Pralka ładowana od góry czy z przodu – co wybrać?

Podczas przeprowadzki do nowego domu czy mieszkania musimy zaopatrzyć się w szereg urządzeń niezbędnych w każdym gospodarstwie domowym. Oprócz lodówki czy kuchenki, jednym z kluczowych elementów jest pralka. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór różnego rodzaju modeli, który można dopasować nie tylko do posiadanego budżetu, ale również wielkości pomieszczenia i liczby osób w mieszkaniu. Podstawowym dylematem dotyczącym pralki jest konieczność wyboru pomiędzy modelem ładowanym od góry, a ładowanym z przodu. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Pralka ładowana od góry – wady i zalety

Określony sposób ładowania pralki może przekładać się na naszą wygodę i część osób dokonuje wyboru wyłącznie w oparciu o swoje preferencje. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, gdyż w praktyce może się okazać, że sprzęt nie spełnia swojej funkcjonalności. Czym charakteryzują się pralki ładowane od góry? Urządzenia tego typu są nieco wyższe od pralek ładowanych od frontu i jednocześnie znacznie węższe. Co za tym idzie nierzadko stanowią jedyne możliwe rozwiązanie w przypadku mieszkań z niewielką łazienką, gdyż to zwykle w tym pomieszczeniu instaluje się tego typu sprzęty. Aby upewnić się na jaki model pralki możemy sobie pozwolić, przed zakupem należy dokonać dokładnych pomiarów łazienki.

Urządzenia ładowane z góry nie wymagają każdorazowego schylania się po pranie. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla osób, którym doskwierają kolana lub kręgosłup. Niestety samo ładowanie nie jest zbytnio komfortowe z uwagi na mniejszy rozmiar bębna. Wadą pralki tego typu jest również brak możliwości kontrolowania tego co dzieje się w środku i w razie czego szybkiej reakcji. Model nie nadaje się do zabudowania, co w razie konieczności ustawienia w kuchni może zaburzyć estetykę wnętrza. Instalując pralkę w danym miejscu, trzeba mieć również na uwadze fakt, że powyżej nie mogą znaleźć się żadne półki czy regały.

Pralka ładowana z przodu – wady i zalety

Jedną z zalet urządzeń tego typu jest możliwość kontrolowania jak przebiega cały proces prania, co nieraz pozwala uchronić ubrania przed przypadkowym zafarbowaniem. Pralki nadają się również do zabudowy, więc z powodzeniem można instalować je w kuchni. Sprzęty tego typu występują zazwyczaj w większej liczbie dostępnych rozmiarów i pojemności, dzięki czemu łatwiej znaleźć model dopasowany do potrzeb danej osoby czy rodziny. Duże znacznie ma także otwór bębna, który usprawnia proces ładowania. Takie urządzenia sprawdzą się również jako półka na kosmetyki czy inne akcesoria łazienkowe. Na blacie można także wygodnie położyć miskę z praniem.

Niestety pralki ładowane z przodu wymagają każdorazowego schylania się i są znacznie bardziej narażone na pękniecie uszczelki i zalanie łazienki niż wcześniej opisane modele. Dodatkowo są znacznie szersze przez co zazwyczaj nie mają racji bytu w małych łazienkach.

Który model pralki jest lepszy?

Oba urządzenia mają swoje wady i zalety, dlatego podejmując decyzję musimy się zastanowić, jaki model pralki lepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu czy domu. W niektórych sytuacjach ostatecznie przesądzi dostępność miejsca, która może ograniczyć jakikolwiek wybór. Modele z ładowaniem od góry z pewnością będą lepszym rozwiązaniem dla starszych osób, które mają problem ze schylaniem się. Po dokonaniu wyboru, należy ustalić potrzebną ilość załadunku, niezbędne funkcjonalności i określić budżet. Na szczęście oba modele pralek występują w podobnych parametrach technicznych i coraz więcej producentów ma każdy z nich w swojej ofercie.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here