Chęć posiadania nieruchomości pozbawionej dodatkowej opłaty w postaci czynszu administracyjnego jest niezwykle kusząca. Należy pamiętać o tym, że zakup mieszkania bezczynszowego oprócz zalet ma także wady. Zanim podpiszesz umowę zastanów się dobrze, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze!

Brak czynszu to ukryte opłaty?

Mieszkania bezczynszowe dostępne są zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Są to nieruchomości przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Takimi lokalami zarządzają wszyscy mieszkańcy danego budynku a nie spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa co ma miejsce w przypadku lokali z ustanowioną opłatą czynszową.
Brzmi rewelacyjnie? Jednak nie do końca jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać.

Mieszkanie bezszynowe tak w rzeczywistości nie jest nieruchomością pozbawioną dodatkowych opłat. Koszty wywozu śmieci, odśnieżania, sprzątania klatki, remontu elewacji budynku i wiele innych – na wszystkie te wydatki wspólnie składają się mieszkańcy nieruchomości bezczynszowej, którzy działają na podstawie zawartej pomiędzy sobą umowy (pisemnej lub ustnej).
Tak więc wszystkie wydatki będzie trzeba skonsultować wspólnie z pozostałymi lokatorami.
Mieszkania bezczynszowe stanowią jedynie niewielki procent wszystkich nieruchomości dostępnych na sprzedaż lub wynajem. W niektórych mniejszych miastach znalezienie lokalu pozbawionego opłaty graniczy z cudem.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Mieszkanie nowe czy może jednak te z rynku wtórnego? Który wybór będzie lepszy? Jeżeli mielibyśmy wybierać postawilibyśmy zdecydowanie na te pierwsze, dlaczego? Inwestycje deweloperskie pozbawione dodatkowych opłat zlokalizowane są na obrzeżach miast, są niewielkie i zaprojektowane z myślą aby zarządzanie budynkiem nie sprawiało przyszłym właścicielom większych problemów. Mieszkania z rynku wtórnego to obiekty sporych rozmiarów więc i pracy nad utrzymaniem ich czystości będzie więcej. Dodatkowym utrudnieniem może być także ilość lokatorów – im jest ich więcej, tym trudniej o jednomyślność.

Zalety…

Teraz skupimy się na zaletach takich nieruchomości. Jedną z najważniejszych bez wątpienia są niższe koszty utrzymania – mieszkania bezczynszowe jak sama nazwa wskazuje są lokalami od których nie odprowadza się stałej co miesięcznej opłaty – ta zazwyczaj waha się w granicach 400-800 zł. Jej wysokość zależy w dużej mierze od powierzchni całkowitej mieszkania oraz lokalizacji. Stąd też tak duże zainteresowanie potencjalnych nabywców.

Kolejna zaleta to administracja a w zasadzie jej brak. Jeżeli obecnie pomieszkujesz w lokalu spółdzielczym to zapewne wiesz, że dojście do porozumienia wraz z innymi członkami wspólnoty w skrajnych przypadkach jest praktycznie niemożliwe. Wymiana rur w łazience z reguły zamiast potrwać kilka dni trwa kilka tygodni. Dlaczego? Za naprawę usterek odpowiadają fachowcy z administracji, którzy swoją pracę wykonują jedynie w momencie uzyskania zgody od swoich przełożonych. Jak wiesz zgodę taką należy uzyskać po przez złożenie podania a niekiedy jeszcze dodatkowych wyjaśnień. W mieszkaniach gdzie władzę sprawują wyłącznie lokatorzy takiego problemu nie ma!

Zarządzając budynkiem mieszkańcy bardzo często wybierają opcje najbardziej korzystne dla swoich portfeli, nic nie jest narzucane im od góry, o wszystkim decydują sami. Bardzo często dzielą się obowiązkami – jedna osoba zajmuje się pielęgnacją przyrody otaczającą budynek, inna zaś dba o wygląd klatki a kolejna świadczy bezpłatne naprawy. Kiedy wszyscy są zgodni – żyje się zdecydowanie lepiej!

Wady…

Wszystko co dobre kiedyś musi się skończyć dlatego też teraz zajmiemy się wadami mieszkań bezczynszowych. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie lub wynajęciu takiej nieruchomości koniecznie musisz się z nimi zapoznać. Wśród jednej z najczęściej wymienianych jest brak funduszu remontowego. Jeżeli coś się popsuję koszty naprawy trzeba będzie pokryć z własnej kieszeń. W tym przypadku to spółdzielnie oraz wspólnoty wygrywają – tam pieniądze przeznaczone na ewentualne prace remontowe oraz naprawę usterek gromadzone są latami, nierzadko także przewodniczący decydują się na dofinansowanie lub kredyt.

Kolejnym minusem jest konieczność życia w całkowitej zgodzie ze wszystkimi sąsiadami – w przeciwnym razie trudno będzie Wam dojść do porozumienia. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór budynku zamieszkanego przez nie więcej niż dziesięć rodzin.
Pamiętaj! Tutaj obowiązuje zasada jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Musisz być solidarny, teraz Twoja kolej na grabienie liści czy wysprzątanie klatki? Nie wymiguj się od pracy, w końcu wiesz na co się pisałeś! 

Jak widać mieszkania bezczynszowe to nie tylko same superlatywy to także inne wydatki oraz dodatkowe obowiązki. Teraz już wiesz jak sprawa wygląda w rzeczywistości, to co dla innych jest wadą dla Ciebie może być zaletą. Kochasz innych ludzi, lubisz współpracować z dużą grupą oraz pomagać innym, nie boisz się wyzwań, nie stronisz od pracy – jeśli tak, to zakup lub wynajęcie mieszkania bezczynszowego z pewnością będzie dobrą inwestycją, która opłaci się nie tylko pod względem finansowym ale i osobistym.

[Głosów:18    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here