Stoisz przed jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu? Przed Tobą zakup pierwszego mieszkania? Nie tylko wybór lokalizacji jest ważny – zastanowić się należy również nad tym kto będzie potencjalnym sprzedawcą – czy będzie to deweloper a może spółdzielnia mieszkaniowa.

Co wybrać?

Zakup nieruchomości to nie lada wyzwanie, to nie zabawka za grosze, którą później szybko wymienisz na inną ale to Twoja inwestycja w przyszłość, dlatego pamiętaj aby dobrze się do tego przygotować. Zwróć uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę mieszkania ale także na przyszły koszt jego utrzymania. Wysokość co miesięcznych opłat uiszczanych spółdzielni lub deweloperowi w niektórych przypadkach jest bardzo zróżnicowana.

Obecnie w niektórych mniejszych miastach dostrzega się zupełny brak mieszkań spółdzielczych, który spowodowany jest w dużej mierze brakiem zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców. W większych miastach natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej. Fakt, z roku na rok przybywa deweloperów a pomimo to sprzedaż mieszkań spółdzielczych cieszy się dużą popularnością. I nic dziwnego, ponieważ spółdzielnie starają się jak tylko mogą aby pozyskać nowych klientów oferując często dużo korzystniejsze warunki umowy niż deweloperzy.

Warto tutaj wspomnieć o Twoich prawach do mieszkania spółdzielczego – “spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu” według obowiązującego prawa jest jedynie “ograniczonym prawem rzeczowym”. Co to znaczy? Właścicielem Twojego mieszkania w takiej sytuacji jest właściciel gruntu na którym znajduje się budynek – czyli w tym przypadku Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Jeżeli chodzi o zakup nieruchomości od dewelopera wszystko zależy od umowy po zawartej pomiędzy stronami.

Gorsza lokalizacja?

Często pojawia się opinia, że mieszkania spółdzielcze położone są w gorszej lokalizacji niż inwestycje deweloperskie – nic bardziej mylnego. Chyba wszyscy zgodzą się z nami, że centra miast należą właśnie do Spółdzielni Mieszkaniowych. Budowle prywatnych przedsiębiorców znajdują się zazwyczaj na obrzeżach miast lub po prostu tam gdzie w danym momencie udostępniony został im kawałek ziemi. Jednak w obu przypadkach każdy znajdzie coś dla siebie – są tacy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez sklepu pod nosem inni natomiast zdecydowanie wolą towarzystwo zieleni.

Mniejsze koszty

Nie da się ukryć również tego, że zakup mieszkania spółdzielczego wiąże się z mniejszymi kosztami. Dla przykładu nieruchomość o powierzchni 65 metrów kwadratowych zakupiona od dewelopera wiąże się z wydaniem ok. 300-350 tys. zł, mieszkanie spółdzielcze o tych samych parametrach to wydatek ok.180 tys. zł. Różnica jest i to nie mała.

Na cenę nieruchomości ma również wpływ jego wygląd, większość mieszkań spółdzielczych pochodzi z rynku wtórnego, nierzadko wymagają wykonania przeprowadzenia drobnych prac remontowych itp. Mieszkania deweloperskie są niczym z katalogów – estetyczne wykończenie, nowoczesna aranżacja – to na pewno zachęca do zapoznania się z ofertą.
Jednak biorąc pod uwagę różnicę w cenie, za zaoszczędzone pieniądze będziesz w stanie przeprowadzić gruntowny remont mieszkania spółdzielczego. 
Co jeszcze może skłonić Cię do zakupu nieruchomości od spółdzielni? Bezpieczeństwo, jesteśmy pewni, że do tej pory nawet nie przeszło Ci to przez myśl.
Afery związane z inwestycjami deweloperskimi to niestety ale bardzo przykre i częste zjawisko. Wielu ludzi zostało pozbawionych marzeń o przytulnym domu z powodu złych decyzji nieodpowiedzialnych przedsiębiorców.

Dlaczego tak się dzieje? Spółdzielnie Mieszkaniowe działają zgodnie z obowiązującym prawem spółdzielczym, natomiast deweloperzy w oparciu o ustawę deweloperską, która pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli zależy Ci na kupnie zupełnie nowego mieszkania od dewelopera to poczekaj na moment, w którym będziesz mógł je obejrzeć. Pod żadnym pozorem nie daj się namówić na zakup mieszkania, które jest dopiero w planach – czyli tak na dobrą sprawę w ogóle nie istnieje a jego budowa wyznaczona jest dopiero na za dwa lata lub więcej. Nie kupuj kota w worku, w przeciwnym razie możesz stracić swoje oszczędności.

Niższe koszty utrzymania!

Na koniec powiemy trochę o opłatach związanych z utrzymaniem mieszkania spółdzielczego – są one ściśle uzależnione od działań konkretnych spółdzielni jednak zazwyczaj na co miesięczną opłatę wliczony jest koszt zużycia wody, ogrzewanie centralne, sprzątanie, wywóz śmieci, fundusz remontowy itp. Średni koszt całkowity waha się w granicach 500-700 zł (oczywiście dużo zależy również od metrażu mieszkania). W przypadku mieszkań deweloperskich opłaty te są z reguły dużo niższe co związane jest z tym, że jako właściciele mamy pełne prawo do własności lokalu.

[Głosów:7    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here