Nowoczesność to styl aranżacyjny, który charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Urządzając mieszkanie, nie wyobrażamy sobie tego aby nie uzupełnić całego wystroju dodatkami i innymi akcesoriami. Czy zatem podkreślić nowoczesny aranż wnętrz? Tego dowiesz się już za chwileczkę.

Nowoczesne wnętrza to nowoczesne dodatki!

Kiedy nie planujemy urządzać mieszkania w określonym stylu wybór dodatków nie stanowi większego problemu. Idziemy do sklepu z artykułami do wyposażenia wnętrz i bierzemy to co nam w ręce wpadnie, dlatego też niektóre wnętrza posiadają półki wyglądające jak wprost z wystawy sklepowej – po brzegi zapełnione różnego rodzaju świecznikami, figurkami, wazonikami itp. Na całe szczęście coraz rzadziej można to już spotkać, większość z nas wie dokładnie jak ma wyglądać ich mieszkanie. Jesteśmy świadomi tego jaki styl nam się podoba oraz jaki charakter mają mieć poszczególne wnętrza, oczywiście najlepiej gdyby były ze sobą zgodne.

W sytuacji kiedy wnętrza podporządkowujemy określonej stylizacji to by wszystko było jedną spójną całością elementy dekoracyjne powinny być utrzymane również w tym samym klimacie co cała reszta to właśnie jest nasz przepis na sukces oraz udane zakupy.
Aby dobrze dobrać dodatki należy wiedzieć czym dany styl aranżacyjny się charakteryzuje.

Jaka jest nowoczesność?

Nowoczesność wbrew pozorom nie oznacza przepychu ani bogactwa, nowoczesność to prostota, funkcjonalność i skromność połączona z lekką nutką designu. Ten styl kocha proste geometryczne kształty oraz wzory, tym też właśnie muszą charakteryzować się nasze dodatki.
Nowoczesność w dzisiejszych czasach ma dwa oblicza – stonowane i kolorowe. Pierwsze z nich jest nam wszystkim bardzo dobrze znane i dosyć popularne w naszym kraju. Drugie posiada dużo cech z tzw. pop art-u.
Dzisiaj zajmiemy się jednak tym co jest bliższe naszym sercom.

Ideologią stylu nowoczesnego, w wersji stonowanej jest doktryna “mniej znaczy więcej” i tym właśnie powinnaś kierować się przy urządzaniu swoich wnętrz. Lepiej postawić na znacznie mniejszą ilość wyposażenia za to wybierać te o nietypowych prostych kształtach.
Jeżeli przeglądałaś inspiracje z wnętrzami urządzonymi w stylu nowoczesnym to zwróciłaś uwagę na kształt mebli – są one niczym prostokątne lub kwadratowe pudełka.
Przyjrzyj się również dołączonym do wpisu fotografiom, teraz na pewno już wiesz o czym mówimy. Teraz pokrótce omówimy każdą z aranżacji, tak abyś wiedziała na jakich dodatkach powinnaś się skupić.

Wprowadź kolor

Pierwszy projekt obrazuje nam salon urządzony bez wątpienia w nowoczesnej stylizacji, wywnioskować to można patrząc na kształt mebli oraz oszczędność formy całej aranżacji. Dodatkiem tutaj są nie tylko przedmioty ale wprowadzenie do stylizacji mocnego, intensywnego żółtego koloru, który rewelacyjnie połączył się z naszymi podstawowymi kolorami bazowymi, czyli bielą oraz czernią.
Najważniejszym elementem dekoracyjnym w całym salonie, na który natychmiast zwracamy uwagę jest duża lampa podłogowa o nietypowym kształcie. Jej srebrny połyskliwy klosz idealnie współgra szarym kolorem ściany oraz z chromowanymi figurkami przedstawiającymi koty, które dostrzec można na górnej półce jak i również z poduszką dekoracyjną znajdującą się na fotelu.

Co jest jeszcze ważne to jak już zdążyłaś zauważyć lub dopiero to zrobisz, to wszystkie akcesoria dekoracyjne wykorzystane w tym projekcie pochodzą z tych samych kolekcji. Występują tutaj po prostu w różnych rozmiarach i kombinacjach.

Geometryczne, proste kształty oraz oświetlenie

W drugim projekcie, który znajduje się poniżej na pierwszy plan wysuwają się proste geometryczne kształty.

Stoliki kawowe wyglądają niczym dwa przestrzenne prostopadłościany, na których znajdują się “pudełkowe” akcesoria m.in. designerska doniczka z roślinką. Poduszki dekoracyjne podobnie jak narzuta ozdobione są pasami lub kolami.
Styl nowoczesny przywiązuje dużą wagę do oświetlenia – tutaj widać to najlepiej. Sporych rozmiarów lampa sufitowa, minimalistyczne lampy podłogowe oraz proste oprawy ścienne tyko potwierdzają tę zasadę.
Dodatki z przedstawionych projektów mają dwie cechy wspólne, pierwsza z nich to oczywiście oryginalne proste kształty a druga lekkość formy, którą w dużej mierze zawdzięczają materiałom z jakich zostały wykonane.

Wybierając dekorację do swojego mieszkania pamiętaj o tym aby nie przesadzić z ich ilością, nawet jeżeli idąc za naszą radą postawisz na elementy mające prosty geometryczny kształt lub wzór ale niestety kupisz ich za dużo, efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Wtedy zamiast nowoczesnego salonu będziesz mieć wnętrze utrzymane w klasycznej stylizacji z milionem niepraktycznych bibelotów. A przecież to ma być nowoczesność, która ceni sobie przestrzeń i funkcjonalność a nie natłok przedmiotów i przepych.

Na początku postaw na jedną, dwie dekoracje – może to być np. designerska lampa lub wazon oraz poduszki na sofę. Jeżeli uznasz, że w dalszym ciągu czegoś brakuje dokup kolejne dwa elementy spójne z całą resztą ale mniej na uwadze to, że o to właśnie chodzi w aranżacjach nowoczesnych.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here