Podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem

Po wybraniu odpowiedniego mieszkania od dewelopera podpisujemy z nim umowę przedwstępną. Czym dokładnie jest tego rodzaju dokument i jakie zawiera informacje?

Gdy zdecydowaliśmy się na zakupienie konkretnego lokalu od dewelopera, powinniśmy także zawrzeć z nim odpowiednią umowę. Umowa ta będzie chroniła interesów zarówno kupującego, jak i dewelopera.

Czym jest umowa przedwstępna?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego umową przedwstępną jest „taka umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy (dalej „umowa przyrzeczona”)”.

W przypadku zakupu mieszkania mamy do czynienia z podpisaniem umowy przedwstępnej, która określana jest też mianem umowy deweloperskiej. Jej głównym celem jest wtedy zobowiązanie obydwu stron transakcji do zawarcia umowy ostatecznej, która przenosi własność lokalu z dewelopera na kupującego.

Co znajduje się w umowie przedwstępnej?

  • cena nieruchomości
  • lokalizacja nieruchomości
  • terminy zapłaty zadatku, transz
  • termin przekazania lokalu
  • termin i warunki odbioru lokalu
  • skutki ewentualnej zmiany terminu oddania inwestycji
  • konsekwencje wycofania się z umowy

Podpisanie umowy przedwstępnej u notariusza

Umowa przedwstępna zawierana jest w formie aktu notarialnego, wobec tego do jej podpisania musi dojść w kancelarii notarialnej. Koszt sygnowania umowy jest wtedy dzielony pomiędzy dewelopera a kupującego.

Umowa przedwstępna w kredyt na mieszkanie

W umowie przedwstępnej, jak wskazano wcześniej, określa się również informacje związane z płatnością za lokal. W przypadku zapłaty gotówką, najczęściej ma miejsce wpłata zadatku, a potem klient opłaca mieszkanie w transzach w danych terminach. Wtedy, gdy klient decyduje się na zakupienie mieszkania na kredyt, wówczas informacje o tej formie płatności są również zawarte w umowie przedwstępnej. Wypłata kredytu będzie wtedy dobrana do warunków zawartych w tej umowie.Zatem niezależnie od tego, od kogo chcemy kupić mieszkanie – czy to deweloper we Wrocławiu czy w Warszawie, ważne jest podpisanie odpowiedniej umowy przedwstępnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here