domy drewniane

Istnieje wiele interpretacji pojęcia „gotowe domy”. Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy termin „dom prefabrykowany” lub „dom gotowy”, jest bez wątpienia „dom modułowy”. Był czas, kiedy warunki technologiczne sugerowały słabą jakość i wytrzymałość drewnianych konstrukcji. Jednak, w dzisiejszych czasach za sprawą postępu technologicznego w produkcji, gotowe domy drewniane w znacznym stopniu przewyższają większość domów budowanych ze standardowych materiałów (np.: betonu i stali). Okazuje się, że domy z drewna są lepsze nie tylko pod względem trwałości i wytrzymałości, ale również pod względem elastyczności, wydajności, czasu budowy i, co najważniejsze, przystępności cenowej.

Czym są gotowe domy drewniane?

Bez wątpienia, wielu z nas nurtuje pytanie „Czym tak naprawdę są gotowe domy?”. Takie budynki mieszkalne to domy zbudowane w całości w fabryce w zgodzie z federalnym kodeksem budowlanym nadzorowanym przez Departament Mieszkalnictwa. Każda część domu: ściany, podłogi, etc. są produkowane na miejscu w fabryce, a później składane w jedną całość – również w fabryce. Taki budynek jest następnie transportowany na docelową działkę i zwyczajnie stawiany na ziemi. Warto jest wiedzieć, że nie ma wielu ograniczeń w budowie takich konstrukcji. Gotowe domy drewniane mogą być albo parterowe, albo wielopiętrowe; z kilkoma sypialniami; z ogromnym tarasem; lub dużymi panoramicznymi oknami.

Jakie są zalety i wady gotowych domów z drewna?

Nie jest tajemnicą, że gotowe domy to doskonały wybór do zamieszkania. Jednak, zanim podejmiesz ostateczną decyzję i nawet, jeśli jesteś w 100% pewien, że chcesz zainwestować w taki budynek, to mimo wszystko należy rozważyć zalety i wady gotowych domów drewnianych. Może okazać się, że taka opcja wcale nie jest właściwym wyborem dla Ciebie.

Plusy:

  • Krótszy czas realizacji;
  • Zminimalizowane opóźnienia w budowie;
  • Niskie koszty budowy;
  • Wybór różnych funkcji i wykończenia;
  • Niezwykła trwałość i wytrzymałość.

Minusy:

  • Niska dostępność firm;
  • Wysoki koszt przygotowania gruntu;
  • Dodatkowe koszty związane z transportem;
  • Mniej opcji personalizacji.

Teraz już wiesz jakie są mocne i słabe strony gotowych domów. Aby całe przedsięwzięcie okazało się sukcesem, należy dokładnie przemyśleć każdy z powyższych punktów. Czy nadal uważasz, że taki rodzaj domu jest dla Ciebie odpowiedni?

Jak kupić gotowy dom?

Większość gotowych domów z drewna jest produkowana przez firmy zajmujące się dostawą konstrukcji drewnianych. Takie firmy oferują zaprojektowanie domu od A do Z, lub wybór gotowego projektu. Możesz również znaleźć już istniejące gotowe domy za pośrednictwem agentów nieruchomości, lub kupić swój wymarzony dom od właściciela, bez pośredników. Kupowanie wyprodukowanego w fabryce domu nie jest niczym skomplikowanym. Można powiedzieć, że przypomina to kupno samochodu – nowego lub używanego. Jeśli wybierzesz konkretną firmę, to dostawca z pewnością będzie miał modele domów do obejrzenia. Natomiast, jeśli zechcesz kupić „używany” dom na przedmieściach, to będziesz mógł targować się o niższą cenę z właścicielem takiego budynku.

Bez dwóch zdań, zalet życia w gotowym domu z drewna jest wiele. Jednak głównym powodem, przemawiającym za kupnem takiego budynku jest ekonomia. Przystępność cenowa wyprodukowanego w fabryce domu w znacznym stopniu przewyższa koszt budowy domu o podobnej wielkości, zbudowanym na miejscu. Koszt budowy domu wytworzonego w fabryce, w przeliczeniu na metr kwadratowy, jest o 10% do 35% niższy niż w przypadku domu zbudowanego na docelowej działce.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here