Rolety, żaluzje czy zasłony? Kilka informacji i praktycznych porad

Tak jak w przypadku mody, tak w architekturze, pewne rozwiązania wracają do łask. Nowe mieszkania zaczynają coraz bardziej przypominać, starsze o kilkadziesiąt lat, kamienice. Duża wysokość ścian i przede wszystkim piękne, wielkie okna, które lepiej doświetlają pomieszczenia, tworząc wrażenie większej przestrzeni. Jednak, by w pełni cieszyć się każdym oknem w naszych domach i mieszkaniach, należy wybrać odpowiednie zasłony, rolety, lub żaluzje. Nie chodzi jedynie o wyeliminowanie ciekawskich spojrzeń sąsiadów i zbyt dużej ilości promieni słonecznych. Zasłony okienne spełniają także funkcję dekoracyjną. Prawidłowy zakup może znacząco wpłynąć na wygląd wnętrza. Źle dopasowana roleta zniszczy dobre wrażenie odbioru przestrzeni. Jak zatem wybrać odpowiedni model, kolor, a także materiał i rodzaj żaluzji? Poniżej kilka praktycznych porad.

Roleta dopasowana do funkcji wnętrza – aranżacja biurowa

Na początku powinniśmy wziąć pod uwagę, do jakiego pomieszczenia kupujemy zestaw rolet. Jeśli jest to przestrzeń biurowa, idealnie sprawdzą się żaluzje aluminiowe, czyli znana wszystkim klasyka. Można nabyć modele o szerokich długich pasach, matowego aluminium. Taki wybór podkreśli nowoczesne wnętrze, będzie także łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Żaluzje aluminiowe pozwalają całkowicie odciąć promienie słoneczne, a także osłonić wnętrze, wpuszczając do niego sporą ilość światła. Pod tym względem są bardzo uniwersalne. Zdecydowanie odradzamy żaluzję pionowe, które szczęśliwie odchodzą do lamusa. Jeśli szukamy dość taniego rozwiązania do biura lub magazynu, czy punktu usługowego, dobrze sprawdzą się także rolety kasetowe czy wieszane i miniroletki. Zaleta takich zasłon, to przede wszystkim prosty montaż i wielki wybór kolorów i materiałów.

Zasłony podkreślające styl i spełniające swoją funkcję – aranżacja domowa

W domu każdy z nas jest szefem projektu, a wystrój nie musi przypaść do gustu wszystkim gościom. Warto jednak pamiętać, że jest kilka klasycznych ruchów aranżacyjnych, które nigdy się nie zestarzeją, a dobre dopasowanie rolet czy zasłon, pozwoli lepiej poczuć się w każdym wnętrzu. Zazwyczaj na początku wybieramy pomiędzy zasłonami wykonanymi z materiału, które zasłaniają zazwyczaj dużą wysokość ściany, a żaluzjami zakrywającymi jedynie przestrzeń okien.

Zasłony materiałowe

Zasłony materiałowe mogą być wykonane z lekkiego lub grubego materiału. Ich zakup ociepli klasyczne wnętrze. Takie rozwiązanie będzie współgrało dobrze z meblami w stylu retro, klasycznymi parkietami, czy przytulnym wnętrzem z dużą sofą, kwiatami i kominkiem.

Żaluzje drewniane i aluminiowe

Rolety i żaluzje świetnie nadadzą się do mniejszych przestrzeni i nowoczesnych mieszkań. Podobnie jak w przypadku aranżacji biurowej, możemy zdecydować się na zakup żaluzji aluminiowych lub drewnianych. Będą one dobrym dopełnieniem nowoczesnych wnętrz loftowych, w których można znaleźć naturalne drewno, szkło, metal czy cegłę.

Zasłony na każdą okazję i kieszeń

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, są także rolety dzień-noc. Wykonane z materiału tekstylnego, pozwalają wybrać ilość wpadającego światła. Podobnie jak rolety i żaluzję kasetowe, stanowią dość popularne rozwiązanie. Za ich zakupem przemawia cena i prosty montaż. Dlatego tez dobrze pasuje do prostych wnętrz. Nie rzucają się w oczy, natomiast bardzo dobrze spełniają swoją funkcję.

Rolety rzymskie

Kolejnym rodzajem, który warto rozważyć, są rolety rzymskie. Wykonane z dobrej jakości materiału, stanowią bardzo ładny element dekoracyjny. Ponieważ są montowane powyżej wnęki okiennej, stanowią optyczne powiększenie okna. Podczas podnoszenia materiału w górę, żaluzja zwija się tworząc kaskadę materiału. Taki zakup sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach.

winrol

Elegancja prosto z Austrii

Na rynku dostępne są także rolety austriackie, które będą dobrym rozwiązaniem do bardzo eleganckich i klasycznych aranżacji. Podczas podnoszenia tego typu żaluzji, powstaje zwój materiału, przypominający operową kurtynę. Takie żaluzje są najczęściej wykonane z materiałów satynowych.

Wszystkie wymienione wyżej typy osłon okiennych dostępne są m.in. w ofercie firmy Winrol – https://www.winrol.com.pl/. Także w wersji „na wymiar”.

Kolor i materiał kontra aranżacja wnętrza

Pamiętajmy, że właściwie każdy typ rolety pozwala dobrać materiał, a także kolor. Na co będą wpływać te czynniki? Oczywiście im grubszy i ciemniejszy materiał, tym mniej promieni słonecznych przedostaje się do środka, jednak tym samym, pomieszczenie staje się ciemniejsze, a widok przez okno mniej wyraźny. Jeśli chodzi o dobór koloru, sprawdzają się tradycyjne zasady. Biel pasuje do każdego wystroju. Jeśli jednak, chcemy by rolety i żaluzje miały swój kolor, warto wybrać taką barwę, która będzie stanowiła kontrast do kolorów aranżacji wnętrza. Próby dopasowania koloru zazwyczaj kończą się fiaskiem. Warto także pamiętać, że większość producentów posiada próbki materiałów, a także fragmenty konstrukcji, które można zabrać do domu i dopasować. Na pewno warto wykonać taki ruch, biorąc pod uwagę, że rolety, czy żaluzje i zasłony, to najczęściej inwestycja na wiele lat.

Opracowanie: Alicja Błysk

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here