kamień

Kamień to materiał coraz chętniej wykorzystywany w aranżacji powierzchni „pod chmurką”. Za jego pomocą wytycza się szlaki komunikacyjne w parkach i lasach. Stosowany jest także w przydomowych ogrodach, do wyścielania powierzchni ścieżek i dróżek. Zdecydowaną zaletą kamienia jest jego wysoka wytrzymałość, a niekiedy także wyjątkowy, przyciągający wzrok wygląd. Jeśli zależy Ci na zaaranżowaniu ścieżki kamiennej najwyższej klasy, wówczas warto dołożyć starań i sięgnąć nie tylko po odpowiednie kruszywo, ale również po dedykowane do niego wytrzymałe kleje. Poniżej skupiamy się na klejach stosowanych do łączenia kamienia i innych materiałów o podobnej strukturze. 

Kleje do kamienia – specjalistyczne i uniwersalne 

Dostępne w specjalistycznych sklepach kleje do kamienia i kruszyw można podzielić na dwie główne kategorie. Znajdziesz produkty dedykowane do sklejania ze sobą cząstek kamienia naturalnego, a także produkty dedykowane do kamienia syntetycznego. Niekiedy też pojawiają się lepiszcza o zastosowaniu uniwersalnym, choć warto dokładnie przyjrzeć się ich składzie oraz zasięgnąć opinii na temat ich skuteczności. Nie zawsze okazują się dobrym wyborem. 

Kleje do kamienia mogą różnić się także stopniem wytrzymałości oraz specjalistycznym przeznaczeniem. Znajdziesz zarówno kleje dedykowane do użytku w przemyśle ciężkim, branży budowlanej remontowej i drogowej, a także w hutnictwie czy sektorze morskim. Produkty takie odznaczają się wysoką trwałością oraz odpornością na szkodliwe oddziaływania. Niekoniecznie jednak sprawdzą się w tworzeniu przydomowych ścieżek lub innych, niewielkich powierzchniowo, dróg. 

Ponadto, kleje do kamienia mogą też obsługiwać inne typy kruszyw, lub jego konkretne odmiany. Znajdziesz między innymi produkty przeznaczone do sklejania marmuru, granitu, a także innych wybranych skał i minerałów. 

Najważniejsze właściwości klejów do kamienia 

Kleje stosowane do łączenia kruszyw i kamieni powinny być trwałe i wytrzymałe. Warto sięgać po produkty szybkoschnące, które pozwolą skrócić czas potrzebny na uzyskanie oczekiwanego efektu. Popularnym wyborem jest fuga żywiczna, będąca mieszanką żywicy epoksydowej oraz specjalnie wybranego utwardzacza. Niekiedy w składzie fugi znajduje się także piasek kwarcowy, pomocny w wypełnianiu wolnej przestrzeni oraz sklejaniu elementów kamiennych. 

Fuga żywiczna to wybór słuszny także z innych powodów. Została wykonana z naturalnych składników, co zapewnia jej wysoce ekologiczne parametry. Nie wywołuje zagrożenia względem znajdujących się w pobliżu roślin, zwierząt i innych organizmów żywych. Nie zmienia także właściwości chemicznych podłoża. Jest to materiał wysoce elastyczny i łatwy w stosowaniu. Można nadawać mu różne kształty, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. 

Czas twardnienia fugi wynosi około 60-80 minut, w zależności od warunków, w których została przygotowana oraz od wybranego przez Ciebie konkretnego produktu. By twardnienie przebiegło maksymalnie sprawnie, zaleca się przygotowywanie fugi żywicznej w temperaturze pomiędzy 8-30 stopni C. 

Warto też podkreślić, że dostępne fugi żywiczne są przezroczyste, co pozwala na uzyskanie maksymalnie zadowalającego efektu estetycznego. Szczególnie jeśli pragniesz skleić z sobą różnego typu cząstki kamienne, odznaczające się odmiennymi kolorami, kształtami oraz połyskliwość.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here