Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości od dewelopera ? Chcesz wiedzieć na co należy zwrócić szczególną uwagę – na lokalizację, powierzchnię a może działalność inwestora ? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które (jeżeli z nich skorzystasz) znacznie przyspieszą przeprowadzkę do nowego mieszkania.

Od czego zacząć?

Posiadanie własnego mieszkania to jedno z marzeń oraz celów każdego, kto ukończył już osiemnaście lat. Jedni mają więcej szczęścia i mogą liczyć na pomoc rodziny inni zaś biorą sprawy w swoje ręce i po długim czasie wynajmowania ciasnej kawalerki postanawiają w końcu iść na swoje. Nie ma w tym nic dziwnego, dane statystyczne dowodzą, że już co piąta młoda osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości użytkowej.
O mieszkaniach z rynku wtórnego pisaliśmy już wiele razy, dlatego też dzisiaj większą uwagę skupimy na inwestycjach deweloperskich.

Zanim przystąpisz do przeglądania ofert dowiedz się na ile tak naprawdę możesz sobie pozwolić. Nie jest tajemnicą, że nowe mieszkania to jeden z najlepszych możliwych wyborów ale dosyć kosztownych. Oprócz zakupu mieszkania czekają Cię przecież także i inne wydatki – przeprowadzenie prac remontowych, zakup mebli oraz dodatków itp.
Wiesz, że bez dodatkowego wsparcia finansowego sobie nie poradzisz? Koniecznie skontaktuj się z pracownikiem banku czy innej instytucji w celu ustalenia swojej zdolności kredytowej. Być może zamiast mieszkania cztero-pokojowego będziesz musiał wybrać nieruchomość nieco mniejszą…

Cena, powierzchnia, lokalizacja…

Wiesz już jaką ilością gotówki możesz zarządzać? Świetnie, teraz na dobre możesz rozpocząć poszukiwania swojego nowego mieszkania. Weź pod uwagę trzy kryteria – cenę, powierzchnię oraz lokalizację.
Możesz działać sam lub skorzystać z usług agencji nieruchomości co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jednak jeżeli dysponujesz odrobiną wolnego czasu i masz dostęp do internetu to pomoc agenta nie będzie Ci potrzebna. Internetowa giełda nieruchomości ułatwi Ci poszukiwanie wymarzonego lokum. W prosty sposób dowiesz się o inwestycjach deweloperskich prowadzonych w Twojej okolicy.

Przyjrzyjmy się teraz naszym kryteriom czyli lokalizacji oraz powierzchni. Nowe mieszkania ulokowane są z reguły w centrum miasta na strzeżonych osiedlach otoczonych dużą ilością zielonych drzew lub zupełnie przeciwnie – na jego obrzeżach z dala od hałasu oraz spalin samochodowych. Zanim jednak wybierzesz postaraj się sprawdzić połączenia komunikacji miejskiej – ułatwi Ci to dostanie się do pracy a Twoim dzieciom drogę do szkoły. Kwestia wielkości metrażu ściśle powiązana jest z indywidualną potrzebą każdego nabywcy – jedni szukają małych przytulnych mieszkanek inni zaś marzą o przestrzennym urządzonym w nowoczesnym stylu “mini” apartamencie. Mniej na uwadze to, że im powierzchnia będzie większa to koszty utrzymania nieruchomości będą również wyższe.

Bądź czujny!

Zanim swoją przyszłość powierzysz konkretnemu deweloperowi – sprawdź go! Nie raz już pisało się o ludziach, którzy stracili wszystkie oszczędności tylko przez swoją nieuwagę. Poszperaj w internecie, podpytaj innych klientów o danego inwestora – zapoznaj się z ich opinią aby mieć pewność komu zaufałeś. Ponownie już przestrzegamy przed zakupem w ciemno – nie podpisuj umowy w momencie kiedy deweloper przedstawił Ci wstępny projekt osiedla, które ma zostać wybudowane za dwa-trzy lata. W tym czasie mogą wydarzyć się różne rzeczy i koniec końców pozostaniesz bez pieniędzy i mieszkania.

Jeżeli wszystko jest w najlepszym porządku to przed ostatecznym podpisaniem umowy sprawdź stan techniczny nieruchomości.
Deweloperzy zazwyczaj oferują dwie opcje – mieszkanie w stanie surowym lub częściowo wykończone. Pierwsza jest tańsza ale tutaj przywitają Cię “gołe” ściany oraz brak podłóg. Druga z pewnością jest wygodniejsza – wystarczy tylko, że zadbasz o wystrój oraz dodatki i już możesz się wprowadzać. Nierzadko także wykończenie mieszkania możesz powierzyć samemu inwestorowi. Pamiętaj wtedy aby przed podpisaniem ostatecznej umowy oraz aktu notarialnego koniecznie sprawdzić efekt wykonanych prac. Wszystkie zmiany powinny zostać zawarte w umowie, dzięki czemu w sytuacji kiedy coś pójdzie nie po Twojej myśli będziesz miał możliwość to zareklamować. Kiedy podpiszesz akt notarialny a dopiero potem dopatrzysz się pęknięć na ścianie trudno będzie udowodnić fakt, że zawiódł pracownik ekipy remontowej a nie Ty sam.
Najprzyjemniejszym a zarazem ostatnim etapem jest oczywiście odbiór kluczy do nowego mieszkania – satysfakcja jaką wtedy odczujesz będzie nie do opisania! Nie ma nic lepszego niż pierwsza noc spędzona we własnych wymarzonych czterech kątach, urządzonych prawdopodobnie według swojego projektu!

Jeżeli zakup mieszkania dopiero przed Tobą jesteśmy pewni, że teraz poradzisz sobie bez najmniejszego problemu. Wiesz na co zwrócić szczególną uwagę, gdzie szukać oraz czego należy się wystrzegać – z tak profesjonalnym podejściem, plany związane z przeprowadzką ułożą się po Twojej myśli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here