Rynek biurowy w Warszawie

Dynamika rozwoju rynku nieruchomości w Polsce nie słabnie. Rok 2019 przyniósł obrót wielkości 7,8 miliarda euro, co stanowi wzrost o ponad 10% do roku poprzedzającego. Wynik jest jeszcze bardziej imponujący, jeśli porównamy go z danymi za rok 2015, kiedy to wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła 5 miliardów euro. Rok 2020, pomimo licznych zawirowań, również stoi pod znakiem nieustannego rozwoju, a Polska znajduje się na celowniku zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych.

Duże transakcje najmu

Warto zauważyć, że ponad połowa, bo aż 52% obrotu jest generowana przez rynek biurowy, którego wartość przekroczyła łączny wolumen sektora handlowego i magazynowego. Z tej puli 51% przestrzeni biurowej znajduje się w stolicy. Tu też mają miejsce największe transakcje, których skala budzi podziw nie tylko na arenie krajowej, ale również międzynarodowej. W roku 2019 zawarto aż 12 umów dotyczących powierzchni przekraczających 10 000 metrów kwadratowych, w tym gronie znalazły się dwie transakcję najmu ponad 40 000 metrów kwadratowych. Rekord transakcyjny ustanowił przednajem mBank w Mennica Legacy Tower – to aż 45 600 m2. Na drugim miejscu uplasowało się odnowienie najmu Orange Polska w Miasteczku Orange, metraż wyniósł 44 800 m2. Na podium trafił też kolejny operator telekomunikacyjny. T-Mobile odnowił najem 27 400 m2 w kompleksie biurowym przy ulicy Marynarskiej.

Strefy biurowe w Warszawie

Największe zagęszczenie biur występuje w ścisłym centrum, czyli na terenie Centralnego Obszaru Biznesu. Tutaj też obowiązują najwyższe stawki najmu sięgające 24 euro za metr kwadratowy w klasie A. Nieznacznie taniej jest w strefach otaczających COB. Kwoty najmu 1 m2 powierzchni w Centrum Północnym, Południowym, Wschodnim i Zachodnim oscylują w przedziale 13,5-18 euro dla klasy B i 18-22 euro dla klasy A. Pozostałe strefy, a więc Północ, Zachód, Jerozolimskie, Żwirki i Wigury, Mokotów Ursynów oraz Wilanów charakteryzują się podobnym poziomem cenowym, a rozpiętość waha się od 10 euro za metr kwadratowy powierzchni w klasie B do 15 euro w klasie A. Znalezienie ofert opiewających na mniej niż 10 euro za metr kwadratowy wciąż jest możliwe, a najłatwiejsze będzie w prawobrzeżnym sektorze Wschodnim oraz w strefie Puławska Corridor. Dokładne ceny, wraz z możliwością dopasowania ofert do indywidualnych wymagań wraz z wygodnym sortowaniem         z najdziemy pod adresem https://directoffice.pl/biura/warszawa/.

Biura w budowie

Niesłabnący popyt i dobre perspektywy rozwoju korzystnie wpływają na aktywność deweloperów. We wspomnianym już roku 2019 do użytku oddano 162 000 m2 biur rozlokowanych w siedemnastu różnych budynkach. Do roku 2022 rynek warszawski przyjmie 790 000 m2 powierzchni, która właśnie znajduje się w budowie. Czy tak duża podaż przyniesie sukces? Zdecydowanie tak – już w tej chwili około 40% tej powierzchni zabezpieczone jest umowami przednajmu. Warszawa należy do najbardziej chłonnych europejskich rynków biurowych i wszystko wskazuje na to, że stan ten utrzyma się jeszcze przez długi okres.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here