Zabrze stanowi jeden z głównych ośrodków aglomeracji górnośląskiej. Aglomeracja ta jest o tyle ciekawa, że nie znajdziemy tu jednego punktu centralnego, a poszczególne miasta uzupełniają się wzajemnie, tworząc tętniącą życiem i dynamicznie się rozwijającą konurbację. Jaki jest charakter Zabrza? Czy warto tu zamieszkać? Jak wygląda rynek mieszkaniowy?
Mocne strony Zabrza
Historia Zabrza sięga XII wieku, jednak prawa miejskie zostały mu nadane niespełna 100 lat temu. Współczesna historia miasta stoi pod znakiem rozwoju przemysłowego. Znajdziemy tu wiele zabytków potwierdzających ważne miejsce tego ośrodka na gospodarczej mapie Polski. Obok unikatowego na skalę światową Muzeum Kopalni Guido, ciekawej zabudowy kolonii robotniczych, czy też pozostałości po obiektach przemysłowych, bez trudu trafimy na urocze secesyjne kamienice, a także dwory i pałace. Zabrze to również miasto zieleni, która stanowi niemal 60% powierzchni administracyjnej. Udaną rekreację zapewni Miejski Ogród Botaniczny, liczne parki oraz baseny. Rozczarowani nie będą także miłośnicy kultury. Bogatą ofertę Teatru Nowego, Filharmonii i Domu Muzyki uzupełniają kina, muzea i skanseny.
Zabrze stanowi też ważny ośrodek komunikacyjny. W pobliżu krzyżują się autostrady A1 i A4, przebiega europejska trasa E40 oraz liczne drogi krajowe. Rozwinięty jest także transport kolejowy, którego obsługę zapewnia pięć dworców. Tak bogata infrastruktura zapewnia szybkie i wygodne połączenie z pozostałą częścią kraju oraz z całą Europą. Komunikacja miejska, na którą składają się linie tramwajowe i autobusowe, umożliwia sprawne poruszanie wewnątrz miasta i efektywnie łączy wszystkie ośrodki aglomeracji śląskiej.
Równie dobrze rozwinięta jest opieka zdrowotna realizowana przez szpitale publiczne i jednostki niepubliczne. Powody do zadowolenia znajdą rodzice dzieci w wieku szkolnym oraz osoby pragnące rozwijać swoją wiedzę. Oferta edukacyjna jest szeroka i obejmuje zarówno przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, jak i wyższe. W Zabrzu znajdziemy między innymi przedstawicielstwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Śląskiej i Kolegium Języków Obcych.
Dobre miejsca do życia i inwestowania. Nieruchomości – Zabrze
Przedstawiony opis miasta z pewnością stanowi ogromną zachętę do zamieszkania w tym prężnie rozwijającym się miejscu. Jak zatem wygląda sytuacja mieszkaniowa? Zgodnie z informacjami, które znajdziemy na stronie renomowanego przedstawiciela rynku nieruchomości, firmy Remax Gold, nieruchomości w Zabrzu stanowią ofertę więcej niż interesującą. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania oscyluje w okolicach 2 817 zł za metr kwadratowy, co przy przeciętnej powierzchni mieszkania na poziomie 55 metrów kwadratowych oznacza, że już niespełna 155 tysięcy złotych wystarczy, by stać się posiadaczem lokalu oferującego wygodny metraż. W przypadku domów cena metra kwadratowego jest nieco wyższa i wynosi 3 128 złotych. Inwestorzy planujący samodzielną budowę domu mogą kupić działki w średniej cenie 145 złotych za metr kwadratowy.
Zabrze to jednak nie tylko dobre miejsce do zamieszkania, ale też wartościowa lokalizacja inwestycyjna. Wspomniana wcześniej obecność szkół wyższych gwarantuje stały popyt na mieszkania przeznaczone pod wynajem. Liczba studentów poszukujących lokum jest skutecznie uzupełniana przez pracowników kontraktowych i osoby oddelegowane na Śląsk w celu pełnienia obowiązków służbowych. Biorąc pod uwagę średnią cenę najmu na poziomie 1 238 złotych miesięcznie, należy uznać, że Zabrze oferuje jedną z lepszych stóp zwrotu na krajowym rynku nieruchomości. Jednym słowem – Zabrze w udany sposób łączy piękno z korzyściami finansowymi.