Obrazy w salonie. Jakie ramy, jaki kolor ściany? 7 stylowych inspiracji

Mówi się, że to dodatki nadają mieszkaniu klimat. Bez nich, zdecydowanie czegoś by zabrakło. Taką niezwykle ważną dekoracją są między innymi obrazy. Trzeba jednak umiejętnie dopasować je do stylu wnętrza, aby mogły pełnić swoją funkcję. Odpowiedni rozmiar, perfekcyjna rama czy miejsce ekspozycji, to tylko niektóre aspekty, na które należy zwrócić uwagę.

Rozwiązanie uniwersalne

Pierwszym i najbardziej oczywistym materiałem, jaki zwykle przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o ramie obrazu, jest drewno. Taka klasyczna oprawa będzie pasować do każdego stylu, koloru ściany czy sposobu urządzenia wnętrza. Warto jednak zwrócić uwagę na nasze wyposażenie. Jeśli posiadamy drewniane meble do salonu, kolor ramek powinien być do nich dopasowany. Liczy się także szerokość listewek. Małe obrazy może przytłoczyć zbyt gruba rama, a cienkie deseczki przy dużym formacie sprawdzą się tylko przy minimalistycznych kompozycjach.

Zabawa z kompozycją

Równie ważny, co materiał obramowania obrazów, jest sposób ich powieszenia. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy postawić na różne układy. Jeśli chcemy urozmaicić pustą, białą ścianę, dobrym pomysłem będzie rozwieszenie na niej kilku obrazów o różnych rozmiarach w pozornym nieporządku. Z kolei na powierzchniach o intensywnych kolorach lepiej postawić na stonowane dodatki, na przykład monochromatyczny krajobraz lub czarno-biały portret. Jeśli zależy nam na mocnym akcencie, który zapełni pustkę nad komodą czy kanapą, warto postawić na jeden, wielkoformatowy malunek.

New Art Deco

Styl kojarzący się z przepychem i elegancją lat dwudziestych wraca na salony, a wraz z nim dekoracyjne inspiracje à la art déco. Każdy detal powinien być w tym przypadku dopracowany i zgrany z całością. Dotyczy to również obrazów. Najlepiej, jeśli tematyką nawiązywać będą właśnie do tamtej epoki. Modernistyczne miasta i portrety eleganckich postaci to motywy idealnie wpisujące się w tę estetykę. Najlepiej postawić tu na pozłacaną ramę o prostym, geometrycznym kształcie.

Styl prowansalski

W takim salonie od razu czuć romantyczny klimat francuskiej prowincji. Jasne kolory, drewniane meble i wszechobecna lawenda potrafią wprowadzić w fantastyczny nastrój. Aby podkreślić ten efekt, warto postawić na równie delikatne i liryczne obrazy. Drobne, pastelowe krajobrazy z Lazurowego Wybrzeża oraz szkice kwiatów i ptaków to idealna tematyka naściennych dekoracji. Ramki powinny być jasne lub całkiem pomalowane na biało.

Skandynawski minimalizm

Zupełnie inny efekt wywołuje niezmiennie popularny minimalizm w wersji scandi. Tutaj liczy się funkcjonalność i bliskość z naturą. Dlatego świetnie będzie pasować drewno np. cienka ramka pomalowana na biało. Same obrazy mogą wyróżniać się jednym lub dwoma intensywnymi kolorami, które będą przyciągać wzrok. Dobrym pomysłem są proste, geometryczne kształty oraz motywy przyrodnicze, na przykład las lub liście palmowe.

Styl loftowy

Loftowe salony bardzo często charakteryzują się surowością i prostotą, kojarzącą się wręcz z halami fabrycznymi. Aby dodać szarym, betonowym ścianom nieco przytulności, warto postawić na kolorowe dzieła dwudziestowiecznych mistrzów. Reprodukcja obrazu Pabla Picassa, Jacksona Pollocka czy Andy’ego Warhola uprzyjemni przebywanie w takim wnętrzu, a jednocześnie będzie znakomicie pasować do nowoczesnej estetyki. Najlepszy efekt uzyskamy, całkowicie rezygnując z ramy i pozostawiając obraz w stanie „surowym”.

Styl eklektyczny

Eklektyzm to sposób urządzania wnętrza, w którym zestawiamy ze sobą pozornie niepasujące do siebie elementy z kilku różnych stylów. Po prostu kierujemy się w nim intuicją i własnym poczuciem estetyki, osiągając niesamowity efekt. Naturalnie w taki sam sposób powinniśmy wybrać do takiego salonu dekorację na ściany. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że najczęściej otoczenie jest bardzo kolorowe, dlatego obrazy mogą stanowić w nim pewien balans. Proste kształty pomogą złagodzić nieco wrażenie chaosu

[Głosów:6    Średnia:1.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here