Zaprawa do klinkieru – jaka jest najlepsza?

0
755

Klinkier to szczególny rodzaj ceramiki użytkowej. Ten materiał budowlany cieszy się jednak niegasnącą popularnością. Wynika to nie tylko z jego parametrów, ale także z walorów estetycznych. Jednak, by w pełni wykorzystać parametry i potencjał klinkietu niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniej zaprawy. Jej wybór zwykle sprawia wielu problemów, a z racji tego, że zaprawy do klinkieru cieszą się szerokim asortymentem. Wobec tego jakie będą najlepsze?

Jaka jest najlepsza zaprawa do klinkieru?

Zanim zdecydujemy się na zakup zaprawy do klinkieru, warto podkreślić, że rozróżnia się jej dwie odmiany. Można wskazać na:

  • zaprawę do klinkieru do murowania- jest ona wykorzystywana głównie do wypełnienia spoin. Nie można stosować jej do fugowania,
  • zaprawę do klinkieru uniwersalną- można z niej skorzystać zarówno w przypadku murowania jak i w przypadku fugowania.

Oba rodzaje zaprawy do klinkieru mają swoje parametry i mogą być wykorzystywane w odmienny sposób. Niemniej jednak rodzaj uniwersalny cechuje się specjalnymi właściwościami w odniesieniu do struktury. Zaprawa do klinkieru uniwersalna wyróżnia się wysoką szczelnością, a także odpornością na wodę. Jest ona wysoko elastyczna i paroprzepuszczalna. Co więcej, to właśnie uniwersalna zaprawa do klinkieru ma o wiele większą wytrzymałość mechaniczną.

Wśród zapraw do klinkieru, można wyróżnić również ich kolory. W tym zakresie dobór zaprawy do klinkieru powinien być maksymalnie estetyczny i uwzględniać odcień samej cegły. Można zdecydować się na zaprawę do klinkieru zgodną z jego kolorystyką lub stworzyć oryginalny efekt kontrastu. Wszystko jest jest jednak uzależnione od tego, jaki rezultat końcowy ma zostać uzyskany. Warto pamiętać, że rozróżnienie kolorystyczne występuje tylko w odniesieniu do zapraw do klinkieru uniwersalnych. Bardzo często stawia się na tradycyjną zaprawę do klinkieru w kolorze białym, choć cechuje się ona dość wysoką ceną.

Zaprawa do klinkieru – wybór producenta?

Kolejną niezwykle istotną kwestią podczas wyboru zaprawy do klinkieru jest jej producent. Na rynku bowiem można znaleźć wiele produktów, które cechują się dość niską cena, jednak nie są w żaden sposób efektywne. Warto więc stawiać na zaprawy do klinkierów od znanych firm, gdyż wiąże się to z wykorzystaniem najlepszych pigmentów do stworzenia mieszanki. Dzięki temu zaprawa do klinkierów będzie estetyczna i co najważniejsze przetrwa każdą próbę czasu. Niskiej jakości produkty jedynie pomnożą wydatki i spotęgują zdenerwowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here