Materiały w nowoczesnym budownictwie

Każdy, kto zamierza wybudować nowe mieszkanie oraz ładnie go urządzić potrzebuje odpowiednio dopasowanych materiałów budowlanych oraz elementów dekoracyjnych. W tym artykule podpowiadamy co obecnie jest na topie.

W branży dekoratorskiej wykorzystuje się najróżniejsze typy materiałów – zarówno te pochodzenia naturalnego jak i te syntetyczne. W większości projektów budowlanych albo wnętrzarskich z powodzeniem łączy się oba powyższe rodzaje materiałów. Znakomitym przykładem zastosowania naturalnego materiału w budownictwie mieszkaniowym jest szkło.

Szklane balustrady w domach jednorodzinnych

W nowoczesnej architekturze nie brak wielkopowierzchniowych przeszkleń w postaci ścian szklanych, daszków, dużych okien oraz barierek przy schodach lub na tarasach. To właśnie dlatego usługi typu balustrady szklane Wrocław są ostatnio tak popularne. Szklana balustrada nie tylko wspaniale się prezentuje, podobnie jak to jest niemal zawsze, gdy stosujemy szkło – poprawia wrażenie przestrzenności. Przez szklaną balustradę możemy spoglądać na to, co się dzieje za nią, dzięki czemu możemy uniknąć klaustrofobicznych uczuć przebywając na niewielkim balkonie bądź tarasie. Oczywiście do celów budowlanych wykorzystuje się specjalne wzmacniane szkło, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. W produkcji balustrad zazwyczaj stosuje się szkło vsg. Jest to tak zwane szkło bezpieczne, nazywane także szkłem klejonym – powstaje ono z połączenia kilku cienkich warstw szkła odpowiednim tworzywem. Tafla składająca się z wielu takich warstw jest dużo wytrzymalsza niż tej samej grubości pojedyncza płyta ze szkła. Do wykonywania przezroczystych, transparentnych balustrad czasem wykorzystuje się także poliwęglan lub plexi.

Balustrady ze szkła wykorzystuje się oczywiście nie tylko w domach jednorodzinnych. Z powodzeniem znajdują one zastosowanie także w budynkach firmowych, biurowcach czy galeriach handlowych.

Tworzywa sztuczne w tapetach ściennych

Do produkcji elementów dekoracyjnych powszechnie wykorzystuje się najróżniejsze materiały syntetyczne, takie jak polichlorek winylu, potocznie nazywanym winylem. Substancja ta znakomicie sprawdza się jako budulec tapet dekoracyjnych. Poniewaz tego typu tapety winylowe są niewrażliwe na działanie wody i wilgoci zawartej w powietrzu bez problemu można jest stosować nawet w takich pomieszczeniach jak kuchnie oraz łazienki. Tapety winylowe mają swoje stałe miejsce w wielu kolekcjach znanych producentów tapet ściennych takich jak tapety Rasch, Marburg, As Creation, a także Ugepa. Chociaż tapety wykonane z winylu są stosunkowo droższe od ich tańszych papierowych odpowiedników, to jednak na ich zakup decyduje się wiele osób. Taka duża popularność tych modeli wynika z wielu innych, bardzo cennych ich parametrów. Do najważniejszych zalet tapet winylowych należą przede wszystkim: odporność na wodę (niektóre tapety winylowe można nawet czyścić), wytrzymałość mechaniczna, niewrażliwość na promieniowanie słoneczne, a także wyrazistość barw (materiały syntetyczne bardzo dobrze przyjmują barwniki).

Drewno – ponadczasowy materiał budowlany

Drewno jest materiałem znanym ludzkości od tysiącleci. Materiał ten jest łatwo dostępny, ponieważ drzewa rosną niemal w każdym regionie geograficznym. Jednocześnie drewno jest łatwe w obróbce. Podstawowa obróbka drewna wymaga nieskomplikowanych narzędzi. Bardzo istotną z punktu widzenia budownictwa mieszkaniowego zaletą jest bardzo dobra izolacyjność cieplna. Dzięki temu domy wybudowane z drewna charakteryzują się znakomitymi parametrami energetycznymi. Drewno jest także bardzo trwałe, co sprawia, że budynki oraz poszczególne elementy wyposażenia wnętrz z niego wykonane mogą być wykorzystywane przez setki, a nawet tysiące lat – oczywiście w zależności od jakości przeprowadzanych konserwacji. W wielu domach i mieszkaniach z powodzeniem wykorzystuje się podłogi drewniane. Jak możemy dowiedzieć się ze strony producenta podłóg drewnianych domdebu.pl, jednym z najbardziej wytrzymałych rodzajów drewna wykorzystywanych w Polsce jest drewno dębowe.

Drewno jest na tyle uniwersalnym materiałem, że znakomicie komponuje się z rozmaitymi innymi surowcami takimi jak szkło, stal nierdzewna, czarna stal, beton, cegła, a także materiały syntetyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here