Listwy wokółokienne

Stylizacja okien jest dla wielu osób coraz ważniejsza. Dotyczy to nie tylko aranżowania ich wyglądu od strony wewnętrznej, ale również od zewnątrz domu. Do zyskujących na popularności systemów zdobień należą listwy wokółokienne, przeznaczone do montażu na elewacji budynku. Listwami możesz otoczyć dane okno, podkreślając jego konstrukcję, kształt i wygląd. Możesz także nadać swojemu budynkowi wyjątkowy, epokowy charakter, montując dookoła wszystkich okien wybrane przez siebie listwy. Poniżej wgryzamy się w tematy listew zewnętrznych oraz udzielamy porad związanych z ich wyborem i zakupem. Dowiesz się jakie możliwości aranżacyjne i estetyczne oferują listwy wokółokienne oraz na jakie istotne kryteria warto zwrócić uwagę w czasie zakupów. 

Aranżacja okien od zewnątrz — a wygląd budynku 

Po listwy wokółokienne sięgają zarówno osoby, które pragną ze swojego budynku uczynić prawdziwe dzieło sztuki, jak i inwestorzy poszukujący sposobów na zwiększenie atrakcyjności tworzonych budowli. W obu przypadkach listwy mogą okazać się dobrym wyborem, który poprawi wygląd całego budynku, doda mu stylu i elegancji. Tym bardziej że zdobienia umieszczane wokół okien to temat niesłusznie ignorowany, a wiele osób w ogóle nie poświęca mu uwagi. Tymczasem, wystarczy wybrać listwy estetycznie dopasowane do elewacji budynku, by całkowicie odmienić jego wygląd. 

Listwy wokółokienne pełnią także dodatkowe funkcje estetyczne. Dzięki swoim kształtom rzucają urokliwe cienie na powierzchnię ściany, do której je zamontowano. Cienie wydłużają się oraz zmieniają swój kierunek, wraz z ruchem słońca po niebie. Dzięki temu prosta gra światła dodaje uroku całego budynkowi, podkreślając jego geometryczne kształty oraz proporcje. Ponadto, listwy wokółokienne świetnie sprawdzają się jako aranżacyjne uzupełnienie okiennic, do których mogą być zresztą dopasowane. Dzięki obecności listew, mury budynku wydają się grubsze, a okiennice — osadzone głębiej. 

Listwy estetyczne mniej i bardziej — oraz jak je wybierać 

Listwy wokółokienne warto wybierać po ukończeniu danego projektu budowlanego oraz po wykonaniu elewacji. Nowoczesne style budownictwa — jak choćby styl skandynawski lub industrialny — świetnie nadają się do uzupełniania o listwy wokółokienne. Tym bardziej że wiele spośród oferowanych produktów posiada prostą konstrukcję oraz dość uniwersalny potencjał estetyczny. Oczywiście, odradzamy wybór listew pokrytych zdobieniami lub o nadmiernie udziwnionych kształtach/zdobieniach. O wiele lepiej sprawdzą się listwy proste lub delikatnie wygięte do postaci lekkiego łuku. Najpopularniejszymi odcieniami są oczywiście biel, a także wariacje beżu, szarego i brązu. Modele takie znajdziesz w ofercie Elhare, producenta specjalizującego się w produkcji wysokiej klasy ozdobnych listew zewnętrznych. 

Wiele osób decyduje się pod tym kątem na wybór rozwiązań kontrastowych. Zestawia ciemne listwy z jasną ścianą domu, lub na odwrót. Dobrym pomysłem może być również wybór listew o barwie stosunkowo zbliżonej do koloru ścian. Warto przy tym podkreślić, że wiele osób decyduje się na wybór listew, pragnąc w ten sposób zyskać „epokowy” efekt estetyczny. Na przykład – łącząc czerwonoceglany odcień ściany z śnieżnobiałymi listwami otaczającymi każdą okiennicę. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here