Znudziło Ci się mieszkanie w dużym mieście? Marzysz o własnym domu i dużym, zielonym ogrodzie ? W dzisiejszym artykule dowiesz się na co należy zwrócić uwagę decydując się na zakup domu poza miejską aglomeracją.
Zamień mieszkanie na dom!
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma dosyć mieszkania w tzw. “blokach” – hałaśliwi sąsiedzi, brak prywatności, zanieczyszczone powietrze itp. Wiele czynników przemawia za tym, aby mieszkanie w centrum zamienić na przytulny domek znajdujący się z dala od miasta.
Domków rodzinnych podobnie jak mieszkań możesz szukać na własną rękę lub za pośrednictwem biura nieruchomości. Druga opcja jest z pewnością wygodniejsza (zwłaszcza dla osób, które narzekają na brak wolnego czasu) jednak musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z pracą agencji. Z doświadczenia wiemy, że zakup nieruchomości za pośrednictwem agencji ułatwi i przyspieszy przeprowadzkę a także ograniczy formalności do minimum.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Domy możesz zakupić zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Te pierwsze zazwyczaj znajdują się na typowych “poza miastowych” strzeżonych osiedlach domków jednorodzinnych. Są wykończone i świeżo po remoncie, wystarczy je tylko odpowiednio wyposażyć i można się wprowadzać – wygodnie i szybko ale niestety drogo – przeciętna cena takiego domku wynosi ok. 300 tys. zł (w stanie surowym, bez wyposażenia).
Domy z rynku wtórnego, nierzadko wymagają przeprowadzenia prac remontowych choć nie wszystkie, coraz częściej można kupić zadbaną nieruchomość za całkiem przystępną cenę. A może należysz do grona tych klientów, którzy wolą kupić taniej aby urządzić się po swojemu? Taka opcja jest świetnym rozwiązaniem szczególnie kiedy w Twojej głowie roi się od pomysłów aranżacyjnych, które chciałbyś zrealizować. Inspiracje do wykończenia można znaleźć dosłownie wszędzie – w katalogach, magazynach, na profilach internetowych itp.
Zastanów się nad swoimi potrzebami!
Na co zwrócić uwagę zmieniając miejsce zamieszkania? Chyba wszyscy zgodzą się z tym, że na pierwszym miejscu należy umieścić lokalizację. W tym wypadku każdy klient ma inne wymagania i oczekiwania. Jedni szukają domków zlokalizowanych na wsi w zupełności oddalonych od miasta, inni zaś wybierają te osadzone na ich obrzeżach co ułatwi im dostanie się do pracy a dzieciom dojazd do szkoły. Jeśli jesteś kierowcą z własnym samochodem nie będzie to stanowić żadnego problemu, w przeciwnym wypadku koniecznie sprawdź drogi dojazdowe oraz wszystkie możliwe połączenia komunikacji miejskiej.
Punkt drugi to powierzchnia i typ domku. Istnieją domki parterowe lub piętrowe, większe i mniejsze, z ogródkiem i garażem lub bez – wszystko to ma wpływ na komfort i wygodę życia ale także i na wartość takiej nieruchomości. Im większy domek i powierzchnia go otaczająca tym cena będzie wyższa. Kwestię wyboru liczby pokoi posobnie jak lokalizację pozostawiamy do Twojej dyspozycji.
Jeżeli posiadasz dosyć liczną rodzinę, macie psa, który potrzebuje miejsca aby się wybiegać to piętrowy domek z dużym ogrodem będzie dla Was rewelacyjnym rozwiązaniem. Osobom starszym polecamy zakup nieruchomości jedno-poziomowych z niewielką działką, która nie będzie tak bardzo wymagająca jak ogród.
Korzystając z tego, że jesteśmy przy temacie działki i wolnej przestrzeni to warto aby domek wyposażony był w płot, zyskasz nie tylko na zachowaniu prywatności ale także rozwiejesz wszystkie wątpliwości co do tego ile ziemi należy do Ciebie i jest w cenie oferowanej nieruchomości.
Na to zwróć uwagę!
O wady i usterki, w przypadku zakupu domków z rynku wtórnego, którego cena wydaje się być nad wyraz atrakcyjna należy zapytać w pierwszej kolejności. Być może wymagana jest wymiana instalacji elektrycznej bądź dach ma skłonności do przeciekania – pamiętaj aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić stan techniczny takiej nieruchomości, porozmawiaj z właścicielem poproś o plan projektu, ułatwi Ci to przeprowadzenie dalszych prac remontowych.
Zwróć uwagę na ściany, sufity i podłogi – jeżeli ściany są popękane a podłogi zniszczone możesz poprosić właściciela o rabat, który pokryje koszty remontów.
W przypadku zakupu domu dobrze jest zasięgać opinii specjalisty – Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jest to osoba, która z pewnością lepiej niż Ty zwróci uwagę na wszystkie wady i zalety nieruchomości. Fachowiec dodatkowo wyceni także koszt obowiązkowych prac remontowych oraz stan faktyczny domu, dzięki czemu będziesz mógł go porównać do ceny widniejącej w ogłoszeniu. Jeżeli coś wzbudza w Tobie wątpliwości radzimy nie spieszyć się z decyzją. Podpisując umowę, ciężko będzie się z niej potem wycofać.
Jaka cena?
Ceny domków jednorodzinnych zaczynają się od ok.180 tys w górę. Najtańszy koszt takiej nieruchomości można porównać do dwu- lub trzy-pokojowego mieszkania w centrum miasta średniej wielkości. Tak więc, jeżeli nie jesteś typowym mieszczuchem może zamiast szukać nowego mieszkania w spokojniejszej dzielnicy położonej poza centrum, oddalonej o cztery ulice od aktualnego miejsca zamieszkania warto byłoby rozejrzeć się za przytulnym domkiem z zielonym ogródkiem?