Wizja zaciągnięcia dużego kredytu hipotecznego z miesięcznymi ratami, które będzie trzeba spłacać przez długie lata przyprawia Cie o dreszcze? Jeżeli martwisz się tym, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość a jednocześnie chcesz w końcu iść na swoje mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie.

TBS – co to takiego?

Słyszałeś o mieszkaniach TBS? Są to mieszkania w Towarzystwie Budownictwa Społecznego, powstają one głównie z myślą o osobach mniej zamożnych. TBS budują mieszkania, które następnie wynajmują. Obecnie TBS-ów z każdym rokiem przybywa, w sumie nie ma się czemu dziwić – skoro jest popyt to musi być i podaż.
Jakie są zalety mieszkań TBS? Najważniejszą są oczywiście koszty związane z nabyciem takiej nieruchomości, są one zdecydowanie niższe niż całkowity koszt nabycia mieszkania na własność. Kolejnym plusem są formalności ograniczone do minimum.

Mieszkanie nie dla wszystkich!

Zastanawiasz się czy takie mieszkanie Ci przysługuje? Najlepiej będzie jeżeli bezpośrednio skonsultujesz się z pracownikiem TBS, bowiem każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Pod uwagę przede wszystkim bierze się zarobki potencjalnego najemcy – nie mogą one przekraczać 20% 1/3 miesięcznych przychodów. Ty jako osoba ubiegająca się o lokal TBS musisz być zameldowana na pobyt stały w tej samej miejscowości w której chcesz wynająć mieszkanie. Wyjątkiem może być sytuacja kiedy z powodu zmiany miejsca pracy jesteś zmuszony do zmiany miejsca zamieszkania – jeżeli budynek, w którym będziesz pracować znajduje się w okolicy TBS-u z otrzymaniem mieszkania nie powinno być większych problemów. Oprócz tego musisz wykazać iż nie jesteś właścicielem ani współwłaścicielem żadnej innej nieruchomości.

Inwestycja na lata…

Co jeszcze chwalą użytkownicy TBS-ów? Możliwość wynajmu na okres nieograniczony – w takiej nieruchomości można mieszkać przez wiele lat bez obawy o to czy właściciel po pewnym czasie nie postanowi się Ciebie pozbyć.
Gwarantuje to umowa zawarta pomiędzy stronami, której należy przestrzegać w przeciwnym razie należy liczyć się z przykrymi konsekwencjami.
Po zawarciu umowy konieczne jest również wpłacenie przez potencjalnego najemcę kaucji, która jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek zniszczenia mieszkania – z reguły jest to równowartość rocznej opłaty czynszowej.

Jeżeli już jesteśmy przy temacie czynszu to wiele osób zgodnie utwierdza się w przekonaniu, że jest on zawyżony ale czy na pewno? Przeciętna miesięczna opłata wynajmowania mieszkania TBS to wydatek rzędu 800-900 zł – początkowo może się wydawać, że jest to dosyć pokaźna suma pieniędzy ale spójrz na to z drugiej strony. Jako właściciel mieszkania spółdzielczego zakupionego w kredycie miesięczne opłaty wyniosłyby cię wtedy ok. 1700 zł. Czyli jak widać TBS opłaca się bardziej.

Mieszkanie “pod klucz”

To nie koniec zalet mieszkań TBS – bardzo często można się spotkać z tym, że określane są one mianem “mieszkań pod klucz”. Zapewne teraz zastanawiasz się o co chodzi? Lokale te są przygotowane do zamieszkania – nie musisz martwić się o remont co miałoby miejsce gdybyś zakupił mieszkanie od dewelopera… Po odebraniu kluczy możesz natychmiast się wprowadzać.

Jeżeli chodzi o wyposażenie – to tutaj sprawa wygląda różnie. Niektóre mieszkania TBS są wypuszczane w obrót w tzw. “wysokim standardzie” – czyli w pełni wyposażone inne zaś mogą wymagać zakupienia np. łóżka, pralki czy telewizora.
Dlatego też zanim podpiszesz umowę umów się z pracownikiem TBS-u na wstępne oglądanie mieszkania a umowę najmu przeczytaj dwa razy!

A co w momencie kiedy osoba wynajmująca mieszkanie TBS umrze, co z wtedy dzieje się z nieruchomością ? Należy pamiętać, że lokalu takiego nie można odziedziczyć ale krewny osoby wynajmującej może otrzymać w spadku prawo do jego wynajęcia.

Wady?

W takim razie czy mieszkanie TBS ma jakieś minusy? Głównym zapewne jest fakt, że nigdy nie będzie ono Twoją własnością na wyłączność – nawet jeżeli masz 20-letni staż najmu mieszkanie zgodnie z obowiązującym prawem oraz warunkami umowy nie będzie Twoje.

Partypacja – co to takiego?

Właśnie dowiedziałeś się, że w Twojej okolicy mają zostać wybudowane budynki mieszkalne TBS? Już teraz chcesz zabezpieczyć swoją przyszłość? Jako osoba fizyczna masz możliwości podpisania umowy o partypację z TBS. Zastanawiasz się co to takiego? To nic innego jak Twój wkład w inwestycję. Wynosi on zazwyczaj ok. 30-40% wartości nieruchomości. Porównując to znowu z ceną mieszkania zakupionego od dewelopera, koszty są obniżone i to ponad o połowę. Dla przykładu za lokal warty 120 tys. zł (przy założeniu, że partypacja wynosi 35%) Twój wkład własny wyniesie równe 42 tys. zł. – różnica jest kolosalna zwłaszcza dla osób, które starają się patrzeć w przyszłość.

W chwili kiedy Twoja obecna sytuacja finansowa nie pozwala Ci na zakup wymarzonego mieszkania to skorzystanie z oferty najmu mieszkania TBS będzie dla Ciebie najlepszą możliwą decyzją. Pamiętaj, że powstały one z myślą o takich ludziach jak Ty! Z roku na rok przybywa  TBS-ów, cieszą się one nie tylko dużą popularnością ale przede wszystkich zaufaniem potencjalnych najemców.

[Głosów:11    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here