Mieszkanie posiadające dwa poziomy do niedawna kojarzyło się tylko luksusem, na który pozwolić mogła sobie nieliczna grupa naszych obywateli. Dzisiaj tego typu nieruchomości są w zasięgu ręki każdego potencjalnego nabywcy. Co należy wziąć pod uwagę decydując się na zakup? Jakie są koszty nabycia oraz utrzymania? Czy mieszkanie zaaranżowane w taki sposób pozbawione jest wad? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Moda czy konieczność?
Moda na lokale dwupoziomowe zawitała do nas pod koniec dwudziestego wieku, przybyła z zachodu i od razu zyskała sporą rzeszę fanów. Nieruchomości te podobnie jak i inne nabyć można na rynku pierwotnym lub wtórnym. Pierwsza opcja jest oczywiście nieco bardziej kosztowniejsza. Rynek pierwotny ma do zaoferowania lokale w zupełności nowe, częściowo wykończone bądź w stanie surowym, rynek wtórny, jak sama nazwa wskazuje dysponuje mieszkaniami wcześniej użytkowanymi.
Interesujesz się wystrojem wnętrz? Lubisz mieć wszystko pod kontrolą? Kiedy wolna ilość środków przeznaczonych na tę inwestycję nie stanowi żadnego problemu to zakup mieszkania w stanie deweloperskim, które kroczek po kroczku urządzisz według własnego pomysłu będzie spełnieniem Twoich marzeń!
Lokalizacja
Gdzie szukać tego rodzaju nieruchomości? Obecnie z roku na rok przybywa mieszkań dwupoziomowych. Inwestorzy wiedzą jak dogodzić swoim konsumentom – wybór lokali nowych jest zdecydowanie większy niż w przypadku nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego. Mieszkania wyposażone w “dodatkowe piętro” nierzadko zlokalizowane są m.in. w budynkach z wielkiej płyty oraz kamienicach – to jeden ze sposobów właścicieli na zagospodarowanie poddasza czy strychu a tym samym na unowocześnienie starego budownictwa.
Zalety i wady…
Ogromnym plusem posiadania dwóch poziomów jest bez wątpienia większa ilość wolnej przestrzeni do zagospodarowania, takie mieszkania są widniejsze i dużo wyższe niż tradycyjne nieruchomości, do tego należy dołożyć również dodatkowe pomieszczenia, które można w dobrowolny sposób zaaranżować.
Są dobrym rozwiązaniem dla osób czy rodzin z dziećmi, które chcą udoskonalić swoją strefę komfortu. O co chodzi? Weźmy na przykład młodego przedsiębiorcę pracującego zdalnie czyli w domu. Urządzenie mieszkania to kwestia indywidualna, jednak w takim wypadku góra może stać się miejscem pracy – gdzie w skupieniu i ciszy popracujesz a dół użytkową częścią lokalu, wyposażoną w kuchnię, salon, sypialnie, łazienkę itp.
Tak samo młodzi rodzice urządzając pokoje dla dzieci na piętrze, wieczorami w końcu odpoczną spędzając romantyczne chwile tylko we dwójkę…
Jeżeli mieszkasz w tradycyjnym jednopoziomowym mieszkaniu to zapewne nie raz zdarzyło Ci się narzekać na sąsiada z góry? W mieszkaniu dwupoziomowym będziesz mieć więcej swobody. Żadne stuki, puki i inne hałasy nie będą zakłócać Twojego spokoju.
Myślisz sobie, że to idealne rozwiązanie w pełni pozbawione jakichkolwiek wad? Nic bardziej mylnego, pamiętaj to co ma swoje plusy musi mieć i minusy. Nie każdy lubi kilkanaście razy dziennie korzystać ze schodów, w przypadku kiedy jedyna toaleta znajduje się na piętrze będzie to dla niektórych nieprzyjemną koniecznością. Dlatego zanim ostatecznie się urządzisz dokładnie zastanów się nad przeznaczeniem danych pomieszczeń – dobre rozplanowanie zagwarantuje Ci komfortowe oraz wygodne życie.
Jeżeli jesteśmy przy temacie schodów – są one najważniejszym punktem i filarem nieruchomości, powinny one cechować się dużą stabilnością i solidnością wykonania – w końcu będą one najczęściej eksploatowane. Zapamiętaj, bezpieczeństwo to podstawa! Jeżeli zakupiłeś mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli “surowym” koniecznie zadbaj o prawidłowe ich wykonanie – montaż schodów powierz wykwalifikowanym pracownikom, którzy są swoistymi fachowcami w tej dziedzinie.
O czym należy pamiętać? Aby faktycznie cieszyć się dużą przestrzenią oraz funkcjonalnością, mieszkanie dwupoziomowe powinno mieć nie mniej niż 100 metrów kwadratowych.
Duża powierzchnia to w tym konkretnym przypadku kosztowna konieczność. Dlaczego kosztowna? Na cenę mieszkania oraz koszty jego utrzymania duży wpływ ma jego metraż. Im większa powierzchnia tym, droższa będzie inwestycja. Oprócz wysokiej ceny musisz wziąć pod uwagę także znacznie większy czynsz za użytkowanie lokalu.
Większe mieszkanie to dłuższe sprzątanie – ten fakt potwierdzi każdy właściciel dwupoziomowego lokalu ale to chyba jedna z najmniej istotnych możliwych wad z którą, każdy radzi sobie na swój sposób – w końcu istnieje wiele różnych patentów na dobrą organizację i szybkie uprzątanie …
Zastanawiasz się co zrobić ? Kupić przestrzenne mieszkanie dwupoziomowe czy może lepiej sobie odpuścić i wybrać coś bardziej oczywistego ? Wybór należy do Ciebie, kto bowiem będzie wiedział lepiej jak nie Ty, które rozwiązanie przyniesie większe korzyści. Być może od wielu już lat snujesz marzenia o dużym domu ale jego budowa na chwilę obecną z jakiś przyczyn jest niemożliwa? Jeżeli tak, to bez wątpienia powinieneś zakup nieruchomości dwupoziomowej.