Pomysł zakupu nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera zapewne przewinął się w głowie każdego kto właśnie podjął decyzję o przeprowadzce bądź zamiany obecnego mieszkania na większe. Jako świadomi konsumenci coraz chętniej kupujemy nieruchomości z rynku pierwotnego, nie tylko ze względu na estetykę ale przede wszystkim na chęć posiadania czegoś nowego, co możemy urządzić według własnego stylu i upodobań.

Wysoka cena to wysoka jakość!

Mieszkania deweloperskie należą do grupy najdroższych typów nieruchomości ale czy w parze wraz z ceną idzie jakość? Jak najbardziej – pomimo wysokich kosztów, takie mieszkania pozbawione są praktycznie jakichkolwiek wad. Deweloperzy są grupą inwestorów, którzy z pewnością wiedzą jak przyciągnąć do siebie potencjalnego klienta.

Na pewno zdążyłeś zauważyć już, że mieszkania deweloperskie umiejscowione są w malowniczych, otoczonych zielonością spokojnych lokalizacjach, położonych z reguły w pobliżu centrum miasta. Taki widok musi kusić – stąd też tak duże zainteresowanie osób poszukujących nowego lokum.
Nowe budownictwo, w środku miasta otoczone całą masą zieloniutkich drzew oraz krzewów z placem zabaw dla dzieci oraz ławeczkami dla dorosłych – taki jest właśnie typowy obraz inwestycji deweloperskich. Bardzo często osiedla tego typu są określane mianem osiedli dla całych rodzin i nie ma w tym nic dziwnego. Jedną z najliczniejszych grup potencjalnych klientów takich mieszkań są młode małżeństwa z dziećmi. W dzisiejszych czasach znalezienie pojedynczej nieruchomości umiejscowionej w takiej okolicy graniczy z cudem.

Otaczająca inwestycje deweloperskie przyroda to nie wszystko – mieszkania te są zlokalizowane w centrum miasta o czym pisaliśmy już wcześniej. Zastanawiasz się dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, inwestorzy pomyśleli o Tobie i Twojej rodzinie. Dzięki zastosowaniu właśnie takiego rozwiązania dojazd do pracy czy szkoły nie zajmie Ci więcej niż kilka minut nawet jeżeli nie korzystasz z samochodu a jedynie z komunikacji miejskiej.

Do wykończenia i do przeprowadzki?

Należy przypomnieć, że nieruchomość od dewelopera możesz nabyć w stanie surowym bądź wykończonym a w niektórych przypadkach nawet i częściowo-urządzonym. Tutaj wszystko zależy od konsumentów i ich indywidualnych potrzeb.

W sytuacji kiedy masz poczucie własnego stylu a dodatkowo pasjonujesz się wystrojem i aranżacją wnętrz to wtedy jesteśmy pewni, że wybierzesz mieszkanie w stanie surowym tak aby móc urządzić się od przysłowiowego “zera”. Taka opcja jest również tańsza od mieszkania wykończonego ale biorąc pod uwagę koszty planowanego remontu to różnica w kosztach niemal praktycznie się zaciera.

Nieruchomości po remoncie a nawet częściowo urządzone to rewelacyjne rozwiązanie dla grupy tzw. “leniwych klientów” – w tym wypadku do mieszkania można wprowadzać się zaraz po odebraniu kluczy od agenta.

Inwestycje deweloperskie pozbawione są zazwyczaj wad i usterek – kupując jedną z nich nie musisz martwić się o wymianę instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej.

Jakie koszty?

Minusem zakupu nieruchomości od dewelopera są bardzo wysokie koszty nabycia takiego mieszkania – dla przykładu za 3-pokojowe mieszkanie znajdujące się w centrum średniej wielkości miasta musimy zapłacić ok. 350 tys.zł.
Planując zakup mieszkania deweloperskiego pamiętać musimy o dodatkowych kosztach. Tutaj nie daje zapomnieć o sobie oczywiście opłata podatkowa, koszty sądowe oraz opłata notarialna.

Na to zwróć uwagę!

Zanim podpiszesz umowę z deweloperem dokładnie ją przeczytaj – nigdy nie rób nic w pośpiechu! W takiej umowie zawarte są wszystkie dane dotyczące stanu faktycznego mieszkania, zakres przeprowadzonych prac itp.

Mieszkanie możesz zakupić również w momencie kiedy będzie ono na etapie powstawania lub przygotowania, bardzo często inwestorzy rozpoczynają poszukiwania potencjalnych klientów już w momencie rozpoczęcia budowy osiedla. Nie musisz czekać do samego końca kiedy to lokal będzie już wyremontowany – w trakcie prac śmiało możesz doglądać prac przeprowadzanych w Twoim przyszłym mieszkanku.

Ostatnim krokiem nabycia mieszkania deweloperskiego jest bezwarunkowo odbiór kluczy, który zazwyczaj ma miejsce przed podpisaniem aktu notarialnego. Każdy nabywca czeka z utęsknieniem na tę chwilę, kiedy to sam po raz pierwszy przekręci kluczyk i otworzy drzwi do swojego mieszkanka. Wszedłeś do środka i ku Twojemu zdziwieniu łazienka nie wygląda tak jak powinna a ściany w salonie są popękane ? Koniecznie zgłoś to deweloperowi, który w takiej sytuacji powinien wziąć wszelkie naprawy na siebie.
Pamiętaj że podpisując akt notarialny wyrażasz zgodę na zakup mieszkania w takim stanie jakim zostało Ci oddane, trudno będzie udowodnić, że usterki nie pojawiły się dopiero po przeprowadzce a znacznie wcześniej. Dlatego tak ważne jest abyś pomimo zapewnień inwestora samodzielnie wszystkiego dopilnował. Tutaj uspokajamy takie przykre sytuacje na szczęście zdarzają się bardzo rzadko. Inwestorzy starają się dbać o swoich potencjalnych klientów najlepiej jak tylko mogą nie bez powodu z roku na rok mieszkań deweloperskich przybywa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here