Sedes dopasowany do łazienki

Zakup sedesu nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Wiele osób staje przed nim dopiero gdy zaczyna urządzać swoje cztery kąty lub przeprowadza remont dotychczasowego lokum. Wówczas odkrywają, że sedesy występują w różnych wersjach, o odmiennej konstrukcji i sposobie montażu. Poniżej przyglądamy się tym i innym istotnym z perspektywy użytkowników sprawom. Podpowiadamy jaki typ sedesu warto wybrać, by pasował do instalacji w Twoim budynku oraz jak krok po kroku dobrać wszystkie elementy dodatkowe, konieczne do jego codziennego użytkowania. 

Sedes dopasowany do łazienki – czyli jaki? 

Pierwszą sprawą w trakcie zakupu sedesu jest jego dopasowanie do instalacji odprowadzającej nieczystości. Istnieją dwa główne sposoby na połączenie sedesu do kanalizacji. Mogą być wyposażone w odpływy poziome, przyłączane do ujścia wychodzącego ze ściany. Mogą również posiadać odpływ pionowy, wychodzący z ich dolnej strony. Wówczas sedes nadaje się do przyłączania do instalacji w podłodze. Istnieją też sedesy uniwersalne, które można dopasować do obu typów podejścia. 

Sedes wiszący czy sedes stojący? 

Dwa podstawowe modele sedesów to urządzenia wiszące lub stojące. Różnią się nie tylko typem konstrukcji, ale również docelowym miejscem montażu. Oczywiście sedesy wiszące montuje się do powierzchni ściany. W trakcie montażu warto dokładnie wymierzyć wysokość, by odpowiadała wszystkim potencjalnym użytkownikom sedesu. Modele stojące stawia się na powierzchni podłogi i są pod pewnymi względami łatwiejsze w samodzielnym montażu. 

Jaka spłuczka do sedesu? 

Spłuczki również stanowią zróżnicowaną grupę, w której znajdują się urządzenia o odmiennej objętości, sposobie działania i mechanizmie uruchamiającym. Najczęściej wybierane są spłuczki dwuprzyciskowe, których pracą sterujesz poprzez naciśnięcie przycisku. Masz wówczas możliwość wyboru jednego z dwóch lub nawet trzech trybów spłukiwania. 

Odmiennie od nich pracują spłuczki automatyczne. Sam decydujesz jak długo woda będzie spłukiwana, poprzez naciśnięcie i przytrzymanie odpowiedniej dyszy. Rozwiązanie to jest wybierane rzadziej z uwagi na mniej komfortowy sposób sterowania oraz utrudnioną kontrolę na ilością zużywanej wody. 

Typowa spłuczka ma objętość 6-7 litrów. Znajdziesz także spłuczki mniejsze i większe, których objętość może się nieco różnić. Warto zwrócić uwagę także na prędkość napełniania spłuczki oraz wykorzystane w jej konstrukcji uszczelnienia. 

Dodatkowe wyposażenie sedesu 

W żadnym sedesie nie może zabraknąć deski, której użyjesz, by wygodnie na nim usiąść. Warto wybierać przede wszystkim deski wyposażone w specjalny system amortyzujący nacisk sił oraz wyciszający emitowane w trakcie opadania odgłosy. Do takich należy deska WC wolnoopadająca Villeroy, wysoce komfortowa i wytrzymała. 

Oprócz deski warto też zaopatrzyć się w specjalne podnóżek pozwalający na ułatwione wypróżnianie się. Choć nie wszyscy o tym wiedzą (a tym bardziej są skłonni korzystać z podnóżka) to jednak odpowiednio ugięte nogi w trakcie wypróżniania mogą znacząco ułatwić i przyspieszyć poranną wizytę w toalecie. 

Obok sedesu możesz natomiast zamontować specjalne uchwyty lub poręcze, które pomogą w wygodnym wstawaniu i siadaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here