierwotny.pl nieruchomości tego typu w najniższych cenach znaleźć można z dala od dużych metropolii. Więcej trzeba zapłacić w dużych miastach, a zwłaszcza w Warszawie i jej okolicach. Nabycie takiego budynku to wydatek sięgający nawet miliona złotych i więcej, jednak za tę cenę można zamieszkać na Mokotowie, a więc w najdroższej dzielnicy w kraju. Tego typu inwestycje powstają również w lokalizacjach zapewniających łatwy dojazd do centrum stolicy – nowo wybudowane domy jednorodzinne Wilanów sprawdzą się więc w przypadku osób ceniących atrakcyjną okolicę kosztem niedługiego dojazdu do centrum miasta.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Kupując dom wiele osób kieruje się wspomnianymi wyżej czynnikami wpływającymi na atrakcyjność nieruchomości, a więc ceną czy lokalizacją. Warto jednak zwrócić uwagę również na koszty eksploatacji takiego budynku, o których decydują zastosowane materiały izolacyjne, instalacja grzewcza czy chociażby metraż. Inwestycja w mniejszy dom, który jednak spełnia potrzeby mieszkaniowe całej rodziny i jest wygodny, z pewnością będzie rozsądniejszym rozwiązaniem niż nabycie dużego budynku kosztownego w utrzymaniu. Warto więc wziąć pod uwagę również i tę kwestię.