Planujesz zakup mieszkania ? Nie wiesz od czego zacząć oraz jak prawidłowo przygotować się do tego przedsięwzięcia ? Z naszą pomocą z pewnością sobie poradzisz. Korzystając z poniższych porad w kilka chwil uporasz się ze wszystkimi wątpliwościami oraz formalnościami związanymi z zakupem nieruchomości.

Od czego zacząć?

Zacznijmy od ustalenia czy Twoje przyszłe lokum ma pochodzić z rynku pierwotnego czy wtórnego. Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego czyli od dewelopera są zupełnie nowe, jak sama nazwa wskazuje to właśnie Ty będziesz pierwszym właścicielem takiej nieruchomości. Natomiast mieszkania z rynku wtórnego często są własnością spółdzielni lub prywatnych sprzedawców, ich zakup nierzadko wiąże się także z wyłożeniem dodatkowych pieniędzy na przeprowadzenie remontu.

Co ma swoje zalety musi mieć również i wady – tak samo jest w tym przypadku. Chodzi tutaj o cenę – nowe mieszkanie jest dużo droższe od tego pochodzącego z rynku wtórnego. Tutaj decyzja należy do Ciebie. Jeżeli masz wystarczającą sumę pieniędzy a dodatkowo cenisz sobie wygodę i komfort to wybór nieruchomości deweloperskiej będzie decyzją jak najbardziej trafioną.

Oprócz tego,  zanim przystąpisz do przeglądania ofert pomyśl nad metrażem oraz liczbą pokoi. Z doświadczenia wiemy, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór mieszkania o jedno pomieszczenie większe niż wstępnie planowaliśmy. Pomysłów na wykorzystanie wolnego pokoju jest całe mnóstwo – pokój gościnny, pokoik dla przyszłego potomka, garderoba a może osobiste biuro…

Znajdź odpowiednie miejsce!

Krok drugi to lokalizacja – pomyśl o sobie i swoich najbliższych, zastanów się gdzie będzie żyło Wam się najlepiej. Chyba nie zamierzasz przeprowadzać się po miesiącu? Pamiętaj, zakup mieszkania jest inwestycją na lata więc nie podpisuj umowy tylko dlatego, że na przeciwko znajduje się Twoja ulubiona knajpka. Lubisz ciszę, zieleń oraz świeże powietrze ? Jeśli tak, poszukaj mieszkania na położonego na obrzeżach miasta.
Sytuacja wygląda podobnie kiedy jesteś typowym mieszczuchem i uwielbiasz mieć wszystko pod ręką np. hipermarket, aptekę, poradnię zdrowotną, przedszkole dla swoich małych pociech itp. – wtedy wybierz nieruchomość ulokowaną w centrum miasta. Zwróć uwagę na połączenia komunikacji miejskiej, dzięki temu unikniesz spóźniania się do pracy a i dzieci zawsze na czas pojawią się w szkole.

Oprócz lokalizacji nie mniej ważne są udogodnienia takie jak winda, piwnica czy parking lub garaż dla mieszkańców osiedla. Mieszkanie na szóstym piętrze w bloku bez windy lub z widną, która jest ale z powodu usterki i tak nie działa z pewnością nie będzie komfortowe a już tym bardziej wygodne. Podobnie jest z piwnicą – dodatkowe pomieszczenie w którym głównie przechowuje się rowery i inne zbędne przedmioty jest na wagę złota.

Umowa…

Podpisanie umowy zakupu jest zwieńczeniem długich poszukiwań – radość i euforia jaka w tej chwili panuje nie powinna usypiać Twojej czujności. Zanim podpiszesz umowę koniecznie sprawdź czy przypadkiem w mieszkaniu oprócz właściciela nie są zameldowane osoby trzecie – takie przypadki zdarzały się już niestety nieraz. Zwróć uwagę również na to czy mieszkanie nie jest zadłużone lub nie ciąży na nim żadna hipoteka.
Jeżeli nabywasz nieruchomość z rynku wtórnego dokładnie sprawdź jej stan techniczny. Nie jeden właściciel już po fakcie dowiedział się konieczności wymiany instalacji elektrycznej czy przeciekających rurach w łazience.
Zapamiętaj – podpisując umowę wyrażasz zgodę na zakup mieszkania w stanie w takim jakim jest, ze wszystkimi jego mankamentami! To tak w skrócie jeżeli chodzi o sprawy formalno-prawne.
Kiedy upewnisz się, że wszystko jest w porządku to końcową fazą zakupu mieszkania będzie wizyta u notariusza celem podpisania aktu notarialnego a po oficjalnym odebraniu kluczy od razu możesz rozpoczynać prace remontowe oraz zakup nowych mebli i dodatków.

Dodatkowe wydatki

Przygotowując się do zakupu nieruchomości musisz mieć na uwadze również fakt planowanych i niespodziewanych wydatków oraz obowiązkowych opłat. Do tych drugich należą m.in. podatek od nieruchomości, taksa notarialna, opłaty notarialne oraz koszty sądowe. Ich łączny koszt ściśle powiązany jest z wartością nieruchomości, jeżeli jesteś zainteresowany ile dodatkowych pieniędzy będziesz musiał wyłożyć proponujemy Ci skorzystać z dostępnego w internecie “kalkulatora kosztów zakupu nieruchomości”.
O ile fundusz na wydatki planowane nie jest zaskoczeniem to niespodzianki jakie mogą spotkać Cię np. w trakcie remontów mogą mieć wysoką cenę. Pamiętaj aby dobrze rozplanować swój budżet i przygotować się na każdą możliwą sytuację.

Mieszkania możesz szukać na własną rękę lub poprosić o pomoc specjalistów. Kiedy brak czasu jest głównym czynnikiem przez który plany o zakupie nowego mieszkania się oddalają, zatrudnienie pośrednika będzie korzystnym rozwiązaniem. Oczywiście w tym przypadku musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami a także tym, że nawet z pomocą agenta nieruchomości poszukiwania mieszkania marzeń mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here