W zbliżającym się sezonie lata, na pewno w każdym ogrodzie przyda się huśtawka. Taki dodatek daje nie tylko miejsce do odpoczynku, ale może być również, doskonałą ozdobą do każdego ogrodu. Na wyposażenie swojego ogrodu w huśtawkę, nie trzeba wydawać wielu pieniędzy. Taką huśtawkę, każdy z łatwością wykona sam. Jedyne co jest do tego potrzebne to drewniane deski, śruby , młotek i wybrane materiały.
Na początek należy, wybrać odpowiednie wymiary, jakie ma mieć huśtawka. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym, wymiarem huśtawki, jest 2 metry długości, na 1,80 metra szerokości, na 2,30 metra wysokości. To najczęstszy wymiar, wybierany, przy robieniu huśtawki ogrodowej. Oczywiście, można wybrać inne wymiary. Po wybraniu wymiarów, należy kreślić obciążenie, jakie będzie wykorzystywane przy użyciu huśtawki. Najczęściej, przy huśtawce wieloosobowej, liczy się obciążenie do 400 kilogramów. Przy takiej huśtawce, można wykonać drewniany stelaż, który zapewni bezpieczną przestrzeń wypoczynkową. Warto, jednak pamiętać, że przy huśtawkach wieloosobowych, stelaż na huśtawkę, musi być większy gabarytowo, od stelaży na huśtawki dziecięce. Tak więc, pierwszymi krokami, przy tworzeniu huśtawki ogrodowej jest wybranie wymiaru oraz, określenie obciążenia.
Ważne jest również określenie przestrzeni. Przy ruchach huśtawki, musi być zostawiona odpowiednia przestrzeń na jej swobodne poruszanie się. Huśtawka nie może być zbyt nisko, osadzona przy ziemi, ponieważ rozhuśtanie jej nie będzie możliwe. Nie może być również zbyt wysoka, ponieważ wypoczynek na niej nie będzie w pełni komfortowy, a rozbujanie jej, również w tym przypadku nie będzie łatwym zadaniem. Dlatego ważne jest, by przestrzeń, od podłoża była odpowiednia. Nie za duża i nie za mała. Jak widać na załączonym obrazku, huśtawka, ma kilkadziesiąt centymetrów, oddzielających ją od podłoża, dzięki czemu jej rozhuśtanie będzie łatwe i komfortowe. Przy wykonywaniu huśtawki, ważne jest również wybranie surowca, z którego będzie wykonana konstrukcja. Najlepsza, przy budowie siedziska i stelaża będzie sosna i świerk. Są to surowce, bardzo trwałe i stabilne. Istnieje również możliwość, wykorzystania drewna egzotycznego. Taki rodzaj surowca jest znacznie trwalszy od naszego rodzimego drewna. Jest on bardzie odporny na częste zmiany atmosferyczne, jednak jednocześnie jego cena, przewyższa cenę za palety z drewna sosnowego, czy świerkowego.
Budowa huśtawki ogrodowej
Przy budowie huśtawki ogrodowej można również wybrać odpowiednie tekstylia, które znacznie podniosą komfort, czasu spędzonego na takiej huśtawce. Drewniana powierzchnia huśtawki, w rzeczywistości nie jest tak, wygodna ja może się wydawać. Zimne i twarde drewno, nie daje wymarzonego komfortu. Dlatego warto zdecydować się na, wyposażenie huśtawki w miękkie poduszki, albo piankowe siedzisko. To znacznie podniesie komfort, podczas siedzenia na huśtawce. Jednak nie jest to element niezbędny. Ten dodatek, ma za zadanie podnieść tylko wyczuwalny komfort, nie wszyscy decyzją się na taki ruch. Samodzielne wykonanie huśtawki ogrodowej nie jest trudnym zadaniem. Do jej wykonania potrzeba drewnianych beli, które najczęściej liczą sobie około 3 metry wysokości. Z takich beli, wykonuje się stelaż, który będzie podtrzymywał huśtawkę. Ławka, która będzie pełnić rolę siedziska, wykonuje się ze wcześniej przygotowanych desek. Takie deski można samemu wykonać, lub po prostu zakupić. Potrzebne będą również metalowe haczyki i łańcuchy, które utrzymają huśtawkę, zawieszoną na konstrukcji stelażu. Wykonanie drewnianej huśtawki, może zająć jeden dzień, a koszty takiej inwestycji, wynoszą o połowę mniej, niż w przypadku zakupienia gotowej huśtawki ogrodowej. Warto o tym wiedzieć, przy decyzji, o wyposażeniu ogrodu w ten mebel. Taka inwestycja ma wiele zalet. Mamy pewność, że nasza huśtawka została wykonana z wysokiej jakości materiałów, w sposób dokładny, który zapewni bezpieczeństwo. To my decydujemy o wymiarach huśtawki, tak samo z jej wyglądem. To dużo bardziej opłacalne, niż kupienie gotowej huśtawki.