Oświetlenie łazienkowe

Łazienka to miejsce szczególne w każdym domu. Spędzamy w niej wiele czasu sam na sam, oczyszczamy nasze ciało i umysł oraz poddajemy je odpowiedniej pielęgnacji. Z tych powodów, łazienka powinna być zaopatrzona w odpowiednie systemy oświetleniowe, dzięki którym będzie w niej wystarczająco jasno by dokładnie przejrzeć się w lustrze. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie systemy oświetleniowe do łazienki cieszą się największą popularnością oraz dlaczego warto po nie sięgnąć.

Rozlokowanie źródeł oświetlenia w łazience

W niemal każdej łazience stosuje się przynajmniej dwa źródła światła. Pierwsze to oczywiście światło ogólne – którego źródłem może być zawieszona na środku sufitu lampa. Jej zadaniem jest w miarę równomierne rozjaśnienie wszystkich znajdujących się w pomieszczeniu obiektów i powierzchni.

Równie istotne w każdej łazience jest lustro, przed którym stoimy, przyglądając się naszemu odbiciu. Z tego powodu – lustro, jak i umywalka powinny być wyposażone w dodatkowe źródło oświetlenia, które będzie wycelowane w naszą postać. Jest to ważne szczególnie (choć nie wyłącznie) w przypadku kobiet, którym lustro służy do przygotowywania codziennego lub odświętnego makijażu.

Oświetlenie ogólne w łazience

Często sięgamy po tradycyjne rozwiązanie – wybierając punkt centralny w suficie, instalujemy w nim oprawę oświetleniową wyposażoną w odpowiedni, jasny klosz. Do wyboru mamy najróżniejsze rozwiązania – standardowe systemy oświetleniowe, lampy LED, halogeny oraz inne. Lampy LED są o tyle korzystne, że często pozwalają na dokładną regulację stopnia jasności. Halogeny natomiast rzucają światło wyjątkowo równomiernie rozproszone.

Niekiedy też stosuje się dodatkowe, słabsze źródła światła, uzupełniające oświetlenie ogólne. Dotyczy to szczególnie łazienek o niestandardowym rozmiarze, łazienek o dużej powierzchni lub tych, w których oświetlenie ogólne niewystarczająco rozjaśnia wannę lub kabinę prysznicową.

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

W oświetleniu lustra stosuje się najróżniejsze rozwiązania. Wymienić należy lampki instalowane dookoła oprawy lustra, lampki zwisające, taśmy ledowe, oświetlenie naścienne z kinkietami. Warto pamiętać, że ten rodzaj oświetlenia ma pełnić dwie główne funkcje. Po pierwsze – ma pozwalać nam na szczegółowe wykonywanie codziennych rytuałów ablucji – na przykład golenia – jak i na przygotowywanie makijażu.

Po drugie – jego zadaniem jest tworzenie odpowiedniej atmosfery i pełnienie funkcji dekoracyjnych. Z tych powodów, sięgamy często po nowoczesne i niestandardowe formy oświetlenia – na przykład światła LED ukryte za odpowiednimi przesłonami, instalowane we wnękach lub pomiędzy samym lustrem a ścianą. Osobom poszukującym nowoczesnych inspiracji polecamy zapoznać się z ofertą: mariner-lampy.pl.

Dodatkowe strefy oświetlenia

Stosujemy również dodatkowe oświetlenie nakierowane na strefę kąpieli – wannę lub kabinę prysznicową. Najczęściej, wykorzystujemy w tym celu światło o barwie żółtej, które potęguje odczucia relaksu. Światło takie nie powinno oślepiać, dlatego korzysta się zarówno z ukrytych systemów LED, jak i lampek w kinkietach. Te pierwsze można instalować przy krawędziach ścian, wanny lub w elementach architektury. Kinkiety tworzą przyjemne dla oka szczeliny świetlne, delikatnie rozpraszające światło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here