Okna dachowe a system osłonowy

Rynek urządzeń osłonowych na okna rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Jeszcze dwie dekady temu w powszechnym użyciu były niemal wyłącznie tradycyjne, łatwo psujące się żaluzje oraz znane od dawna firanki i zasłony. Obecnie, możemy wybierać spośród wielu dostępnych systemów osłonowych różniących się materiałem wykonania, sposobem montażu, wartością estetyczną, łatwością obsługi, sposobem regulowania oraz licznymi innymi cechami. 

Poza tym, że mamy do wyboru coraz większa ilość dostępnych systemów osłonowych, są one także w stanie zakryć wszystkie stosowane w dzisiejszym budownictwie okna. Zaliczyć tu należy zarówno okna balkonowe, okna o nietypowych kształtach (okrągłe, owalne i inne), jak i okna dachowe. Szczególnie w przypadku tych ostatnich dobór właściwego systemu osłonowego może mieć duże znaczenie. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób planujących zakup systemu osłonowego, który będzie zainstalowany na ich oknach dachowych.

Jaki wybrać system osłonowy na okna dachowe?

Jeszcze do niedawna, okna dachowe niemal zawsze pozostawały nieosłonięte. Obecnie, odnalezienie systemu osłonowego na tego typu okna nie stanowi większego problemu. Wśród dostępnych, wymienić należy przede wszystkim rolety, zarówno te instalowane od wewnątrz, jak i od zewnątrz, a także żaluzje, plisy, markizy i inne.

Osłonięcie okien dachowych jest niezwykle istotne i może przyczynić się do odczuwalnego polepszenia warunków panujących wewnątrz pomieszczenia. Przede wszystkim, okna dachowe instalowane są w pokojach ulokowanych na poddaszach, a przez to – łatwo i szybko nagrzewających się. Sytuacja ta doskwiera przede wszystkim latem, gdy temperatura panującą wewnątrz pomieszczeń z łatwością się podnosi. Również zimą, dobrze osłonięte okna dachowe mogą pomóc w utrzymaniu odpowiednich warunków wewnątrz, tworząc warstwę powietrza izolującą przed utratą ciepła.

Aby system osłonowy na okna dachowe pełnił swoje podstawowe funkcje, należy zwrócić uwagę na sposób jego montażu. W przypadku osłon instalowanych od wewnątrz – takich jak rolety wewnętrzne lub żaluzje – mogą one potęgować oddziaływanie czynników atmosferycznych. Zwłaszcza, gdy wybrana przez nas osłona jest w ciemnym kolorze oraz przylega bezpośrednio do powierzchni okna. Wówczas, będzie się ona szybko nagrzewać, wywołując efekt odwrotny od zamierzonego.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór systemu osłonowego instalowanego od zewnątrz. Wśród najczęściej stosowanych osłon zewnętrznych na okna dachowe znajdują się rolety zewnętrzne oraz markizy. Dobrze dobrane osłony – czyli takie, które mogą nawet całkowicie przesłonić okno – są w stanie zredukować ilość napływającego do środka ciepła nawet o 80%. Pozwala to na utrzymanie stosunkowo chłodnej temperatury nawet w najcieplejszych miesiącach roku.

Rolety zewnętrzne, jak i markizy można także swobodnie opuszczać i podnosić, dopasowując ich ułożenie do aktualnych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dostępne obecnie systemy osłonowe są przy tym dość wygodne w obsłudze – znajdziemy modele regulowane za pomocą prostych linek, które należy naciągać lub popuszczać, ale również modele sterowane całkowicie elektrycznie.

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców systemów osłonowych na okna dachowe, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego Karnix, dostępną na stronie: https://www.karnix.pl/. Wśród dostępnych w ofercie sklepu osłon odnajdziemy liczne modele różniące się sposobem regulacji, materiałem wykonania, właściwościami estetycznymi oraz innymi cechami. Na ofertę systemów osłonowych na okna dachowe składa się około 100 różnych produktów, dostępnych w wielu wariantach kolorystycznych – zarówno w klasycznych barwach, jak i pokrytych modnymi, nowoczesnymi deseniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here