Coraz więcej osób decyduje się zakup lub wynajęcie mieszkania właśnie w słonecznej i tętniącej życiem stolicy Polski. Nic w tym dziwnego – możliwość znalezienia lepszej pracy i dalszego rozwoju, wyższe zarobki a także komfort i wygoda – to tylko kilka z wielu licznych zalet osiedlenia się na stałe w dużym mieście.

Wysokie ceny…

Przeprowadzka do Warszawy ja wszystko ma swoje zalety i wady, te drugie pojawiają się już przy poszukiwaniu mieszkania. Życie w stolicy owszem jest wygodne jednak z pewnością nie należy do najtańszych. Warszawski rynek nieruchomości ma jedną charakterystyczną cechę – to przede wszystkim bardzo zróżnicowane ceny. Dla przykładu decydując się na zakup nowego mieszkania w samym centrum, na jednym z nowo powstałych osiedli musisz liczyć się z tym, że cena za metr kwadratowy może być większa i to nawet o kilka tysięcy. Zasada ta sprawdza się zarówno w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Spokojnie, dzisiaj podpowiemy Ci jak znaleźć tanie mieszkanie w stolicy.

Co wypływa na tak wysokie koszty?

Zatem jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań? Są to m.in. lokalizacja, budownictwo powierzchnia, wyposażenie oraz inne udogodnienia.

Zacznijmy od lokalizacji – rozważając zakup nowego mieszkania to właśnie lokalizacja jest tym czynnikiem, który bierzemy jako pierwszy pod uwagę. Pamiętaj o sobie i swoich najbliższych – miejscu pracy, przedszkolu dla maluchów czy szkoły dla nieco starszych dzieci. Cena mieszkania w samym centrum będzie dużo wyższa niż cena mieszkania w dalszych dzielnicach Warszawy i okolicach. Jeżeli jesteś kierowcą i posiadasz własny samochód to dotarcie do pracy lub odwiezienie dzieci do szkoły nie powinno sprawić Ci większego problemu. W przeciwnym wypadku koniecznie weź pod uwagę punkty oraz połączenia komunikacji miejskiej. Jedną z popularniejszych oraz tańszych lokalizacji jest warszawski Targówek – okolica bardzo przyjazna i spokojna, która w ostatnich czasach została lepiej zmodernizowana. Ceny mieszkań na Targówku wahają się w granicach 5000-6000 zł za jeden metr kwadratowy co naszym zdaniem jak na Warszawę jest ceną bardzo atrakcyjną i przystępną. Oprócz Targówka dużą sympatią wśród “nowo-przybyłych warszawiaków” cieszą się nieruchomości na Bemowie, Bielanach oraz Białołęce. Tutaj ceny mieszkań za jeden metr kwadratowy mieszczą się w granicach 6000-7000 zł. Ta cena wydaje Ci się przesadzona ? Dla porównania zakup mieszkania znajdujące się na Śródmieściu, Żoliborzu czy Mokotowie wiąże się z wydatkiem nawet 12 tys./m2. Różnica jest powalająca, prawda?

Cena nieruchomości nie rzadko uzależniona jest także od rodzaju budownictwa. Jedne z najtańszych typów to tzw. stare budownictwo czyli bloki z wielkiej płyty oraz niektóre starsze nieodrestaurowywane kamienice (pamiętaj, że za mieszkanie w nowoczesnej kamienicy zlokalizowanej w centrum trzeba zapłacić krocie!).

Kolejnym czynnikiem jaki należy wziąć pod lupę decydując się na zakup mieszkania jest powierzchnia – im większe mieszkanie tym wyższa będzie cena. Wielkość nieruchomości uzależniona jest od potrzeb indywidualnego klienta. Osoby samotne, popularnie nazywając ich singlami najczęściej wybierają kawalerki lub niewielkie dwu-pokojowe mieszkania dzięki czemu mogą pozwolić sobie na nieco lepszą lokalizację. Małe jak i duże rodziny zazwyczaj wybierają mieszkania cztero-pokojowe lub większe. Na wysokość kosztów bardzo często ma także wysokość – zależnie od lokalizacji mieszkania na parterze mogą być nieco droższe niż mieszkania znajdujące się np. na pierwszym czy drugim piętrze.

Mieszkanie nowe czy stare?

Rynek wtórny czy pierwotny? To również kwestia bardzo indywidualna – można kupić mieszkanie od razu po remoncie wprost od dewelopera (po warunkiem, że mieszkanie nie jest w stanie surowym) lub zaoszczędzić kilkanaście tysięcy kupując nieruchomość z rynku wtórnego i urządzić ją wedle swoich upodobań.
Cena nieruchomości zakupionej bezpośrednio u dewelopera to koszt rzędu 7000 zł za jeden metr kwadratowy. Tak jest dzisiaj a będzie jeszcze drożej – jak wynika z analiz rynku nieruchomościami ceny mieszkań wypuszczanych z rąk deweloperów z każdym rokiem drożeją, nieznacznie ale zawsze jednak.
Ostatnio przeprowadzone badania wskazują na to, że ludzie coraz chętniej kupują tańsze mieszkania a za zaoszczędzone pieniądze przeprowadzają gruntowne remonty i urządzają je dosłownie od zera. Rynek wtóry nie znaczy gorszy, wiele udostępnianych nieruchomości na sprzedaż od prywatnych sprzedawców jest w idealnym stanie, niektóre są świeżo po remoncie – wystarczy je tylko umeblować i można się wprowadzać. Tutaj wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie. 
Zwróć uwagę również na udogodnienia takie jak garaż, parking czy piwnica – bardzo często przyszli klienci już po fakcie dowiadują się, że nie będą mieli gdzie przechowywać swoich rowerów…

Warszawa jak na stolicę Polski przystało góruje nad innymi dużymi miastami takimi jak Kraków czy Wrocław gdzie za mieszkanie zapłacilibyśmy o ok. 1500 zł mniej a mimo to coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę właśnie do Warszawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here