Specjalistyczne kleje do metalu

Metal to tworzywo, które raczej kojarzy nam się z czymś twardym i ciężkim. To właśnie dlatego łączenie dwóch elementów metalowych odbywa się za pomocą spawania przy wykorzystaniu bardzo dużych temperatur oraz specjalnego spoiwa spawalniczego. Niewielu jednak wie, że metal można również połączyć za pomocą kleju. Rozwój technologii chemicznej przyniósł kleje do metalu, które aktualnie mogą już generować mocniejsze łączenia niż te otrzymane za pomocą spawów.

Najmocniejszy klej na świecie

Jako ciekawostkę możemy dodać, że obecnie rekord świata wytrzymałości należy do kleju do metalu cyjanoakrylowego, który był w stanie utrzymać 8-tonowy wózek widłowy przez ponad 30 minut.  Co ciekawe wózek był podwieszony za pomocą wspomnianego preparatu do małej wypustki o średnicy zaledwie klikudziesięciu centymetrów. Taka wytrzymałość kleju do metalu zdecydowanie robi wrażenie, a nie można również zapominać, że badania nad rozwojem tej dziedziny stale trwają. Aż strach pomyśleć, jaką siłę klejenia będzie można osiągnąć za kilka lat oraz co jeszcze przyniosą nam takie eksperymenty.

Rodzaje klejów

Wracając do klejów do metali, trzeba wspomnieć, że w przemyśle używanych jest ich kilka rodzajów. Od popularnych specyfików, które można kupić w niemalże każdym sklepie z artykułami przemysłowymi, po specjalistyczne kleje do metalu wykorzystywane w przemyśle ciężkim, których nie da się dostać w sprzedaży detalicznej. Te pierwsze zazwyczaj nie są tylko klejami do metalu, ale także z powodzeniem mogą być użytkowane w przypadku plastiku, materiałów tj. guma, a nawet drewna. My jednak pozostaniemy przy drugiej grupie, czyli specjalistycznych klejach do metalu, o których użytkowaniu trzeba mieć wiedzę. Takie preparaty, zazwyczaj są przeznaczone do ściśle konkretnej grupy metali. Oczywiście istnieją również kleje do metalu bardziej uniwersalne. Jednym z nich jest właśnie wspominany już wcześniej klej cyjanoakrylowy, z pomocą którego można łączyć różne pary materiałowe (metal, drewno, guma, PCV, czy inne tworzywa sztuczne).

Z klejami do metalu najczęściej bywa tak, że nie kupuje się ich w jednej tubce. Oczywiście takie wersje również istnieją, jednak zdecydowanie częściej klej uzyskuje swoje właściwości w momencie połączenia składników, które dopiero po wymieszaniu stają się substancją, której byśmy oczekiwali. Takie rozwiązanie zapobiega utlenianiu się kleju w tubce, jak również powoduje trwalsze połączenia. To właśnie dlatego do użytkowania specjalistycznych klejów do metalu potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza chemiczna. Co więcej, istnieją specjalne dziedziny nauki, które zajmują się stricte tymi preparatami, zgłębianiem i rozwijaniem ich formuły.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here