Duży dom z ogrodem oraz miejscem zabaw dla dzieci to marzenie większości z nas. Spełnić je można na dwa sposoby – kupując gotowy już dom od inwestora lub budując – oczywiście z pomocą ekipy budowlano-remontowej.

Wybrałeś drugą opcję? Świetnie, uwierz nam, że nic nie przyniesie Ci większej satysfakcji jak “własnoręczne” wybudowanie domu – cegiełka po cegiełce.

Pierwsze kroki!

Pierwszym krokiem jaki należy poczynić jest oczywiście zakup działki (lub popularnie rzecz ujmując “kawałka ziemi”) pod budowę domu. Mniej na uwadze, że obszar ten powinien spełniać konkretne wymogi, więc zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę wstępną, sprawdź dokładnie każdy szczegół.

Pamiętaj także aby wszystkie prace związane z budową oraz wykończeniem powierzyć odpowiednim fachowcom. Wybierz ekipę z doświadczeniem, która zna się na rzeczy i ma za sobą już nie jedne takie przedsięwzięcie. W dzisiejszych czasach gdzie internet jest najlepszym źródłem informacji, poszukiwania fachowców pójdą Ci jak z płatka.
Zapoznaj się z rankingiem najchętniej polecanych ekip budowlanych, podpytaj znajomych oraz firm budowlanych.

Niezwykle ważny jest projekt domu oraz zaplanowanie rozkładu pomieszczeń – musi on być dokładnie przemyślany ponieważ jeżeli później uznasz, że kuchnia powinna być jednak w innym miejscu, naprawa tego będzie nielada wyzwaniem dla ekipy budowlanej.

Prace wykończeniowe

Dzisiaj skupimy się na etapie wykończenia domu. Kiedy fundamentu stoją i widzisz już jak wygląda dom w środku, należy pomyśleć o kwestii podziału poszczególnych pomieszczeń. Przy pomocy ścian działowych z jednej dużej sypialni zrobisz np. 2 mniejsze pokoje swoich dla dzieci. Jest to obowiązkowy przed rozprowadzeniem kabli.

W momencie kiedy każde z pomieszczeń ma swoje miejsce przychodzi pora na prace związane z montażem instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej. Rozkład poszczególnych przewodów warto jest zawsze oznaczyć w projekcie domu – w przypadku awarii ułatwi to fachowcom wykrycie usterki oraz znacznie przyspieszy naprawę.

Kolejny krok to zakrycie wszystkich kabli oraz wyrównanie struktury wszystkich ścian oraz sufitów. Jaki rodzaj tynku wybrać do tego zadania? Najlepszym rozwiązaniem są tynki cementowo-wapienne wewnętrzne np. firmy Baumit. Otynkowane powierzchnie są już gotowe do malowania czy tapetowania.

Teraz pora spojrzeć pod nogi aby zająć się podłogą. Tu konieczne będzie użycie specjalnej wylewki samopoziomującej – niestety jest to bardzo czasochłonny proces ale na szczęście można się bez niego obejść w prosty sposób – zależy od tego jaki rodzaj posadzki będzie znajdował się w Twoim nowym domu, czy będą to panele a może w każdym pokoju coś innego. Niezależnie od tego co wybierzesz nie obędzie się bez podkładów, które wyrównają poziom podłogi – tak aby miał jedną prostą linię a nie jak często się zdarza – spadkową.

Do jednych z ostatnich etapów prac wykończeniowych zaliczyć można m.in. montaż sufitów podwieszanych, układanie drewnianych podłóg, glazurowanie a także gruntowanie ścian.
Białe ściany zapewne wkrótce pokryją się jasnym odcieniem lub tapetą w eleganckim stylu a wnętrza pomieszczeń powoli ale sukcesywnie zaczną się zapełniać. Zanim jednak zaczniesz skręcać meble czekają Cię jeszcze prace z zakładaniem drzwi wewnętrznych oraz montażem listw przypodłogowych.

Wyposażenie

Kiedy dom jest wizualnie gotowy ale pusty, pora zapełnić przestrzeń! Szafki kuchenne, półki do garderoby, meble do sypialni i wiele innych rzeczy czeka na ustawienie w odpowiednim miejscu. Pamiętaj o tym aby dobrze zagospodarować wnętrze domu – ułatwi Ci to nie tylko organizację ale także codzienne funkcjonowanie. Uzupełnieniem całej aranżacji będą zakupione przez Ciebie dodatki i gadżety, które usposabiają Twój charakter oraz styl.

Piękny ogród

Wykańczając dom nie zapominaj o tym co go otacza, bowiem piękny dom potrzebuje towarzystwa zieleni oraz kolorowych kwiatów. Po zakończeniu prac remontowych wykonywanych wewnątrz zajmij się ogrodem oraz podjazdem. Tutaj sprawy możesz wziąć w swoje ręce lub powierzyć to zadanie specjalistom zajmującym się aranżacją ogrodów. Masz dzieci? Przygotuj dla nich coś specjalnego – zamontuj huśtawkę albo ślizgawkę – maluchy z pewnością docenią Twój trud dziękując za to dużym, szczerym uśmiechem.

Jak widać budowa domu do łatwych nie należy. Pieniądze oraz czas jaki należy zainwestować jest niewyobrażalny ale efekt końcowy wynagrodzi Ci wszystko! Nie odkładaj planów z budowaniem domu na kiedy indziej, jeżeli masz wystarczający budżet oraz upatrzoną działkę – kuj żelazo póki gorące. Druga taka okazja może się już nie powtórzyć. Najtrudniejsze są pierwsze miesiące, które wydają się być bardzo długie – później, widząc wyraźne postępy zaczniesz odliczać dni do momentu przeprowadzki.

Jeżeli nie masz wystarczająco czasu ani cierpliwości zawsze możesz kupić gotowy domek. Znaczna część inwestycji deweloperskich to osiedla domków rodzinnych z niewielkimi ogródkami. Choć chętnych nie brakuje to zdecydowana większość postanawia zacząć zupełnie od zera, a dlaczego? Odpowiedź jest prosta – w tym wypadku Twój wymarzony, jedyny w swoim rodzaju dom będzie wyglądał tak samo jak dziesięć pozostałych znajdujących się obok – a tego pewnie byś nie chciał…

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here