Nowe mieszkanie od dewelopera, czy warto ubezpieczyć

Najczęściej o ubezpieczeniu mieszkania myślimy dopiero w momencie, gdy już w nim zamieszkamy i na dobre możemy zacząć cieszyć się z powodu nowej przestrzeni do życia. Jednak zdarzenia losowe mogą zdarzyć się w każdym momencie, nawet przed wprowadzeniem się właściciela do swojego lokum.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Stan deweloperski mieszkania to sytuacja, w której nowe mieszkanie jest często wyposażone w drzwi zewnętrzne, lecz całość wymaga jeszcze wielu tygodni remontów oraz zaaranżowania przestrzeni. Są jednak pewne odstępstwa od stanu deweloperskiego. Przykładowo, kupując nowe mieszkanie w Rumii w inwestycji Novum Rumia otrzymujemy w standardzie również wyszpachlowane i pomalowane na biało ściany oraz zamontowane włączniki i kontakty. To w taki stanie mieszkanie może być odebrane przez właściciela. Bez względu jednak na to, czy planujemy szybko się wprowadzić, czy nie zależy nam na czasie i chcemy bardzo szczegółowo dokonać wszystkich prac remontowych, należy jak najszybciej postarać się o ubezpieczenie naszego przyszłego mieszkania.

W ramach podstawowego zakresu ubezpieczenia, mury oraz dach naszej nieruchomości jest chroniony. W związku z tym wybierając na tak wczesnym etapie ubezpieczenie, unikniemy konsekwencji związanych z bardzo nieszczęśliwymi, lecz możliwymi zdarzeniami losowymi jak pożar lub zalanie mieszkania wskutek niedoróbek budowlanych.

W momencie prac budowlanych, to deweloper odpowiada za ubezpieczenie nieruchomości oraz wszelkie szkody, które wynikają w momencie jego prac. My jako właściciele możemy  być wtedy spokojni o to, w jaki sposób budynek jest chroniony. Jednak jednocześnie z odebraniem mieszkania i podpisaniem aktu notarialnego, ochrona ubezpieczyciela zorganizowana przez dewelopera staje się nieaktualna i sami musimy zadbać o ochronę naszego mienia.

W momencie, kiedy rozpoczynamy okres wykańczania oraz aranżowania mieszkania, musimy zadbać o odpowiednią ochronę nieruchomości. Poza podstawową ochroną dotyczącą zdarzeń losowych, warto zabezpieczyć wykończone mieszkanie w trochę szerszym zakresie.

Jaki zakres powinno zawierać ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Ochrona przed zewnętrznymi zdarzeniami losowymi jak pożar lub zalanie jest absolutnym minimum, o które powinniśmy zadbać. W momencie, gdy ekipa budowlana zajmuje się wykańczaniem naszego lokum, często zostawiają przez wiele dni drogi sprzęt budowlany oraz elektronarzędzia. W przypadku, gdy w nieruchomości nikt nie mieszka, tego typu miejsce może stać się dobrą okazją dla złodziei. Dlatego warto w ubezpieczeniu zadbać również o ochronę na wypadek włamania i kradzieży.

Dobrym pomysłem będzie również wykupienie OC w życiu prywatnym. Prace wykończeniowe mogą powodować wypadki takie jak zalanie domu sąsiada, który dopiero co się wprowadził. To naraziłoby nas na ogromne koszta, a OC sprawi, iż ubezpieczyciel poniesie te koszta.

Ubezpieczyciele często oferują dodatkowy zakres ubezpieczenia, który pokrywa takie sytuacje jak szkoda spowodowane błędami budowlanymi na etapie budowania budynku. Dodatkowo możemy się ubezpieczyć na wypadek awarii instalacji, która nie została poddana odbiorowi technicznemu.

Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim jest niezwykle ważnym elementem, o którym nie zawsze myślimy w momencie odbioru mieszkania. Warto zadbać o to, by do wymarzonego mieszkania wprowadzić się bezproblemowo.

Więcej informacji znajdziecie na: https://www.humbaka.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here