Kompakt WC to doskonała alternatywa dla toalet z zestawem podtynkowym. Chociaż króluje już niepodzielnie na rynku, nadal stanowi bardzo dobry wybór i świetnie sprawdzi się zarówno w nowych, jak i remontowanych toaletach i łazienkach.
Cechy i rodzaje kompaktów WC
Konstrukcja kompaktu WC jest prosta – składa się na nią muszla ustępowa oraz zbiornik na wodę. To połączenie prostoty i efektywności, które wyróżnia sedesy kompaktowe na tle nowocześniejszych konstrukcji. Ułatwia to montaż, gdyż w przeciwieństwie do zestawów podtynkowych jesteśmy w stanie dokonać montażu samodzielnie, bez konieczności rozkuwania ściany. Ponadto zbiornik w jednej konstrukcji z muszlą daje nam gwarancję dopasowania elementów. Dużym plusem jest również fakt, że z racji na prostą budowę, kompakty WC cechuje niska awaryjność, a w razie wystąpienia usterki, o wiele łatwiej nam ją usunąć, gdyż wszystkie elementy są łatwo dostępne. Jest to także bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się również tam, gdzie nie mamy możliwości przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ważną zaletą jest także wyraźnie niższa cena niż w przypadku zestawów podtynkowych.
Chociaż kompakt WC wydaje się z założenia prosty, to na rynku dostępne są różne konstrukcje, różniące się od siebie ze względu na sposób montażu (kompakty WC poziome i pionowe), mechanizm spłukujący (zwykły, 3/6 l, 3/5 l, 2/4 l, stop) czy typ (klasyczny, krótki, z półką). Niezależnie od naszych preferencji i zapotrzebowania, na pewno znajdziemy rozwiązanie odpowiednie dla nas.
Do jakich łazienek wybrać kompakt WC?
Nowoczesne kompakty WC dobrze odnajdą się w każdej łazience. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów i ciekawym rozwiązaniom w kwestii designu i rozwiązań technicznych dawno pozbyły się stygmatu reliktu przeszłości. Sedes kompaktowy będzie szczególnie dobrze wyglądać w łazienkach urządzonych w stylu retro lub klasycznym. Ze względu na swoją uniwersalność, rozwiązanie to doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pojawiają się ograniczenia techniczne. Nie jest to jednak wyłącznie opcja awaryjna, gdyż, jak wspomnieliśmy wcześniej, współczesne kompakty WC dzięki nowoczesnym rozwiązaniom mogą bez kompleksów rywalizować z modelami podtynkowymi zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.
Jakie są rodzaje odpływów?
Pierwsze kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru toalety, jest dostosowanie modelu do rodzaju kanalizacji w łazience. Instalacja może znajdować się w podłodze lub w ścianie. W razie pierwszej opcji zastosujemy odpływ pionowy (tzw. warszawski). Kompakt WC pionowy to jedyna opcja w takim przypadku, gdyż stelaż podtynkowy w ścianie nie będzie miał dostępu do rur. W przypadku instalacji umieszczonej w ścianie możemy wykorzystać kompakt WC z odpływem poziomym (tzw. poznańskim).
Jaki system spłukujący wybrać?
Spłuczka do toalety to ważny element wyposażenia niezależnie od tego na jakiego rozwiązanie się zdecydujemy. Obecnie odchodzi się od zwykłych mechanizmów spłukujących, stawiając na regulację ilości spuszczanej wody, co pozwala na odpowiedni balans pomiędzy skutecznością i oszczędnością. Obecnie na rynku bardzo popularne są zbiorniki do kompaktów WC dostosowane do spłukiwania mniejszą ilością wody. Dwudzielny przycisk daje nam możliwość regulowania tego, ile wody chcemy zużyć. Najczęściej spotykane są obecnie modele z opcją spłukiwania 3/6 l lub 3/5 l, jednak bez problemu znajdziemy zarówno mniej, jak i bardziej pojemne modele. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przycisk z funkcją stop. Pozwala ono na dość dokładną regulację ilości spuszczanej wody, jednak wymaga on podłączenia do odpowiedniego typu mechanizmu oraz jest droższe niż większość pozostałych opcji.