Z każdym kolejnym rokiem przybywa odważnych osób, które postanawiają po raz kolejny zmienić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania – i wbrew pozorom nie chodzi tu o przeprowadzkę do innej miejscowości ale do innego państwa.
Znaczna część naszych obywateli decyduje się na wyjazd za granicę – nie na miesiąc czy dwa lecz na stałe. Kwestia lepszej perspektywy na przyszłość, fakt wyższych zarobków oraz tańszego życia skusiła już nie jedną osobę. Zastanawiasz się jak przebiega proces zakupu nieruchomości za granicą? Jak wysokie są koszty oraz czy to aby na pewno dobry wybór? Dzisiaj postaramy się, rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości związane z tym tematem, dodatkowo także udzielimy Ci kilku cennych wskazówek, które ułatwią Ci przeprowadzenie z pozoru skomplikowanej transakcji.

Na co zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć?

Rozpoczęcie zakupu mieszkania niezależnie od tego czy wybierzemy lokal w Polsce czy poza granicą należy zacząć od ustalenia własnych zasobów finansowych. Wiedząc na ile możesz sobie pozwolić będzie Ci o wiele łatwiej i prościej znaleźć wymarzone mieszkanie. Pamiętaj jednak o dodatkowych środkach na wydatki zaplanowane takie jak np. obowiązkowe opłaty sądowe, notarialne itp. oraz na wydatki niezaplanowane np. mały remont lub wymiana rur w łazience.
Kiedy na koncie brakuje pieniędzy możesz udać się do banku po kredyt – obecnie coraz chętniej udzielają one pożyczek na mieszkanie za granicą, jednak jest tu jeden mały haczyk. Zabezpieczeniem takiego kredytu musi być lokal użytkowy znajdujący się na terenie Polski, którego jesteś właścicielem.

Kolejną i chyba najważniejszą rzeczą jest wybór lokalizacji – pamiętaj, że to Twoja inwestycja w przyszłość, zanim podejmiesz ostateczną decyzję zastanów się dwa razy czy tego właśnie chcesz. Zdecydowanie prościej mają te osoby, które i tak ze względu na pracę większość czasu spędzały w innym państwie.
Kiedy wybierzesz już kraj, w następnej kolejności musisz podjąć decyzję o dokładnej lokalizacji – czy ma to być centrum miasta a może jego obrzeża, zwróć uwagę również na to abyś miał blisko do swojego miejsca pracy a dzieci blisko do szkoły.

Rynek pierwotny lub wtórny

Tak samo jak w Polsce, za granicą w sprzedaży dostępne są zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Tutaj niespodzianka w porównaniu cen mieszkań w naszej ojczyźnie oferty zagraniczne są dużo bardziej korzystniejsze. Dla przykładu w cenie 150 tys. zł w Łodzi nabędziesz używane mieszkanie dwu-pokojowe lub nową kawalerkę, za granicą zyskasz o jedno pomieszczenie więcej.

Jeżeli jesteśmy już przy głównych cechach jakie powinno posiadać Twoje zagraniczne mieszkanko, skup się na tym jak ma ono wyglądać. Ile ma mieć pokoi, czy powinno być dwupiętrowe itp. Mniej na uwadze to, że im większa powierzchnia tym koszty utrzymania będą wyższe ale w dalszym ciągu niższe niż byłby koszt utrzymania takiego mieszkania w Polsce.

Skorzystaj z pomocy!

Nie jesteś sam! Pamiętaj o tym, że zawsze możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalistów – w sytuacji kiedy nowa lokalizacja jest Ci w zupełności obca najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług miejscowej agencji nieruchomości lub (niespodzianka) agencji zlokalizowanej w Polsce. Tak, tak coraz częściej pośrednicy oferują swoją pomoc w znalezieniu nieruchomości za granicą, dzięki czemu np. bariera językowa nie będzie Ci już taka straszna. Usługi te mają swoją cenę w tym wypadku jest ona znacznie wyższa niż poszukiwania w ojczyźnie.
Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę zastanów się dwa razy, nigdy nie podejmuj zbyt pochopnych decyzji, działaj powoli i zgodnie z własnym sumieniem – w końcu to Ty będziesz tam mieszkał!

Bądź czujny!

“Nie kupuj kota w worku” – te słowa dotyczą w dużej mierze inwestycji deweloperskich, które dopiero mają powstać. Nie możesz być pewny, że przez okres 3-5 lat nie wydarzy się nic złego i np. działalność firmy w której wykupiłeś nieruchomość niespodziewanie zastanie zawieszona bądź całkowicie upadnie? To prosty sposób na stracenie swoich wszystkich oszczędności – w Polsce miałbyś spory problem z odzyskaniem pieniędzy a co dopiero w innym państwie, dlatego też po raz kolejny upominamy aby dokładnie sprawdzić sprzedawcę. Poszukaj, chociażby w internecie informacji na jego temat oraz przeprowadzonych przez niego transakcji.

Tak jak w kraju…

Jak wyglądają formalności? Niemalże tak samo jak w Polsce. Oprócz kwoty za cenę mieszkania należy pamiętać o tych dodatkowych – podatku od nieruchomości, kosztach sądowych, taksa notarialna itp. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów należy udać się do lokalnego radcy prawnego, który pokieruje całą transakcją tak aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem – to kolejny dodatkowy koszt, który należy przyjąć za możliwą ewentualność.

Widzisz, zakup nieruchomości w innym kraju wcale nie jest tak bardzo skomplikowaną transakcją jakby się mogło wydawać. Z punktu prawnego nie różni się ona praktycznie niczym natomiast nierzadko jest to oferta o wiele bardziej korzystniejsza, nie tylko dla naszych kieszeni ale przede wszystkim dla nas samych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here