Zwykło się mawiać, że kuchnia jest sercem całego mieszkania, w przypadku dużych rodzin to serce musi być dodatkowo większe i jeszcze bardziej funkcjonalne niż zazwyczaj. Jak zatem powinno wyglądać to pomieszczenie?

Stwórz swoją kuchnię marzeń

Bez wątpienia wszyscy marzymy o kuchni, która jednocześnie jest funkcjonalna, stylowa i przede wszystkim przestronna. To w końcu w kuchni spędzasz z rodziną najwięcej czasu przygotowując wspólne posiłki, śmiejąc się i rozmawiając. Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że skoro coś jest stylowe to z pewnością nie jest praktyczne i odwrotnie, a przecież niekiedy wystarczy niewiele aby połączyć ze sobą obie funkcje.

Od czego zacząć?

Zastanawiasz się w jaki sposób należy prawidłowo zaaranżować kuchnię dla licznej rodziny? Omówimy to na dołączonych do artykułu dwóch wizualizacjach. Mamy nadzieję, że zainspirujesz się i podejmiesz pierwsze kroki do zmiany wyglądu swojej kuchni na lepszy.

Choć obie kuchnie wizualnie diametralnie różnią się od siebie, to posiadają one wiele wspólnych cech. Pewnie już zdążyłeś zauważyć o co nam chodzi. Punktem centralnym w obu przypadkach jest duża wyspa kuchenna. Ten element niestety ale sprawdzi się jedynie na dużych otwartych przestrzeniach. Wyspa jak widać może być bardzo praktyczna. Często to właśnie na wyspie instaluje się płytę indukcyjną oraz zlew z baterią. Miejsca wokół jest na tyle dużo, że bez problemu można spożyć przy niej posiłek, wcześniej oczywiście go tam przygotowując. Wtedy warto jest się zaopatrzyć w tzw. hokery czyli wysokie krzesła typu barowego.

Jeżeli zdecydujesz się na wyspę połączoną z płytą grzewczą pamiętaj aby nad kuchenką koniecznie znalazł się okap!
Skoro już jesteśmy przy sprzętach AGD to niezwykle istotne w kuchni jest ich odpowiednie ustawienie. Większość pomieszczeń kształtem przypomina literę “L” ale nie brakuje również i takich z układem w jednej linii. Ważne jest to aby zarówno na początku jak i na końcu ciągu kuchennego znalazły się takie sprzęty jak lodówka i piekarnik (z kuchenką mikrofalową lub bez). Nie jest to zabieg bezcelowy – wszystko zostało dokładnie przemyślane! Takie rozmieszczenie ma jeden cel a mianowicie ciąg blatów znajdujący się pomiędzy wyposażeniem AGD ma ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie i poruszanie się po kuchni.

A co na ścianach?

Kolory w kuchni również odgrywają ważną rolę, dlatego nie bez przyczyny wybraliśmy właśnie te dwie wizualizacje. Zwróć uwagę na dobór kolorystyki, kuchnia urządzona w brązie i beżu jest przytulna ale i nieco bardziej przytłaczająca, ta druga gdzie zastosowano połączenie bieli z jasnym piaskowym beżem jest z wyglądu o wiele bardziej nowocześniejsza i przestronniejsza. Wniosek z tego jest prosty, jasne kolory naprawdę optycznie powiększają pomieszczenie, przypatrz się dobrze, obie kuchnie są tak samo funkcjonalne a jednak ta stylizowana na nowoczesną wizualnie jest znacznie większa.

Podłoga – jasna czy ciemna?

W kwestii podłogi wszyscy projektanci są ze sobą zgodni – najlepszym wyborem jest zakup jasnego gresu, wbrew temu co mogłoby Ci się wydawać, będzie on dużo łatwiejszy w utrzymaniu w czystości niż ten ciemniejszy.

Twoja nowa kuchnia może być klasyczna lub nowoczesna, duży wpływ na jej wygląd będą miały fronty a w zasadzie materiał z jakiego zostały wykonane.
Kuchnia klasyczna to taka, w której przeważa drewno w ciepłym odcieniu, nowoczesna natomiast wyróżnia się minimalistycznymi meblami z wysokim połyskiem i ukrytymi uchwytami.

“Co dwie głowy to nie jedna”

W dalszym ciągu nie wiesz na co się zdecydować, jakie rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Zainspiruj się! Przejrzyj najnowsze katalogi oraz magazyny wnętrzarskie, zobacz co jest teraz na czasie. W poszukiwanie nowych mebli oraz przygotowywanie projektu koniecznie włącz pozostałych członków swojej rodziny – przecież “co dwie głowy to nie jedna”. Wspólnymi siłami stworzycie wyjątkowy projekt, tym samym każdy dołoży coś od siebie!

Klucz to odpowiednie podejście!

Urządzenie kuchni wiąże się z niemałym wydatkiem dlatego też do tego przedsięwzięcia należy się odpowiednio przygotować. Zanim zaczniesz cokolwiek kupować przygotuj wstępny projekt – możesz wykonać go samodzielnie lub z pomocą profesjonalnego projektanta. Druga opcja jest nieco bardziej kosztowna, zaaranżowanie tak dużej kuchni może wynieść Cię nawet 1000 zł. Sam także możesz przygotować profesjonalny projekt i to z wizualizacją w 3D lub w 2D. Zastanawiasz się jak to zrobić? Tutaj z pomocą przyjdzie Ci internet i darmowe programy do projektowania wnętrz. Skorzystaj z takiego nakierowanego na aranżowanie kuchni. Programy są banalnie proste w obsłudze a nie kiedy efekt jest bardzo zbliżony do tego co miałby Ci do zaoferowania projektant. Usiądźcie razem całą rodziną i zacznijcie tworzyć wizualizację swojej przyszłej nowej kuchni!

Podsumowując, kuchnia dla dużej rodziny powinna być przede wszystkim wielofunkcyjna i przestronna tak by każdy z członków rodziny czuł się w niej dobrze. Aranżując Waszą nową kuchnię, pamiętając o wyżej wymienionych poradach i zasadach jednego możesz być pewien – tak urządzone wnętrze zachwyci każdego kto Cię odwiedzi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here