Przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego mieszkania? Masz do wyboru kilka interesujących ofert i nie wiesz na którą konkretnie się zdecydować? Podjęcie decyzji z pewnością ułatwi Ci szczegółowy plan mieszkania? Zastanawiasz się co to takiego? Odpowiedź na to pytanie oraz wskazówki dotyczące tego jak w prawidłowy sposób należy go odczytywać znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Od czego zacząć?

Zakup każdej nieruchomości związany jest zazwyczaj z przeprowadzeniem większych lub mniejszych prac remontowych. Niektórzy planują wykonać je jeszcze przed przeprowadzką inni zaś dopiero po kilku latach od zakupu.

Plan choć wydawać by się mogło, że to zwykła kartka papieru zawierająca szkic układu całej nieruchomości to w rzeczywistości jest on niezwykle ważnym dokumentem, z którego dowiedzieć możemy się szczegółów dotyczących dokładnej budowy mieszkania, rozkładu instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, co ułatwi w przyszłości przeprowadzenie jakich kolwiek remontów.

Skąd wziąć taki plan? Kupując nowe mieszkanie od dewelopera w stanie “surowym” lub w trakcie budowy, taki plan powinien zostać Ci udostępniony jeszcze przed podpisaniem wstępnej umowy – tak abyś mógł ocenić funkcjonalność układu całego mieszkania, zanim pomniejszysz ostateczną decyzję.
W plan powinny zaopatrzyć się również te osoby, które nabyły nieruchomość już wykończoną. Dlaczego? Taki plan w dużym stopniu ułatwi Ci zaplanowanie remontu. Nigdy nie wiesz czy za kilka miesięcy lub lat nie zmienią się Twoje gusta, być może uznasz, że obecna kuchnia jest mało praktyczna i koniecznie potrzebuje przeprowadzenia małej zmiany a może uznasz, że wszystkim pomieszczeniom przydałaby się duża metamorfoza…
Zapewne nie jeden remont masz już za sobą, i wiesz, że nie wszystkie przebiegają zgodnie z naszymi założeniami. Myśląc o tym, co by tu zrobić aby w mieszkaniu zrobiło się nieco bardziej przestrzennie nawet nie zastanawiasz się nad tym, która ściana jest działowa a która nośna, w tym momencie ściana jest tylko ścianą. Problem pojawia się dopiero w chwili rozpoczęcia zaplanowanych wcześniej prac. I co wtedy? Zamiast na spokojnie pomyśleć Ty szukasz szybkiego wyjścia z sytuacji, wpadasz na “idealne” rozwiązanie i udzielasz wskazówek ekipie remontowej. Po fakcie natomiast zdajesz sobie sprawę, że ten jakby się mogło wydawać “idealny” pomysł był jednak złą decyzją i tym sposobem znowu jesteś w punkcie wyjścia. Pamiętaj, pośpiech jest bardzo złym doradcą! Plan mieszkania to nie tylko rysunek pokazujący nam poszczególne pokoje to szczegółowa notatka zawierająca bardzo istotne informacje!

Jak czytać plan?

Masz plan w ręku ale nie wiesz, czy Twój tok rozumowania jest prawidłowy? Spokojnie, jesteśmy pewni, że w 100%. Wbrew pozorom plan mieszkania jest bardzo prosty do odczytania. Nawet jeżeli należysz do grona tych osób, które widzą go po raz pierwszy poradzisz sobie z tym bez najmniejszego problemu. Dla ułatwienia poniżej znajdziesz najczęściej pojawiające się w planach nieruchomości oznaczenia.
1. Gruba linia wypełniona ukośnymi kreskami
To własnie ściany nośne, których konstrukcji pod żadnym pozorem nie wolno naruszyć, w przeciwnym razie ucierpi na tym nie tylko Twoje mieszkanie ale i cały budynek! To najgrubsze ściany w całym pomieszczeniu więc i na planie są one oznaczone w dosyć wyraźny sposób.

2. Kratka
Przy jej pomocy na planie zaznacza się wszystkie ścianki działowe, czyli takie którymi możesz w dowolny sposób manewrować – wyburzać je lub dostawiać nowe.

3. Linia przerywana
Charakterystyczna cecha tzw. podciągów popularnie nazywanych belkami nośnymi – zlokalizowane są zawsze pod sufitem, one z kolej mają znaczący wpływ na wykończenie oraz urządzenie pomieszczeń.

4. Linia przerywana z kropką
Tym sposobem oznakowane są podłączenia hydrauliczne np. pod wannę, umywalkę lub zlew w kuchni.

5. Przekreślony kwadrat lub kółko
To po ich obecności poznasz gdzie będzie (lub już jest) Twoja łazienka i kuchnia, symbolizują one bowiem kanały wentylacyjne i szyby kanalizacyjne.

6. Liczby w kółkach
To drzwi i okna, na planie rozpoznasz je bez większego problemu. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj liczby w nich zawarte, informują one o dokładnych wymiarach poszczególnych drzwi i okien, nierzadko dodatkowo obok umieszcza się literę “P” lub “L” co oznacza kierunek ich otwierania się.

7. N, E, W, S czyli “cztery strony świata”
Te znaki to informacja o tym, na jaką stronę wychodzą np. okna w kuchni, choć nie masz na to większego wpływu możesz tak zaaranżować mieszkanie aby więcej słońca wpadało do salonu a nie do sypialni.

To jedne z podstawowych i najważniejszych oznaczeń umieszczanych na planach, oprócz nich można spotkać indywidualne znaki symbolizujące np. domofon, liczniki pomiarowe, włączniki, gniazdka elektryczne itp. Jeżeli nie jesteś do końca pewny czy dobrze odczytujesz dane poproś o pomoc fachowca – inwestor na pewno będzie wiedział czego dotyczy poszczególny symbol!
Plan mieszkania to niezwykle przydatna rzecz, jeżeli przed Tobą generalny remont sam wkrótce się o tym przekonasz!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here