Jakie płytki wybierają Polacy? Bardzo różne: wzory, struktury, beton, heksagony – ale zazwyczaj jedno je łączy: wiele odcieni szarości. Podpowiadamy, jak je zaaranżować zgodnie z najnowszymi trendami.
Skala od bieli do grafitu jest bardzo szeroka, a ze względu na neutralny charakter, szare kafle korespondują zarówno z fakturą drewna, elementami industrialnymi, jak i dodatkami w stylu glamour – więc niezależnie, jaki styl preferujemy, odnajdziemy idealny format, fakturę i wzór, jak np. w ofercie Ceramiki Paradyż: https://www.paradyz.com/plytki/szare-plytki.
Heksagony i nie tylko
Szare płytki kuszą mnogością dekorów, przede wszystkim wpisujących się w najnowsze trendy heksagonów, przywołujących skojarzenia z plastrem miodu. Zastosowane ich np. Przy wannie w łazience lub nad blatem w kuchni pozwalają ciekawie wydzielić strefy – np. Przygotowania posiłków, składowania rzeczy itp. Organizację przestrzeni wspomagają też ozdobne listwy, dobrane na zasadzie kontrastu względem bazowej płytki. Z kolei zwolennicy harmonijnych, stonowanych wnętrz docenią płytki strukturalne – pozwalające zróżnicować przestrzeń w ramach jednej tonacji.
Inspiracje naturą
Bardzo modne jest też uniwersalne zestawienie w stylu eco: szare płytki ceramiczne i deski (lub płytki odzwierciedlające fakturę słojów). To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w kuchni, łazience, jak i w korytarzu – zgodnie z modą na jednolitą podłogę w całym mieszkaniu. Jest to bardzo praktyczna opcja: płytki najłatwiej się czyści, nie wymagają uciążliwej konserwacji, a do tego są niezastąpione przy ogrzewaniu podłogowym. Modne dodatki z wikliny i bujne, kwitnące rośliny podkreślą przytulny charakter domu bliskiego naturze.
Ascetyczny urok betonu
Jednym z najodważniejszych wyborów są wielkoformatowe szare płytki ceramiczne o fakturze betonu, podkreślające surowy klimat wnętrza w stylu loftowym. Dzięki idealnie wyrównanym brzegom, rektyfikowane szare kafle można układać z użyciem minimalnej ilości fugi – powstaje tafla, wpisująca się w koncepcję nowoczesnego domu, którą uzupełniają modułowe meble w stylu japońskim i industrialne dodatki. Szarość możemy wówczas zestawiać kontrastowo: np. Jasny odcień z czernią lub ciemny ze srebrzystą, metaliczną powierzchnią.
Mnogość możliwości
Ze względu na uniwersalny charakter, szare płytki można zawsze ożywić dodatkami – które sukcesywnie będziemy zmieniać. W ten sposób jedna łazienka czy kuchnia zyskuje wiele odsłon. Klasyczne wnętrze zaaranżowane w skali szarości z chromowaną armaturą i przemyślanym oświetleniem może stać się polem do popisu dla zwolenników najnowszych nowinek: ciekawie będzie tu wyglądać zarówno żywa monstera, jak i dodatki w kolorze roku – ultrafioletu: jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.