Kupno mieszkania od dewelopera - krok po kroku

Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką dokonujemy w życiu. Nie można podejmować jej pod wpływem emocji. Wybór należy poprzedzić wnikliwymi analizami własnych potrzeb i możliwości finansowych. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości również wymaga wiele czasu. Konieczne jest zweryfikowanie dewelopera, wnikliwe rozpoznanie oferowanego standardu oraz warunków umowy. Nikt nie chce żałować zakupu mieszkania, które miało być spełnieniem marzeń. Dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań najlepiej poznać kilka przydatnych wskazówek. Wówczas łatwiej będzie przejść przez proces kupna mieszkania deweloperskiego krok po kroku.

Analiza własnych potrzeb i możliwości

Zanim zabierzemy się za szukanie mieszkania warto spokojnie zastanowić się, czego faktycznie potrzebujemy. Pozwoli to uniknąć nietrafionych wyborów, których można żałować przez całe życie. Podstawą jest obecna i ewentualnie przyszła liczebność rodziny. To od tego uzależniona jest ilość niezbędnych pokoi oraz preferowany metraż. Warto zwrócić uwagę na piętro lub obecność windy w budynku. Istotnym czynnikiem jest lokalizacja nieruchomości, zarówno pod kątem dzielnicy z dogodnym dojazdem do pracy, jak i bezpieczeństwa w okolicy. Znając podstawowe wymogi trzeba rozeznać się w cenach mieszkań deweloperskich, które spełniają zdefiniowane oczekiwania. Na tej podstawie sprawdzana jest zdolność kredytowa. Zawsze opłaca się przeanalizować oferty kredytów w wielu bankach lub zwrócić się po pomoc do doradcy finansowego.

Wybór mieszkania od dewelopera

Wiedząc, na ile możemy sobie pozwolić, można rozpocząć poszukiwania. Warto w tym celu skorzystać z dostępnych porównywarek. Opłaca się też dowiedzieć, czy w interesującej lokalizacji jest planowana budowa nowego osiedla. Kluczową zasadą jest zachowanie rozsądku, dlatego nie należy decydować się na pierwsze obejrzane mieszkanie, nawet jeśli wydaje się idealne. Zawsze lepiej poznać oferty różnych deweloperów, by mieć porównanie. Ułatwi to też negocjacje podczas zakupu. 

Weryfikacja dewelopera

Jeśli już wydaje się, że dana oferta spełnia wszystkie najważniejsze oczekiwania, pora przyjrzeć się bliżej deweloperowi. Koniecznie trzeba zweryfikować jego dotychczasowe doświadczenie i opinie klientów. Wiele słyszy się w mediach o oszustwach czy przedłużających się pracach budowlanych. Chcąc uniknąć nieprzyjemności warto szczegółowo przeanalizować aspekty, takie jak:

  • postępowania egzekucyjne prowadzone przeciw deweloperowi,
  • zezwolenia na budowę, projekt, dziennik budowy,
  • status prawny działki,
  • sposób finansowania budowy nieruchomości,
  • umowy z dostawcami mediów,
  • termin przekazania własności,
  • wpis do księgi wieczystej,
  • zakładany sposób zarządzania nieruchomością (np. wspólnota mieszkaniowa),
  • plany zagospodarowania sąsiadujących terenów,
  • planowane w pobliżu inwestycje, tj. drogi, fabryki, magazyny.

Ocena standardu mieszkania

Oglądając nieruchomość trzeba zwracać uwagę na wiele szczegółów, które będą miały wpływ na późniejszy komfort życia. Pod lupę warto wziąć nie tylko mieszkanie, ale również infrastrukturę osiedla. Opłaca się kilka razy odwiedzić nieruchomość, a nawet zabrać ze sobą osobę z doświadczeniem budowlanym. Taka pomoc może być nieoceniona, jeśli chodzi o ocenę użytych materiałów i technologii. W ten sposób zweryfikujemy zgodność oferowanego standardu ze stanem faktycznym.

Umowa przedwstępna

Przed podpisaniem ostatecznej umowy zakupu zalecane jest zawarcie umowy przedwstępnej, zwanej od 2012 r. deweloperską. Przesłanką do tego są:

  • ze strony klienta – oczekiwanie na decyzję kredytową w banku lub finalizację sprzedaży nieruchomości, która ma sfinansować zakup nowego mieszkania itp.;
  • ze strony dewelopera – konieczność zakończenia budowy.

W dokumencie tym określany jest minimalnie przedmiot umowy, czyli opis nieruchomości, lokalu i jego cena. Warto rozszerzyć zapisy o termin oddania mieszkania i zawarcia umowy zakupu mieszkania oraz warunki odstąpienia od umowy i grożące za to kary. Im więcej szczegółów, tym lepiej zabezpieczone będą interesy kupującego. Umowa deweloperska ma postać aktu notarialnego, a koszty rozkładane są po równo między stronami. Stanowi to potwierdzenie, że transakcja zostanie zawarta, a jej niedotrzymanie jest podstawą do roszczeń sądowych. Określany jest też zadatek, który po dokonaniu ostatecznego zakupu traktowany jest jako zaliczka.

Umowa właściwa i odbiór nieruchomości

Umowa kupna-sprzedaży może zostać podpisana dopiero, gdy nieruchomość jest gotowa do użytku. W przypadku zakończonej i oddanej do użytkowania nieruchomości warunkiem jest finalizacja formalności kredytowych. Kiedy zaś budowa jest w toku najpierw następuje odbiór mieszkania. W celu upewnienia się czy lokal spełnia określone w umowie warunki najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Należy bowiem potwierdzić zgodność standardu z oczekiwanymstwierdzić brak wad w wykonaniu instalacji, montażu okien, podłogi itp. Wszelkie niezgodności trzeba od razu zgłosić i domagać się od dewelopera wykonania poprawek. Termin naprawy poważnych usterek musi zostać jasno określony w podpisywanej umowie.

Ostatecznym potwierdzeniem nabycia mieszkania jest notarialne zawarcie umowy kupna. Od tego momentu można zająć się wykończeniem mieszkania deweloperskiego. Na koniec zostaje przeprowadzka i można rozpocząć nowy etap życia na swoim M.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here