Mieszkanie

Kupno mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Dokonując wyboru pojawia się przed nami wiele pytań i wątpliwości, jednym z nich jest odwieczny dylemat pomiędzy stanem deweloperskim, a wykończeniem “pod klucz”. Które rozwiązanie jest bardziej korzystne? Podpowiadamy!

  1. Co oznacza stan deweloperski?
  2. Stan surowy, a deweloperski
  3. Mieszkanie “pod klucz” – wady i zalety
  4. Rozwiązanie idealne

Co oznacza stan deweloperski?

Na polskim rynku mieszkaniowym istnieją trzy opcje oddawanych do użytku lokali: stan surowy, wspomniany stan deweloperski i stan wykończony, czyli “pod klucz”. Co ciekawe, pojęcie stanu deweloperskiego wprowadziła polska branża budowlana. Stał on się odpowiedzią na zapotrzebowanie kupujących. Kilkanaście lat temu Polacy szukali tańszych rozwiązań i preferowali sami wykańczać zakupione lokale, co spowodowało pojawienie się nowego wariantu. Nie inaczej jest dzisiaj, poszukujący miejsca do zamieszkania mogą wybierać pośród trzech wspomnianych możliwości: https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-wroclaw/.

Stan surowy, a deweloperski

Powstaje więc pytanie, czym różni się stan deweloperski od surowego? Tutaj też możemy wyróżnić kilka pojęć. Są to:

  • stan surowy otwarty – gdzie wykonane już jest pokrycie dachu
  • stan surowy zamknięty – gdzie gdzie wstawione są okna i drzwi zewnętrzne

Natomiast stan deweloperski różni się tym od wspomnianych powyżej, że poza wykończeniami z zewnątrz, dom bądź mieszkanie jest podłączone do wszystkich niezbędnych instalacji. Jest gotowe do indywidualnego wykończenia przez kupującego.

Mieszkanie “pod klucz” – wady i zalety

Zakup gotowego lokum do zamieszkania to ogromna wygoda dla przyszłego właściciela. Nie musi martwić się znalezieniem ekipy fachowców czy szukaniem odpowiednich materiałów. Kwestia dodatkowych kosztów i ewentualnych kłopotów podczas prac również odchodzi na drugi plan. Mimo to, wykończenie przyszłego domu według indywidualnych preferencji pozwala na większe dopasowanie mieszkania do potrzeb kupującego. Choć wiąże się to z wydłużonym czasem oczekiwania na wprowadzenie się, to ma swoje plusy.

Decydując się na mieszkanie w stanie deweloperskim powinniśmy przede wszystkim dobrze zaplanować swój budżet. Zakup mieszkania to tylko część inwestycji. Tak zwana wykończeniówka nie powinnia kryć w sobie niespodzianek, tym barzdziej, jeśli kupujemy całkowicie nowe mieszkanie. Nie mniej jednak, dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność. Jednak to, ile wydamy na wykończenia zależeć będzie od naszych upodobań i preferencji co do faktur i materiałów. Im nowocześniejsze i modniejsze rozwiązania, tym wyższy koszt. Z drugiej jednak strony, decydując się na własne wykończenia zyskujemy przestrzeń na pewne oszczędności. Choć nie wykluczone, że deweloperzy z racji wiekszego zasięgu prac mogą mieć dostęp do materiałów w atrakcyjnych cenach.

Niezaprzeczalną zaletą mieszkania “pod klucz” jest możliwość wprowadzenia się praktycznie od razu. Jedynym “zmartwieniem” kupujacego jest dobór mebli i dekoracji. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja.

Rozwiązanie idealne

Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej jest wybrać mieszkanie w stanie deweloperskim czy “pod klucz”. Decyzja powinna w 100% należeć do kupującego. Pamiętajmy, że to, co będzie odpowiednie dla osoby X, może nie spodoobać się kupującemu Y. Każdy z nas ma inne preferencje. Dla jednych wizja indywidualnego wykończenia lokum brzmi jak przygoda, a dla drugich jak niekończący się koszmar. Dlatego też podejmując decyzję, poza kalkulacją kosztów powinniśmy zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here