Oryginalne ogrodzenie w Twoim ogrodzie? Pomyśl o drewnianych płotach osłonowych!

Dla ogrodu sztampowe rozwiązania to wyrok – nuda w przestrzeni wokół domu przekłada się na gorsze samopoczucie, domownicy mniej chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, a ogród zamiast prywatnego parku do letniej rekreacji, staje się przykrym miejscem, które kojarzy się tylko z jesiennym grabieniem liści. Ta wizja wcale nie musi dotyczyć Twojego ogrodu! Nieco finezji i odejście od utartych schematów powoli cudownie ożywić ogród – jednym ze sposobów jest oryginalny, drewniany płot osłonowy. Przygotowaliśmy dla was kilka ciekawych zestawów z myślą o wiosennych zakupach do ogrodu!

Płot z paneli drewnianych połączony z gabionem

Jednolite ogrodzenie drewniane to straszna nuda, zwłaszcza jeśli posiadamy spory areał do otoczenia. Oczywiście płoty osłonowe z drewna są bardzo praktyczne: tanie (patrz www.produktyogrodowe.pl) , ogólnodostępne, łatwe w montażu i utrzymaniu – mają bardzo wiele zalet, ale jeśli przy planowaniu ogrodzenia nie pomyślimy o nim, jak o elemencie ogrodowej aranżacji, może być to dla nas architektoniczna wtopa. Jednym z ciekawych rozwiązań jest połączenie płotu drewnianego z gabionem, czyli murem kamiennym. Ta forma muru jest popularna np. w hydrologii, gdzie gabionami umacnia się brzegi koryt rzecznych. Ciekawa stylistyka pozwoliła zaadaptować je do architektury krajobrazu. Połączenie kamienia z płotem z paneli drewnianych to oryginalna, naturalna kompozycja.

płot

Fot. Doskonałe połączenie płotu drewnianego z gabionem

Płoty ogrodowe esowate z ażurową wstawką

Ciekawym dla oka modelem płotu drewnianego są przęsła częściowo transparentne. Posiadają około 20 centymetrową wstawkę w formie kratownicy u góry, która jest estetycznym dodatkiem, przełamującym jednolity charakter ogrodzenia. Dodatkowym smaczkiem jest łukowe, esowate zwieńczenie górnej krawędzi drewnianego płotu – naprzemienne zastosowanie przęseł z górą wypukłą i wklęsłą daje ładny dla oka efekt fali. Tego typu płoty osłonowe nie różnią się niczym od klasycznych, prostych rozwiązań – mają tę samą trwałość, typ montażu itd. Oczywiście za dodatkowy walor estetyczny przyjdzie nam nieco więcej zapłacić… ale czego nie robi się dla urokliwego ogrodu, prawda?

Płot osłonowy wiklinowy i bambusowy

Nieco bardziej orientalny klimat wprowadzi do ogrodu płot osłonowy w formie wiklinowej siatki lub cienkich, blisko ułożonych rurek bambusowych. Oba typy ogrodzenia pełnią raczej formę dodatku do ogrodzenia siatkowego lub metalowego, w całości transparentnego. Ustawiany od strony posesji pozwala na ukrycie części działki przed wzrokiem osób trzecich. W ten sposób domownicy zyskują intymność i większe bezpieczeństwo w swoim własnym ogrodzie. Płoty osłonowe z wikliny lub bambusa można nabywać na metry bieżące – są lekkie i łatwe w transporcie lub montażu, natomiast zdecydowanie mniej trwałe od swoich drewnianych odpowiedników.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here